Frýdek-Místek usiluje o obří památkovou zónu, majitelé domů protestují

  8:05aktualizováno  8:05
Snaha frýdecko-místeckého magistrátu vytvořit v části města okolo vlakového nádraží městskou památkovou zónu rozzlobila tamní majitele nemovitostí. Nelíbí se jim, že s nimi magistrát věc dopředu neprojednal.

Bývalá přádelna, kterou majitel nyní bourá (na snímku), je hlavním důvodem, proč chce magistrát ve Frýdku-Místku vytvořit poblíž nádraží rozsáhlou památkovou zónu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Doposud byli politici z vedení frýdecko-místecké radnice známí hlavně jako ti, kteří nechali bezprostředně vedle centra Frýdku postavit prodejnu společnosti Kaufland, či stejně necitlivě postupovali při bourání architektonicky cenné Víceúčelové haly, na jejímž místě roste nákupní centrum, podle kritiků obludné.

Památkové zóny

Už dvě památkové zóny existují ve Frýdku-Místku, navrhovaná by byla třetí. V návrhu by šlo hlavně o budovy bývalé textilky Slezan, zahrnuje ale také budovu frýdeckého nádraží, budovu bývalého Úřadu práce nebo známý hostinec Na Veselé, dnes U Křivého psa.

Nyní ale jen kousek od něj prosazují vznik městské památkové zóny. Ta by měla zahrnovat vedle vlakového nádraží hlavně historické budovy bývalé textilky Slezan.

A proti tomu se postavili majitelé budov ležících v navrhované zóně. "To, co radní navrhují, zaujímá třikrát větší rozlohu než Václavské náměstí v Praze," řekl na záměr radních zatím nejhlasitější odpůrce vzniku zóny Jiří Karásek ze společnosti Textil Invest Group, vlastnící v navrhovaném prostoru několik nemovitostí.

Majitelé se bojí poklesu ceny svých nemovitostí

"Památková zóna okolo frýdeckého náměstí má čtyřicet tisíc metrů čtverečních, ta okolo místeckého pak dvacet tisíc metrů čtverečních. A radní nám tady navrhují zónu, která má tři sta tisíc metrů čtverečních, aniž by se byť zeptali majitelů budov, které tam jsou, co na to říkají," dodal Jiří Karásek.

Majitelé budov mají obavy hlavně o to, že by cena jejich budov v navrhované zóně klesla, že by je nemohli využívat tak, jak by chtěli bez předešlého svolení památkářů. Většina budov je totiž průmyslového charakteru, jde hlavně o areály bývalé textilky Slezan.

Právě demolice bývalé přádelny byla jedním z důvodů, proč se lidé o budovy dokumentující textiláckou historii města začali zajímat. A možná i důvodem změny názoru vedení města. Tomu totiž bourání bývalé Landbergerovy přádelny nejprve nevadilo, posléze ale otočilo.

Když nebude zóna, město zmizí jako Most, varuje radní

"Za poslední desetiletí ztratil Frýdek-Místek spoustu památek. Pomalu se blížíme tomu, co se stalo v Mostu, kde zmizelo celé staré město," obhajoval návrh na vytvoření památkové zóny radní Miroslav Přádka.

"S nezařazením bývalé Landsbergerovy přádelny mezi kulturní památky nesouhlasil pracovník památkové péče stavebního odboru, který pod město nespadá. Ne samotné město," vysvětluje radní Karel Deutscher rozpor mezi tím, že město před časem nesouhlasilo s návrhem památkářů prohlásit budovu bývalého Slezanu za kulturní památku.

"Ohledně vyhlášení zóny jsme komunikovali s Národním památkovým ústavem, který naopak vznik zóny doporučuje," dodal Karel Deutscher s tím, že se vznikem památkové zóny by mohlo město získat přístup k penězům na obnovu.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

V podpoře nadaných žáků jsme pozadu, říká odbornice na jejich rozpoznávání

S vyhledáváním nadaných dětí má Jana Škrabánková už 26letou zkušenost.

Takřka detektivní práci dnes připomíná vyhledávání mladých talentů z oblasti fyziky, matematiky a dalších přírodních...

Termín odvozu jedovatých kalů z ostravských lagun zůstává nejistý

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Všechny kaly a hlinky z ostravských ropných lagun společnosti Ostramo jsou podle společnosti AVE CZ zpracovány....

Nenapravitelný nestyda se zase obnažoval před dětmi, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Asi si nemůže pomoct. Třiapadesátiletý muž, který se už v minulosti obnažoval před dětmi, nyní zase popustil uzdu své...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz