Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Plicní kalamita v Ostravě. Jedno oddělení na čas zavírá, další nestíhají

  8:18
Ačkoli Ostrava má na svém území tři velké nemocnice, její obyvatelé jsou na tom nejhůř v regionu, když se chtějí do některé dostat na plicní vyšetření. Musí čekat do podzimu. A bude hůř. Vítkovická nemocnice zavře na celé léto všech svých dvacet plicních lůžek.

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rozčarování zažívají Ostravané, kteří se snaží poprvé objednat na vyšetření do plicní ambulance některé ze tří nemocnic ve městě.

„Nejdříve v září,“ sdělují po telefonu zdravotnice z kartoték plicních oddělení Městské nemocnice na Fifejdách i soukromé nemocnice Agelu ve Vítkovicích. Ve státní Fakultní nemocnici v Porubě minulý týden objednávali pacienty až na říjen.

Prosby o bližší termín kvůli potížím akutnějšího rázu nezabírají. Pacient slyší všude totéž: ne.

Ve fakultní nemocnici je odmítnutí tak rázné, že další debata postrádá smysl. Ve Vítkovické nemocnici je to podobné, zdravotnice z kartotéky, která se do telefonu představí jako „karta“, však přidá ještě vysvětlení: „Odcházejí nám čtyři lékaři.“

Čekací doby jsou hodně dlouhé

I zdravotnice z kartotéky městské nemocnice sdělí, že nemůže objednat na jiný termín, protože chybí lékaři. Když ale pacient naléhá, zda může s akutním problémem přijít bez objednání třeba další den, zdravotnice řekne, že ano, ale varuje: „Budete dlouho čekat, nejméně hodinu, ale možná i tři nebo čtyři...“

MF DNES zjistila, že v jiných nemocnicích na území regionu je situace nesrovnatelně příznivější.

Například v Krnově a Novém Jičíně vstřícní zdravotníci omluvným tónem vysvětlují, že květen už je plný, a nabízejí volné termíny „až“ na začátek června. A ještě se zajímají, zda nejde o vážné zdravotní problémy. V Karviné-Ráji nabídli dokonce termín už 31. května kolem deváté hodiny, ale přidali radu: „Zavolejte ten den kolem půl deváté a ověřte si, zda tu plicní lékař je, nebo ne. Ordinuje totiž pouze jeden, ale někdy žádný. Každý den je s otazníkem...“

Nemocnice za Ostravou berou pacienty i bez objednávky

V Havířově i Frýdku-Místku může pacient přijít kdykoli - bez ohlášení. „Neobjednáváme, protože akutní pacienty stejně musíme brát přednostně, a tak bychom domluvené časy nemohli dodržet. Většinu pacientů bereme hned nebo do hodiny. Jen výjimečně čekají déle,“ líčila ochotně zdravotní sestra z plicní ambulance ve Frýdku-Místku. A po dotazu u lékařky potvrdila, že tam mohou klidně přijet i pacienti z Ostravy.

V kuloárech se mluví o tom, že problém s dostupností péče v Ostravě se zhoršil v souvislosti s nadcházející rošádou plicních lékařů.

„Z Vítkovické nemocnice utíkají nespokojení lékaři, pacienty posílají jinam, takže v dalších ambulancích je přetlak. Lékaři odcházejí i z fakultní nemocnice, ale Vítkovická prý kvůli tomu zruší svá plicní lůžka. To by byl problém, protože lůžkové oddělení už je jen v Porubě. Městská nemocnice má pouze ambulance,“ líčí zdravotníci. Podle nich přitom doplácejí na nedobrou situaci nejen pacienti, ale i lékaři, kteří musí zvládat velké návaly nemocných lidí.

Mluvčí Agelu Radka Miloševská se snažila situaci vítkovického plicního oddělení bagatelizovat stručnou odpovědí: „Plicní oddělení zrušeno nebude. Dojde pouze od poloviny června, stejně jako jindy v letním období, k omezení provozu z technických důvodů. Budou oddělení malovat a dělat tam nové rozvody vody.“

Ani slovo o odchodu několika lékařů nebo o zajištění péče. Konkrétnější byl ale František Jurek, náměstek ředitele pro léčebnou péči Městské nemocnice Ostrava.

„Máme už oficiální informaci, že Vítkovická nemocnice zavře svá plicní lůžka v polovině června na období celých letních prázdnin. Ale co bude pak, to zatím netušíme. Víme jen, že jim odchází několik lékařů. Jeden přijde k nám, ale jen na částečný úvazek. Další hledáme. Bohužel, je jich málo. Obor plicní lékařství skomírá,“ nastínil František Jurek.

Když je to nutné, městská nemocnice zatím ukládá pacienty s plicními potížemi na interní lůžka. Do budoucna uvažuje i o zřízení vlastního plicního lůžkového oddělení, ale nejdřív musí získat nové prostory.

„V roce 1993 měla naše nemocnice 1 451 lůžek, po tlaku na jejich omezování máme 850 lůžek a žádné volné prostory, kam bychom mohli přidat nové postele. Přišli jsme o léčebné areály v Petřkovicích a Heřmanicích, kde byly stovky lůžek. Nemůžeme přidat ani interní lůžka, přestože jejich obložnost je 101 procent. Prostě musíme někdy na pokoje přidávat lehátka,“ popsal realitu Jurek.

Sliby: Ve Vítkovicích lůžka opět otevřou a v Porubě přidají nová

Situace v Ostravě se má zlepšit na podzim. „Není pravda, že za potíže může naše nemocnice. Obě plicní ambulance jedou bez omezení a budou v provozu i v létě. Z lůžkových stanic sice část lékařů odejde, ale nahradí je noví a v září všechna lůžka opět otevřeme,“ slibuje ředitelka Vítkovické nemocnice Marie Marsová.

A další zlepšení má nastat příští rok - po rozšíření plicního oddělení v Porubě. „Máme třicet plicních lůžek. Ve druhém pololetí chceme oddělení opravit a pak otevřít novou plicní stanici s dalšími 25 až 30 lůžky. Jednáme o tom se zdravotními pojišťovnami a v létě přijmeme nejméně dva lékaře z Vítkovic,“ líčí ředitel Fakultní nemocnice David Feltl.

Zatím mohou Ostravané zkoušet štěstí v privátních plicních ordinacích, někde mají čekací lhůty kratší.

Pomůže Nový Jičín, říká ředitelka Vítkovické nemocnice

Ačkoli nemocnice v regionu tvrdí, že kvůli nedostatku lékařů neomezují provoz, není to tak docela pravda. Vítkovická nemocnice v Ostravě zavře všech 20 plicních lůžek. „Jen na léto,“ ujišťuje ředitelka zařízení Marie Marsová.

Zavřete oddělení kvůli opravám, nebo kvůli nedostatku lékařů?
Měli jsme v plánu větší rekonstrukci plicního oddělení. Nakonec budeme dělat menší opravy, ale naplánovali jsme je na léto, kdy počty hospitalizací klesají na polovinu.

A lékaři – kolik a proč odchází?
Na důvody se musíte ptát jich, každý má asi jiné. U mladých to souvisí s tím, že ve fakultní nemocnici mají větší možnosti vzdělávání. Fakt je, že z šesti našich plicních lékařů odcházejí tři s plným úvazkem a jeden s úvazkem 0,6. Končí posledního června, ale budou si brát dovolené, proto zavíráme lůžka na dobu od 17. června do konce srpna.

Chcete je určitě opět otevřít?
Ano, otevřeme je znovu 1. září.

Máte jistotu, že seženete lékaře?
Mám. Už se nám povedlo sehnat tři lékaře z Ostravy a okolí, kteří teď dávají výpovědi. Kromě toho nastoupí tři absolventi medicíny a jednáme s dalšími lékaři na Slovensku.

Co bude v létě s pacienty?
Naše plicní oddělení jako jediné ve městě přijímá pacienty k hospitalizaci nepřetržitě, tedy i v noci. Pro lékaře je to zátěž a jeden z důvodů k odchodu. Nemocní z naší spádové oblasti ale nezůstanou bez péče ani v létě. Plicní ambulance pojedou stále a pacienty v nutných případech uložíme na interně, nebo je sanitka převeze do nemocnice v Novém Jičíně – ta nám vypomůže.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Romové demonstrovali na Stodolní ulici. Chceme zákon pro všechny, skandovali

Ve známé Stodolní ulici v centru Ostravy demonstrovala ve středu v podvečer asi stovka Romů. Protestovali proti tomu,...

Vyhrocený duel pro Spartu, slaví i Kladno a Kometa. Dominance Pardubic trvá

Mnoho branek a pouze jeden úspěch hostů nabídlo 44. kolo hokejové extraligy. Připsala si ho Sparta, která díky otočce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři pozorování medvěda u Kopřivnice, město varuje před venčením psů na volno

V jižní části Novojičínska se nejspíše pohybuje medvěd. Vyplývá to ze tří známých pozorování této šelmy u Kopřivnice....

Řidička poslechla navigaci a odbočila, jenže do kolejiště. Vyprostili ji hasiči

Kuriózní nehodu řešili minulý týden policisté a hasiči v Ostravě. Mladá řidička tam jela podle navigace a když slyšela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec v derby zdolal Vítkovice, Řepík hattrickem pomohl Spartě k obratu

Hokejová extraliga měla v úterý večer na programu dvě dohrávky. Třinec v utkání 43. kola díky vítězství 2:1 na ledě...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Transfuze krve ve vrtulníku zachraňují životy, Česko je využívá mezi prvními v Evropě

Tři lidské životy zachránily transfuze takzvané plné krve, které od srpna podávají zdravotníci raněným na palubě...

Vyrábíme, nedlužíme a investory máme, tvrdí šéf baterkárny na Karvinsku

O dva roky později, než původně plánovali, spustili výrobní linku na baterie ve společnosti HE3DA v Horní Suché na...

Mladík v Ostravě zaútočil na prodavače kladivem, seniorku zase vláčel po zemi

Obzvlášť surový trestný čin vyšetřují kriminalisté z Ostravy. Devatenáctiletý mladík tam kladivem zaútočil na...

Řidič nabízel policistům šestnáct tisíc, vyšel mu pozitivní test na drogy

Čtyřicetiletý řidič se pokusil před několika dny uplatit policisty z Českého Těšína. Poté, co mu vyšel pozitivní test...

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...