Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Plicní kalamita v Ostravě. Jedno oddělení na čas zavírá, další nestíhají

  8:18
Ačkoli Ostrava má na svém území tři velké nemocnice, její obyvatelé jsou na tom nejhůř v regionu, když se chtějí do některé dostat na plicní vyšetření. Musí čekat do podzimu. A bude hůř. Vítkovická nemocnice zavře na celé léto všech svých dvacet plicních lůžek.

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rozčarování zažívají Ostravané, kteří se snaží poprvé objednat na vyšetření do plicní ambulance některé ze tří nemocnic ve městě.

„Nejdříve v září,“ sdělují po telefonu zdravotnice z kartoték plicních oddělení Městské nemocnice na Fifejdách i soukromé nemocnice Agelu ve Vítkovicích. Ve státní Fakultní nemocnici v Porubě minulý týden objednávali pacienty až na říjen.

Prosby o bližší termín kvůli potížím akutnějšího rázu nezabírají. Pacient slyší všude totéž: ne.

Ve fakultní nemocnici je odmítnutí tak rázné, že další debata postrádá smysl. Ve Vítkovické nemocnici je to podobné, zdravotnice z kartotéky, která se do telefonu představí jako „karta“, však přidá ještě vysvětlení: „Odcházejí nám čtyři lékaři.“

Čekací doby jsou hodně dlouhé

I zdravotnice z kartotéky městské nemocnice sdělí, že nemůže objednat na jiný termín, protože chybí lékaři. Když ale pacient naléhá, zda může s akutním problémem přijít bez objednání třeba další den, zdravotnice řekne, že ano, ale varuje: „Budete dlouho čekat, nejméně hodinu, ale možná i tři nebo čtyři...“

MF DNES zjistila, že v jiných nemocnicích na území regionu je situace nesrovnatelně příznivější.

Například v Krnově a Novém Jičíně vstřícní zdravotníci omluvným tónem vysvětlují, že květen už je plný, a nabízejí volné termíny „až“ na začátek června. A ještě se zajímají, zda nejde o vážné zdravotní problémy. V Karviné-Ráji nabídli dokonce termín už 31. května kolem deváté hodiny, ale přidali radu: „Zavolejte ten den kolem půl deváté a ověřte si, zda tu plicní lékař je, nebo ne. Ordinuje totiž pouze jeden, ale někdy žádný. Každý den je s otazníkem...“

Nemocnice za Ostravou berou pacienty i bez objednávky

V Havířově i Frýdku-Místku může pacient přijít kdykoli - bez ohlášení. „Neobjednáváme, protože akutní pacienty stejně musíme brát přednostně, a tak bychom domluvené časy nemohli dodržet. Většinu pacientů bereme hned nebo do hodiny. Jen výjimečně čekají déle,“ líčila ochotně zdravotní sestra z plicní ambulance ve Frýdku-Místku. A po dotazu u lékařky potvrdila, že tam mohou klidně přijet i pacienti z Ostravy.

V kuloárech se mluví o tom, že problém s dostupností péče v Ostravě se zhoršil v souvislosti s nadcházející rošádou plicních lékařů.

„Z Vítkovické nemocnice utíkají nespokojení lékaři, pacienty posílají jinam, takže v dalších ambulancích je přetlak. Lékaři odcházejí i z fakultní nemocnice, ale Vítkovická prý kvůli tomu zruší svá plicní lůžka. To by byl problém, protože lůžkové oddělení už je jen v Porubě. Městská nemocnice má pouze ambulance,“ líčí zdravotníci. Podle nich přitom doplácejí na nedobrou situaci nejen pacienti, ale i lékaři, kteří musí zvládat velké návaly nemocných lidí.

Mluvčí Agelu Radka Miloševská se snažila situaci vítkovického plicního oddělení bagatelizovat stručnou odpovědí: „Plicní oddělení zrušeno nebude. Dojde pouze od poloviny června, stejně jako jindy v letním období, k omezení provozu z technických důvodů. Budou oddělení malovat a dělat tam nové rozvody vody.“

Ani slovo o odchodu několika lékařů nebo o zajištění péče. Konkrétnější byl ale František Jurek, náměstek ředitele pro léčebnou péči Městské nemocnice Ostrava.

„Máme už oficiální informaci, že Vítkovická nemocnice zavře svá plicní lůžka v polovině června na období celých letních prázdnin. Ale co bude pak, to zatím netušíme. Víme jen, že jim odchází několik lékařů. Jeden přijde k nám, ale jen na částečný úvazek. Další hledáme. Bohužel, je jich málo. Obor plicní lékařství skomírá,“ nastínil František Jurek.

Když je to nutné, městská nemocnice zatím ukládá pacienty s plicními potížemi na interní lůžka. Do budoucna uvažuje i o zřízení vlastního plicního lůžkového oddělení, ale nejdřív musí získat nové prostory.

„V roce 1993 měla naše nemocnice 1 451 lůžek, po tlaku na jejich omezování máme 850 lůžek a žádné volné prostory, kam bychom mohli přidat nové postele. Přišli jsme o léčebné areály v Petřkovicích a Heřmanicích, kde byly stovky lůžek. Nemůžeme přidat ani interní lůžka, přestože jejich obložnost je 101 procent. Prostě musíme někdy na pokoje přidávat lehátka,“ popsal realitu Jurek.

