Počítačová firma chce přijmout tři sta lidí, hledat je musí i v Polsku

  11:40aktualizováno  11:40
Najít kvalitního programátora je stále složitější, přiznávají počítačové firmy na Ostravsku. Mladým lidem chybí zkušenosti, problémem je ale třeba i neschopnost pořádně se domluvit anglicky. Třeba ostravská firma Tieto Czech tak musí nové zaměstnance hledat i v okolních státech.
Pro počítačové firmy je stále těžší najít kvalitní programátory. (Ilustrační foto)

Pro počítačové firmy je stále těžší najít kvalitní programátory. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Až tři sta nových zaměstnanců chce letos přijmout ostravská společnost Tieto Czech zabývající se vývojem počítačových programů pro své zákazníky.

"Je to stále složitější," přibližuje nesnáze při hledání nových programátorů a správců sítí personální ředitel společnosti Tieto Jaroslav Durda.

"Nyní je už trh práce v Moravskoslezském kraji v tomto oboru hodně vyčerpaný. Musíme hledat zaměstnance i v Polsku a na Slovensku. A to máme štěstí, že můžeme hledat mezi absolventy IT oborů na Vysoké škole báňské," dodal personální ředitel.

Společnost Tieto Czech zaměstnává okolo dvou tisíc lidí, převážná většina z nich pracuje v Ostravě.

Firma hledá i středoškoláky

"Nehledáme jen vysokoškoláky, ale i středoškoláky, kteří u nás pracují například jako správci sítí pro naše klienty," vysvětluje generální ředitel společnosti Petr Lukasík.

Lidé s technickým vzděláním zaměřeným na výpočetní techniku tak u nich mají podle něj šanci pořád. "Stačí jen umět programovat a domluvit se anglicky. Což bývá občas problém," dodal.

S faktem, že ne vždy mohou absolventi IT oborů hned nastoupit do nové práce, se potýká i Michal Berg, spolumajitel společnosti Esports.cz zabývající se vývojem a správou internetových stránek převážně pro sportovní kluby.

"Sehnat v dnešní době kvalitního programátora je celkem problém, těžce se hledá i mezi absolventy škol," popisuje situaci na trhu práce Berg.

Absolventi by měli být kreativnější

Jejich hlavní problém je podle Berga v tom, že nemají žádnou praxi. "Když se jich při přijímacím pohovoru například ptáme, jaké stránky už kdy vyrobili, často nám řeknou, že jen ty, které dělali v rámci výuky. A to je málo. V této profesi se člověk učí nejlépe praxí. A my prostě nechápeme, proč si svoje stránky, kterými by se pak mohli prezentovat, nedělají, když nám tvrdí, že je taková práce baví. Vždyť omezení nejsou žádná," dodal Berg.

"Ti, kteří si ty stránky na škole dělají, pak mají výhodu. Docela často je už v té době osloví nějaká firma, a s tou pak spolupracují. A po ukončení školy jim obvykle nabídnou práci. To je cesta, kterou se dáváme i my, abychom kvalitní zaměstnance podchytili včas," doplnil.

"Na vysoké škole báňské nyní studuje IT obory na Fakultě elektrotechniky a informatiky 2 165 studentů," přiblížila zájem o studium výpočetní techniky na Vysoké škole báňské Klára Janoušková zajišťující komunikaci pro projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations.

"Z toho letos bude končit bakalářské studium 441 studentů, magisterské studium pak 260," dodala počty možných budoucích zaměstnanců IT firem v Moravskoslezském kraji.

Společnost Tieto Czech sídlí od loňského roku v nově postavené výškové budově na náměstí Republiky nedaleko centra Ostravy. I při jejím plánování se muselo počítat s některými nedostatky absolventů škol.

Budovu přizpůsobili i potřebám angličtinářů

"Jejich velkým problémem je aktivní užívání angličtiny, což je v naší firmě hlavní používaný jazyk," vysvětluje generální ředitel společnosti Tieto Czech Petr Lukasík.

"Proto jsme už při úpravách projektu museli počítat s konferenčními místnostmi tak, abychom nemuseli posílat naše zaměstnance na jednotlivé lekce mimo budovu. Nakonec to vyšlo a nemuseli jsme do výsledného vnitřního rozdělení budovy nijak zasahovat, ale bylo to jen taktak, výuku angličtiny pro naše zaměstnance zvládáme," dodal.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Za smrt známého při potyčce dostal recidivista 2,5 roku, s mrtvolou žil

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání případu 53letého Vladimíra Sárköziho, který pět týdnů žil s mrtvolou...

Další z rubriky

Řvoucí agresor si brousil nůž na těhotnou ženu, zachránili ji štamgasti

Restaurace v Návsí nad níž došlo k incidentu.

Pětatřicetiletý muž s nožem v ruce zaútočil v bytě na Frýdecko-Místecku na svoji těhotnou partnerku. Ta měla štěstí, že...

VIDEO: Lupič přepadl dva obchody v Ostravě, jednu prodavačku zmlátil

Lupič při krádeži zmlátil prodavačku

Zřejmě jeden a tentýž lupič přepadl během necelých dvou dnů obchody v Ostravě. Při jednom útoku surově napadl...

Návštěvnost Jeseníků i Beskyd každý rok strmě roste. I díky elektrokolům

Pohled na obnovenou Bezručovu chatu na beskydské Lysé hoře (5. září 2015)

Turistů v chráněných krajinných oblastech Moravskoslezského kraje nebývale rychle přibývá. Unikátní přírodou projdou...

Najdete na iDNES.cz