Tak by mělo vypadat centrum Ostravy po zástavbě proluky za katedrálou multifunkčním parkovacím domem. | foto: Vizualizace: archiv města

Radní vybrali návrh parkovacího domu v centru Ostravy, poskytne 400 míst

  • 3
Plány Ostravy na zástavbu proluky za katedrálou Božského Spasitele v centru města multifunkčním parkovacím domem mají jasné obrysy. Město začíná hledat soukromého spoluinvestora. Stavět chce začít v roce 2023 za nejvýše 406,5 milionu korun podle návrhu pražského studia Chalupa architekti.

Navrhnout podobu parkovacího domu chtělo 35 architektů. Město oslovilo tři autory přímo a další tři vybralo na základě dodaných portfolií. 

Porota složená z odborníků, zástupců města i obvodu pak doporučila a radní schválili vítězný návrh domu, kde bude 400 parkovacích míst ve dvou podzemních a sedmi nadzemních podlažích a v přízemí obchody, služby i gastronomie.

Novostavba zaplní proluku na nároží ulic Zámecké a Purkyňovy o výměře 2 038 metrů čtverečních.

V místě těsně za katedrálou stála od přelomu 19. a 20. století německá a měšťanská smíšená škola, ta však byla vybombardována na konci 2. světové války. 

Nyní je tam parkoviště, které provozují Ostravské komunikace.

„Ačkoli je téma umístění parkovacího objektu v jádrovém území města velmi kontroverzní, pro rozvoj centra Ostravy to bude zásadní stavba. Především umožní dostavět několik klíčových proluk včetně té po květinové síni u Masarykova náměstí, protože bude splněna zákonná podmínka zajištění dostatečného počtu parkovacích míst u novostaveb,“ řekla investiční náměstkyně a členka soutěžní poroty Zuzana Bajgarová. 

Podotkla, že po dokončení výstavby parkovacího domu bude možné definitivně odstranit parkovací plochy u katedrály a vytvořit tam důstojný předprostor, který bude reprezentativním vstupem také do sousedního Divadla Jiřího Myrona či do budov univerzity.

„Architektonickou soutěž jsme zvolili proto, abychom nalezli nejlepší řešení, citlivé k takto významnému území a současně ambiciózní i atraktivní. Hodnotíme ji jako velmi úspěšnou. Navržený parkovací dům by se mohl v případě potřeby v budoucnu přeměnit i na bytový dům,“ dodala Bajgarová.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.