Počítačová firma chce přijmout tři sta lidí, hledat je musí i v Polsku

  11:40aktualizováno  11:40
Najít kvalitního programátora je stále složitější, přiznávají počítačové firmy na Ostravsku. Mladým lidem chybí zkušenosti, problémem je ale třeba i neschopnost pořádně se domluvit anglicky. Třeba ostravská firma Tieto Czech tak musí nové zaměstnance hledat i v okolních státech.
Pro počítačové firmy je stále těžší najít kvalitní programátory. (Ilustrační foto)

Pro počítačové firmy je stále těžší najít kvalitní programátory. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Až tři sta nových zaměstnanců chce letos přijmout ostravská společnost Tieto Czech zabývající se vývojem počítačových programů pro své zákazníky.

"Je to stále složitější," přibližuje nesnáze při hledání nových programátorů a správců sítí personální ředitel společnosti Tieto Jaroslav Durda.

"Nyní je už trh práce v Moravskoslezském kraji v tomto oboru hodně vyčerpaný. Musíme hledat zaměstnance i v Polsku a na Slovensku. A to máme štěstí, že můžeme hledat mezi absolventy IT oborů na Vysoké škole báňské," dodal personální ředitel.

Společnost Tieto Czech zaměstnává okolo dvou tisíc lidí, převážná většina z nich pracuje v Ostravě.

Firma hledá i středoškoláky

"Nehledáme jen vysokoškoláky, ale i středoškoláky, kteří u nás pracují například jako správci sítí pro naše klienty," vysvětluje generální ředitel společnosti Petr Lukasík.

Lidé s technickým vzděláním zaměřeným na výpočetní techniku tak u nich mají podle něj šanci pořád. "Stačí jen umět programovat a domluvit se anglicky. Což bývá občas problém," dodal.

S faktem, že ne vždy mohou absolventi IT oborů hned nastoupit do nové práce, se potýká i Michal Berg, spolumajitel společnosti Esports.cz zabývající se vývojem a správou internetových stránek převážně pro sportovní kluby.

"Sehnat v dnešní době kvalitního programátora je celkem problém, těžce se hledá i mezi absolventy škol," popisuje situaci na trhu práce Berg.

Absolventi by měli být kreativnější

Jejich hlavní problém je podle Berga v tom, že nemají žádnou praxi. "Když se jich při přijímacím pohovoru například ptáme, jaké stránky už kdy vyrobili, často nám řeknou, že jen ty, které dělali v rámci výuky. A to je málo. V této profesi se člověk učí nejlépe praxí. A my prostě nechápeme, proč si svoje stránky, kterými by se pak mohli prezentovat, nedělají, když nám tvrdí, že je taková práce baví. Vždyť omezení nejsou žádná," dodal Berg.

"Ti, kteří si ty stránky na škole dělají, pak mají výhodu. Docela často je už v té době osloví nějaká firma, a s tou pak spolupracují. A po ukončení školy jim obvykle nabídnou práci. To je cesta, kterou se dáváme i my, abychom kvalitní zaměstnance podchytili včas," doplnil.

"Na vysoké škole báňské nyní studuje IT obory na Fakultě elektrotechniky a informatiky 2 165 studentů," přiblížila zájem o studium výpočetní techniky na Vysoké škole báňské Klára Janoušková zajišťující komunikaci pro projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations.

"Z toho letos bude končit bakalářské studium 441 studentů, magisterské studium pak 260," dodala počty možných budoucích zaměstnanců IT firem v Moravskoslezském kraji.

Společnost Tieto Czech sídlí od loňského roku v nově postavené výškové budově na náměstí Republiky nedaleko centra Ostravy. I při jejím plánování se muselo počítat s některými nedostatky absolventů škol.

Budovu přizpůsobili i potřebám angličtinářů

"Jejich velkým problémem je aktivní užívání angličtiny, což je v naší firmě hlavní používaný jazyk," vysvětluje generální ředitel společnosti Tieto Czech Petr Lukasík.

"Proto jsme už při úpravách projektu museli počítat s konferenčními místnostmi tak, abychom nemuseli posílat naše zaměstnance na jednotlivé lekce mimo budovu. Nakonec to vyšlo a nemuseli jsme do výsledného vnitřního rozdělení budovy nijak zasahovat, ale bylo to jen taktak, výuku angličtiny pro naše zaměstnance zvládáme," dodal.

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Jediný český kybernetický nůž dosluhuje. Přibývá poruch, říká onkolog

Přednosta onkologie Jakub Cvek s dosluhujícím ozařovacím přístrojem.

Lékař Jakub Cvek je už dva roky přednostou onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Je mu 40 let, patří tedy...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku Ostrava, který o něj měl...

Další z rubriky

Jediný český kybernetický nůž dosluhuje. Přibývá poruch, říká onkolog

Přednosta onkologie Jakub Cvek s dosluhujícím ozařovacím přístrojem.

Lékař Jakub Cvek je už dva roky přednostou onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Je mu 40 let, patří tedy...

I po aféře s lahví vína povedou Dětský ráj dosavadní nájemkyně, zaplatí víc

Dětský ráj v Ostravě tvoří venkovní hřiště i vnitřní herna s kavárnou.

Rozruch kolem budoucnosti Dětského ráje v ostravských Komenského sadech končí. Rodiče dětí, kteří podepsali petici na...

Fotograf unikátních záběrů: Prožil jsem opravdu zajímavý život

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce...

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce snad v každém koutě světa. Všude hledal...

Advantage Consulting, s.r.o.
INVENTOR KONSTRUKTÉR S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 44 000 Kč

Najdete na iDNES.cz