Památka nepamátka, zloději kovů rozebrali zařízení starého dolu

  8:42aktualizováno  8:42
Historicky cenné vybavení poničili nedávno zloději z památkově chráněného Dolu Petr Bezruč ve Slezské Ostravě. Prolezli přes okna, uvnitř vyřadili z provozu detektory pohybu. Jednoho ze zlodějů už má policie. Škoda činí více než půl milionu, historická hodnota ukradených věcí je ale nevyčíslitelná.

Kanály (na fotografii), busty, okapy...nyní i část důlního zařízení. Zloději kovů nemají žádné zábrany. Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Zloději odnesli část vzácného těžního stroje i další vybavení.

„První pocity? Rozčilení a únava. Hlavou mi běželo: Už zase? Před pár lety totiž ve stejném dole kdosi zničil i druhý z tamních těžních strojů,“ líčila Jana Kynclová z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

Jak přiblížila, zloději tentokrát nezničili přímo samotný těžní stroj umístěný v prvním patře budovy, ale měnič nacházející se v podzemí.

Omezit „řádění“ zlodějů chtějí novou vyhláškou

  • Kanálové poklopy, zábradlí, kusy parovodu, ale třeba i urny nebo mostní závěry. Kovy na veřejných prostranstvích lákají zloděje.
  • Třeba v Bohumíně proto od ledna zavedou novou vyhlášku, jejímž prostřednictvím zakážou výkup železa a barevných kovů v místních sběrnách. Kdo bude chtít materiál odevzdat, bude tak moci učinit v některém z městských sběrných dvorů. Proti nařízení bohumínské radnice se postavili zdejší provozovatelé sběren. Legislativa nicméně od nového roku platit začne.
  • V Parlamentu se teď projednává novela zákona o odpadech, která by mohla plošně omezit vykupování kovů ve sběrnách.

Do šachty vnikli přes okna, uvnitř pak vyřadili z provozu detektory pohybu. „Odcizili měď, elektromotor, litinové kryty, kabely, potrubí a další součásti,“ přiblížil policejní mluvčí Jiří Svoboda.

Jednoho ze zlodějů, pětadvacetiletého mladíka, už policisté zadrželi. Obvinili ho z krádeže, za což mu teď hrozí až tři roky vězení. Po dalších zlodějích pátrají.

Nepomohla ani elektronická ochrana

Podle Jany Kynclové je přitom současný způsob zabezpečení, který v dole zajišťuje správce areálu - státní podnik Diamo - zřejmě maximální možný.

„Ano, Diamo se opravdu snaží, aby ty objekty byly co nejlépe zabezpečeny. V areálu Dolu Petr Bezruč je elektronická ochrana napojená na centrální pult,“ popsala památkářka. Diamo navrhlo, že zničené zařízení nahradí replikou.

„Musíme to ještě probrat s pracovníky Národního památkového ústavu a také krajského úřadu. Asi se budeme bránit kompletní rekonstrukci, která by zajistila plnou funkčnost stroje. Pokusíme se ale sehnat náhradu za ukradené součástky, k nimž patří i elektromotor, a zařízení uvést vzhledově do původního stavu,“ sdělil Pavel Kaša ze státního podniku Diamo.

„V případě, že by Diamo pořídilo kopii zařízení, získal by důl zpět určitou vypovídací hodnotu. Budova se navíc před poměrně krátkou dobou nákladně rekonstruovala,“ připomněla Jana Kynclová.

Snad pomůže novela zákona o odpadech

V Dole Petr Bezruč, jehož původní název zněl Terezie, se těžba zastavila v roce 1992. Jeho nejcennější partie, zejména dvě těžní věže s prvky secese, jsou od roku 2002 památkově chráněny.

Na Ostravsku a Karvinsku ale není zdaleka jedinou bývalou šachtou, jejíž vybavení se stalo terčem nájezdů zlodějů. „Podobný problém jsem v minulosti řešili například v Dole Dukla v Dolní Suché na Karvinsku, kde zloději zničili historicky cenný kompresor a poničili i vlastní budovu kompresorovny,“ připomněla jeden z případů krádeží další z pracovnic NPÚ v Ostravě Michaela Ryšková.

Pavel Kaša řekl, že plně vítá právě projednávanou novelu zákona o odpadech, která by měla zakázat výkup železa a barevných kovů ve sběrnách.

Novinku, již legislativci teď projednávají, už prostřednictvím vyhlášky zavedli například v Bohumíně. Od začátku příštího roku tam budou moci lidé odevzdávat železo a další kovy pouze do městských sběrných dvorů (podrobněji zde).

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Najdete na iDNES.cz