Pěstouni stále scházejí, i když kraj patří v péči k republikové špičce

  13:01aktualizováno  13:01
Moravskoslezský kraj patří v pěstounské péči k republikové špičce. Každý rok se tu do pěstounských rodin umístí šedesát dětí, v náhradní rodinné péči je celkově bezmála tři a půl tisíce dětí. Jen na území Ostravy a třinácti přidružených obcí je 570 rodin, jež se coby pěstouni starají o jedno či více dětí. Přesto to stále nestačí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Ve srovnání s ostatními je kraj na absolutní špici, máme nejvíce dětí v pěstounské péči. Daří se nám hledat obětavé lidi, kteří nabídnou zázemí a lásku dětem, které by jinak musely vyrůstat v dětském domově,“ sdělil náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

V regionu je v náhradní rodině téměř tři a půl tisíce dětí. Druhý je Středočeský kraj, kde u pěstounů žije něco málo přes dva tisíce dětí. 

„Ten rozdíl je znatelný. Jsou zcestné spekulace, že důvodem je vyšší nezaměstnanost a honba za příspěvky. Už v 70. letech minulého století, kdy byla prakticky nulová nezaměstnanost a příspěvky se pohybovaly v řádech stokorun, byl na severní Moravě zájem o pěstounství nadstandardní,“ řekl Navrátil.

Náhradní rodinná péče

  • Osvojení: Lidé přijímají za vlastní dítě, které se jim nenarodilo. Mají k němu stejná práva a povinnosti, jako by byli rodiči. 
  • Pěstounská péče: Lidé přijímají do rodiny dítě, jehož zákonnými zástupci ale zůstávají rodiče, kteří se o něj nemohou starat. 
  • Pěstounská péče na přechodnou dobu: Pěstouni jsou stále připraveni přijmout do péče ohrožené dítě, řeší se tak zejména situace malých dětí, aby nemusely do ústavů. Péče trvá nejvýše rok.

Důvodem podle něj může být skutečnost, že si odborníci v čele s profesorem Matějčkem právě zde ověřovali potřeby rodinného zázemí a uskutečnila se řada pilotních projektů náhradní rodinné péče.

Důsledkem je ubývání lůžek v dětských domovech a mění se i děti v nich. „V dětských domovech nenarazíte na zdravé dítě, zůstávají ty chronicky nemocné, které jsou těžko umístitelné do rodin. Dochází také ke snižování kapacit,“ uvedla ředitelka opavského Dětského centra Čtyřlístek Marie Černocká.

Jen za poslední rok snížili lůžka ve Čtyřlístku na polovinu. „Ještě minulý rok byla kapacita v dětském domově dvacet lůžek, dnes máme deset,“ dodala. Také ostravský Domeček ubíral, má méně než půlku lůžek než před třemi lety.

Největší zájem je v Ostravě

Nejvyšší počet zájemců o pěstounství je právě v Ostravě. Město ve své působnosti eviduje na šest set pěstounských rodin, každoročně se hlásí zhruba dvacítka dalších. Osmdesát procent se pěstouny stane.

„Každý rok máme nové žadatele o pěstounskou péči. Jejich počet však nestačí k tomu, aby byly takto zajištěny všechny děti, které jsou v přechodné pěstounské péči nebo v ústavním zařízení,“ komentovala mluvčí ostravské radnice Andrea Vojkovská. Dodala, že aktuálním problémem je i nižší zájem lidí stát se přechodným pěstounem.

Velký zájem je i v Havířově, Karviné a Frýdku-Místku. V dětských domovech v kraji přesto zůstává šest stovek dětí, jen v Ostravě dvě stovky. Kraj i krajská metropole proto dlouhodobě hledají další zájemce. V půlce října na Den pěstounství bývají pěstouni oceňováni, kraj právě vyzývá veřejnost k nominacím.

Loni byla oceněna i Kateřina Havelková, matka tří již velkých dětí, jež přijala do rodiny mentálně postiženého Standu a později i Elišku s Downovým syndromem.

„Postižené děti jsem si vzala proto, že to mají v životě těžké už tak, natož ještě když nemají oporu v mámě nebo rodině. Chtěla jsem to změnit, tak jsem začala u sebe,“ řekla tehdy.

Nejčtenější

Mrtvému šoférovi kamionu běžela v mobilu hra, nepozorných řidičů přibývá

Razantně přibývá řidičů s mobily, varuje Policie ČR

Moravskoslezská policie upozorňuje na razantní navýšení počtu řidičů, kteří se nevěnují dění na vozovce. Místo toho...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Extrémní sucho je v polovině republiky, praská i půda v podhůří Beskyd

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Extrémní sucho už zasáhlo přes polovinu území České republiky. Jeho přímé projevy už jsou znát i tam, kde dosud nebyly...

Všichni psi musejí mít do konce roku čip. Řada lidí z vesnic to odmítá

Ilustrační snímek

Od ledna příštího roku musí mít ze zákona všichni psi v Česku čip. Zatímco ve městech jsou chovatelé připravení a...

Policisté ukázali povlečení a oděv zavražděného dítěte, pátrají po matce

Kousky oděvu, které by mohly pomoci odhalit, kdo odhodil novorozence do...

Veřejnost i lékaře žádají o pomoc kriminalisté, kteří vyšetřují vraždu novorozence nalezeného letos 2. července v...

Další z rubriky

UNESCO Moravskoslezský kraj míjí, malou šanci mají pouze staré doly

Důl Michal.

Ani jednoho zástupce nemá na seznamu světového dědictví UNESCO Moravskoslezský kraj. Mezi uchazeči jsou sice bývalé...

O zkrácení názvu Mostů u Jablunkova bude referendum, obec je rozdělená

Vlakové nádraží v Mostech u Jablunkova.

Bouřlivé zastupitelstvo, na které dorazily asi dvě stovky místních lidí, se ve středu odpoledne konalo v Mostech u...

Vítězný návrh miliardové koncertní haly v Ostravě nadchl i vyděsil

Vítězný návrh prestižního amerického studia na podobu koncertní síně v Ostravě.

Záměr Ostravy postavit do pěti let koncertní halu za 1,5 miliardy podle návrhu amerického studia Steven Holl Architects...

Najdete na iDNES.cz