Ostrava omezí bezplatná parkoviště. A na těch placených zvýší ceny

  11:39aktualizováno  11:39
Návštěvníci města, kteří budou chtít i v budoucnu parkovat v centru Ostravy, zaplatí jako v divadle - čím blíž jevišti, tím dražší lístek. Radní města také rozhodli, že omezí neplacená parkoviště.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Už předloni město bez náhrady zrušilo velké parkoviště u Trojhalí. Teď má v plánu zrušit nebo upravit a zpoplatnit další plochy, které jsou v majetku města či obvodů a podle radního pro dopravu Lukáše Semeráka jde o černá parkoviště. „Situace už je neúnosná, proto musíme parkování v centru města lépe koordinovat,“ říká radní.

Argumentuje tím, že v rodinách přibývá aut a v širším centru města už teď chybí asi čtyři tisíce parkovacích míst. Rezidenti si stěžují, že nemají kde parkovat, protože jim místa v bydlišti zabírají návštěvníci, především lidé, kteří do centra Ostravy dojíždějí za prací.

„Asi 600 parkovacích míst bude postupně zrušeno nebo zpoplatněno a část bude vyhrazena pro rezidenty a abonenty. V některých lokalitách bude parkování zakázáno. Předloni jsme tak zrušili černé parkoviště u Trojhalí, kde lidé stáli na hlíně a při dešti rozváželi auty na silnice kusy bláta. Do centra města takové plochy nepatří,“ myslí si Semerák.

Změny v parkování se mají v první fázi týkat především širšího centra města mezi ulicemi Mariánskohorskou a Muglinovskou, řekou Ostravicí, oblastí Karoliny a ulicemi Místeckou, Železárenskou, Průmyslovou, 1. máje, Přemyslovců a Grmelovou. Dotknou se také sídliště Kamenec, tedy lokality vymezené řekou Ostravicí, estakádou v ulici Českobratrské a ulicí Dědičnou.

První vlaštovkou je zpoplatnění asi 120 parkovacích míst pod mosty v ulici Českobratrské, následovat mají v září další lokality včetně části plochy za Domem knihy a Divadlem Antonína Dvořáka, kde jsou zatím místa placená i neplacená.

„Parkuje se tam živelně. Koupili jsme zchátralé garáže, zbouráme je a celou lokalitu upravíme. Výhledově tam bezplatné parkování skončí a ceny se zvýší,“ řekl radní.

Parkovné bude odstupňované

Ceny mají vzrůst i před katedrálou Božského Spasitele naproti Divadlu Jiřího Myrona. „Parkovné chceme odstupňovat podle modelu divadel. Čím blíž jste jevišti, tím dražší je vstupenka,“ vysvětluje Semerák.

Častým návštěvníkům centra se jeho plány nelíbí. „Dříve jsem denně parkoval u Trojhalí, cestou z práce v centru Ostravy nakoupil a jel domů,“ říká muž z Frýdku-Místku, který pracuje poblíž Masarykova náměstí.

„Teď parkuji o kus dál a už tu neutrácím. Obávám se, že další změny to centrum zabijí. Návštěvníci tam autem jezdit přestanou, obchodníci budou naštvaní a rezidenti tím nic nezískají, protože chtějí parkovat u svých domů, ne na vzdálených parkovištích,“ míní motorista.

Semerák je ale přesvědčený, že rezidenti i chodci to ocení, a řidiči, kteří nechtějí platit, mohou auto zdarma odstavit třeba u Dolu Hlubina, odkud se do centra dostanou pěšky či tramvají. „Chystáme se stavět parkovací domy i záchytná parkoviště se zázemím. Zájemci si mohou na vybraná parkoviště koupit měsíční předplatné za tisíc korun,“ dodal.

Považujete plánovaná opatření v parkování v Ostravě za prospěšná?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 4. září 2018. Anketa je uzavřena.

Ne 1062
Ano 119

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše, použití chemie potvrdil rozbor

Uhynulý čáp bílý na Opavsku nejspíše snědl hraboše, který se otrávil jedovatou...

Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy na polích na Opavsku. Dvojice ptáků, k nimž tam ve středu vyjížděli lidé ze...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Podíl na emisích máme nízký, tvrdí ostravská koksovna kritizovaná ekology

Koksovna Svoboda v Ostravě

Jen necelé tři kilometry vzdušnou čarou dělí Masarykovo náměstí v centru Ostravy od koksovny Svoboda společnosti OKK...

Dva opilci při hádce napadli muže, záchranáři už ho nedokázali oživit

Při rodinné hádce v pražských Modřanech pobodal otčím nevlastního syna

Vážný zločin vyšetřují kriminalisté v Krnově, kde po hádce a rvačce zemřel napadený muž. Z těžkého ublížení na zdraví a...

Muž po hádce s příbuznými pustil plyn a málem vyhodil bytovku do povětří

Ilustrační snímek

Velmi nebezpečnou situaci museli před několika dny řešit policisté v Havířově. Opilý muž tam chtěl spáchat sebevraždu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz