Ostrava omezí bezplatná parkoviště. A na těch placených zvýší ceny

  11:39aktualizováno  11:39
Návštěvníci města, kteří budou chtít i v budoucnu parkovat v centru Ostravy, zaplatí jako v divadle - čím blíž jevišti, tím dražší lístek. Radní města také rozhodli, že omezí neplacená parkoviště.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Už předloni město bez náhrady zrušilo velké parkoviště u Trojhalí. Teď má v plánu zrušit nebo upravit a zpoplatnit další plochy, které jsou v majetku města či obvodů a podle radního pro dopravu Lukáše Semeráka jde o černá parkoviště. „Situace už je neúnosná, proto musíme parkování v centru města lépe koordinovat,“ říká radní.

Argumentuje tím, že v rodinách přibývá aut a v širším centru města už teď chybí asi čtyři tisíce parkovacích míst. Rezidenti si stěžují, že nemají kde parkovat, protože jim místa v bydlišti zabírají návštěvníci, především lidé, kteří do centra Ostravy dojíždějí za prací.

„Asi 600 parkovacích míst bude postupně zrušeno nebo zpoplatněno a část bude vyhrazena pro rezidenty a abonenty. V některých lokalitách bude parkování zakázáno. Předloni jsme tak zrušili černé parkoviště u Trojhalí, kde lidé stáli na hlíně a při dešti rozváželi auty na silnice kusy bláta. Do centra města takové plochy nepatří,“ myslí si Semerák.

Změny v parkování se mají v první fázi týkat především širšího centra města mezi ulicemi Mariánskohorskou a Muglinovskou, řekou Ostravicí, oblastí Karoliny a ulicemi Místeckou, Železárenskou, Průmyslovou, 1. máje, Přemyslovců a Grmelovou. Dotknou se také sídliště Kamenec, tedy lokality vymezené řekou Ostravicí, estakádou v ulici Českobratrské a ulicí Dědičnou.

První vlaštovkou je zpoplatnění asi 120 parkovacích míst pod mosty v ulici Českobratrské, následovat mají v září další lokality včetně části plochy za Domem knihy a Divadlem Antonína Dvořáka, kde jsou zatím místa placená i neplacená.

„Parkuje se tam živelně. Koupili jsme zchátralé garáže, zbouráme je a celou lokalitu upravíme. Výhledově tam bezplatné parkování skončí a ceny se zvýší,“ řekl radní.

Parkovné bude odstupňované

Ceny mají vzrůst i před katedrálou Božského Spasitele naproti Divadlu Jiřího Myrona. „Parkovné chceme odstupňovat podle modelu divadel. Čím blíž jste jevišti, tím dražší je vstupenka,“ vysvětluje Semerák.

Častým návštěvníkům centra se jeho plány nelíbí. „Dříve jsem denně parkoval u Trojhalí, cestou z práce v centru Ostravy nakoupil a jel domů,“ říká muž z Frýdku-Místku, který pracuje poblíž Masarykova náměstí.

„Teď parkuji o kus dál a už tu neutrácím. Obávám se, že další změny to centrum zabijí. Návštěvníci tam autem jezdit přestanou, obchodníci budou naštvaní a rezidenti tím nic nezískají, protože chtějí parkovat u svých domů, ne na vzdálených parkovištích,“ míní motorista.

Semerák je ale přesvědčený, že rezidenti i chodci to ocení, a řidiči, kteří nechtějí platit, mohou auto zdarma odstavit třeba u Dolu Hlubina, odkud se do centra dostanou pěšky či tramvají. „Chystáme se stavět parkovací domy i záchytná parkoviště se zázemím. Zájemci si mohou na vybraná parkoviště koupit měsíční předplatné za tisíc korun,“ dodal.

Považujete plánovaná opatření v parkování v Ostravě za prospěšná?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. září 2018. Anketa je uzavřena.

Ne 1062
Ano 119

Nejčtenější

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

O bezdomovecká iglú je zájem i v zahraničí. Chtějí je i lidé s přístřeším

Pavla Klečková a Manu Chilaud dokazují, že do bezdomoveckého iglú se vejdou i...

Projekt bezdomoveckých iglú, který do Česka přivedla ostravská dvojice Pavla Klečková a Manu Chilaud, má za sebou první...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Další z rubriky

Zrušte překladiště uhlí, přejí si lidé. Firma chce naopak zvýšit kapacitu

Překladiště uhlí zkrápí vodní dělo. V modrém na kontrolním dni starosta Slezské...

Černý prach na parapetech oken. Šedý povlak na ovoci ze zahrádek. Obyvatelé Slezské Ostravy si stěžují na zvýšenou...

Strojvůdce cestou do práce vyskočil z rozjetého vlaku a zranil se

Tragédie. Rychlík srazil v pondělí navečer na jižním Plzeňsku u Ždírce chlapce....

K těžko pochopitelnému kroku se ve středu rozhodl devětatřicetiletý strojvůdce, který cestoval do práce. Na trati mezi...

Konec mincí v opavské MHD. Nahradí je mobil, kreditka či lístek

Platit kartou bude v Liberci možné už i v autobusech (ilustrační snímek).

Zásadní změny odbavovacího systému čekají opavskou hromadnou dopravu. Mince skončí, platit se bude mobilní aplikací,...

Najdete na iDNES.cz