Sliby: Ve Vítkovicích lůžka opět otevřou a v Porubě přidají nová

Situace v Ostravě se má zlepšit na podzim. „Není pravda, že za potíže může naše nemocnice. Obě plicní ambulance jedou bez omezení a budou v provozu i v létě. Z lůžkových stanic sice část lékařů odejde, ale nahradí je noví a v září všechna lůžka opět otevřeme,“ slibuje ředitelka Vítkovické nemocnice Marie Marsová.

A další zlepšení má nastat příští rok - po rozšíření plicního oddělení v Porubě. „Máme třicet plicních lůžek. Ve druhém pololetí chceme oddělení opravit a pak otevřít novou plicní stanici s dalšími 25 až 30 lůžky. Jednáme o tom se zdravotními pojišťovnami a v létě přijmeme nejméně dva lékaře z Vítkovic,“ líčí ředitel Fakultní nemocnice David Feltl.

Zatím mohou Ostravané zkoušet štěstí v privátních plicních ordinacích, někde mají čekací lhůty kratší.

Pomůže Nový Jičín, říká ředitelka Vítkovické nemocnice

Ačkoli nemocnice v regionu tvrdí, že kvůli nedostatku lékařů neomezují provoz, není to tak docela pravda. Vítkovická nemocnice v Ostravě zavře všech 20 plicních lůžek. „Jen na léto,“ ujišťuje ředitelka zařízení Marie Marsová.

Zavřete oddělení kvůli opravám, nebo kvůli nedostatku lékařů?
Měli jsme v plánu větší rekonstrukci plicního oddělení. Nakonec budeme dělat menší opravy, ale naplánovali jsme je na léto, kdy počty hospitalizací klesají na polovinu.

A lékaři – kolik a proč odchází?
Na důvody se musíte ptát jich, každý má asi jiné. U mladých to souvisí s tím, že ve fakultní nemocnici mají větší možnosti vzdělávání. Fakt je, že z šesti našich plicních lékařů odcházejí tři s plným úvazkem a jeden s úvazkem 0,6. Končí posledního června, ale budou si brát dovolené, proto zavíráme lůžka na dobu od 17. června do konce srpna.

Chcete je určitě opět otevřít?
Ano, otevřeme je znovu 1. září.

Máte jistotu, že seženete lékaře?
Mám. Už se nám povedlo sehnat tři lékaře z Ostravy a okolí, kteří teď dávají výpovědi. Kromě toho nastoupí tři absolventi medicíny a jednáme s dalšími lékaři na Slovensku.

Co bude v létě s pacienty?
Naše plicní oddělení jako jediné ve městě přijímá pacienty k hospitalizaci nepřetržitě, tedy i v noci. Pro lékaře je to zátěž a jeden z důvodů k odchodu. Nemocní z naší spádové oblasti ale nezůstanou bez péče ani v létě. Plicní ambulance pojedou stále a pacienty v nutných případech uložíme na interně, nebo je sanitka převeze do nemocnice v Novém Jičíně – ta nám vypomůže.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Lubomír Zaorálek, Leo Luzar, Lubomír Volný, Ivo Vondrák, Tomio Okamura, Jiří Komárek, Zbyněk Stanjura, Lukáš Černohorský

  • Nejčtenější

Muž našel při stavbě pergoly poklad. Za tisíce grošů dostane půl milionu

Přes dva tisíce pražských grošů z dob Karla IV. a Václava IV. náhodně objevil muž v červnu 2016 na Vítkovsku. Po pěti...

Autobus vyjel z D1 a letěl 12 metrů vzduchem. Řidič přiznal, že usnul

Obrovské štěstí mělo ve čtvrtek dopoledne přes třicet cestujících v autobusu společnosti FlixBus, který havaroval na...

V zatopeném lomu na Bruntálsku se nevynořil potápěč, vytáhli jej mrtvého

Ve známé potápěčské lokalitě v zatopeném lomu Šífr u Svobodných Heřmanic na Bruntálsku nevyplaval z ponoru 61letý...

Pestrý svět slečny Igy. Čte klasiky, poslouchá Pearl Jam, má ráda Česko i kafe

Premium Před rokem způsobila v tenisové říši kolosální pozdvižení, když v devatenácti senzačně vyhrála Roland Garros. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výsledky ME volejbalistů 2021: vyhráli Italové, Češi skončili ve čtvrtfinále

Ve čtyřech zemích a šesti městech bojovala od 1. do 19. září čtyřiadvacítka týmů o medaile z mistrovství Evropy...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Jsem nakažený, hrozil jehlou zloděj na benzince. Zákazník ho strhl k zemi

Dva zákazníci zadrželi zloděje, který kradl na benzinové čerpací stanici v ostravském obvodu Vítkovice. Po odhalení...

Nový Jičín vzal čestné občanství Henleinovi. Gottwald i ruský major zůstávají

Sudetoněmecký politik a nacista Konrad Henlein (1898–1945) přišel o čestné občanství Nového Jičína. Odebrání...

„Šotouši“ mají pohotovost, republikou projedou vagony několika států

Srovnat, jak vypadají vagony slavného švýcarského Glacier Expressu, rakouský spací vagon, italský jídelní vůz nebo...

Druhá zastávka v Ostravě se kompletně změnila. Jednotný vzhled čeká i další

Vytížená tramvajová zastávka Důl Jindřich je druhou v Ostravě, která se za dva miliony korun dočkala kompletní proměny...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...