Pacienty čeká více cestování. Nemocnicím chybí lékaři a omezí přesčasy

  7:51aktualizováno  7:51
Mnohé nemocnice i záchranná služba už teď marně shánějí lékaře. Je jich málo. A od ledna jich bude ještě méně. Skončí totiž výjimka, která českým doktorům umožňuje dvojnásobek přesčasové práce. Někteří pacienti tak dost možná budou muset ještě více cestovat mezi nemocnicemi.
Lékařů je velmi málo a situace se jen tak nezlepší. Ilustrační snímek

Lékařů je velmi málo a situace se jen tak nezlepší. Ilustrační snímek | foto: Michal SváčekMF DNES

Obyvatelé Opavska i Krnovska jsou desítky let zvyklí na to, že když potřebují pomoc lékaře, například porodníka nebo chirurga, najdou ji kdykoli v obou tamních nemocnicích.

Už brzy se to ale může radikálně změnit. Pacienti asi budou muset za péčí pendlovat tak jako dnes lékaři pendlují za prací mezi nemocnicemi nebo třeba záchrankou.

V čem je problém

V zemi je hodně nemocnic a málo lékařů. Mnozí proto pracují pro více zaměstnavatelů současně. Jenže od ledna by měli přesčasovou práci omezit na polovinu. Řada nemocnic i záchranná služba bude mít potíže.

Téměř jistě to pocítí i pacienti. Buď budou déle čekat na ošetření či operaci, nebo cestovat za péčí dál.

"Je možné, že nemocnice budou mít střídavé příjmové dny. To znamená, že odpoledne a v noci, ale také o víkendech a svátcích by mohli jeden den zajišťovat ošetření úrazů nebo třeba porodů pro pacienty z obou okresů jen lékaři opavské nemocnice a další den pro změnu jejich kolegové v Krnově," říká ředitel obou zdravotnických zařízení Ladislav Václavec.

Směny by začínaly později

Nic ale není zatím jisté. Společně s odbory řeší i další možné změny, třeba směnný provoz nebo posun začátku pracovní doby části lékařů, kteří zajišťují pohotovostní služby na lůžkových odděleních. "Místo na sedm hodin ráno by někteří chodili třeba až na deset, ale pracovali by do večera," naznačuje další varianty Václavec.

Podobné změny se chystají nejen v Opavě a Krnově, kde nemocnicím chybí atestovaní gynekologové či internisté, ale v celém ostravském regionu. Příští rok budou totiž ještě citelněji než dnes chybět erudovaní lékaři v celé zemi. Proč? Končí výjimka Evropské unie, která dosud umožňuje českým doktorům odpracovat dvojnásobek přesčasových hodin proti jiným profesím.

"V současné době mohou lékaři v rámci práce přesčas odpracovat ročně 832 hodin, ale od 1. ledna 2014 už to bude jenom 416 hodin ročně," vysvětluje mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný. "Problematiku momentálně řešíme," dodává.

Pacient krvácí? Ať hematolog poradí přes telefon

O tom, jak příští rok zajistit péči o pacienty, teď přemýšlejí šéfové všech nemocnic včetně záchranné služby v kraji. Ti všichni totiž využívají kromě přesčasové práce svých zaměstnanců také služeb externistů, tedy lékařů, kteří pracují pro několik zaměstnavatelů.

Zatímco většina ředitelů míní, že pacientů se omezení přesčasů nedotkne, Václavec netají, že nedostatek lékařů je problém. "Rádi bychom jich přijali víc, ale na trhu prostě nejsou. Proto hledáme různé cesty, jak zajistit péči i s nižším počtem lékařů," upřesnil.

Už teď obě nemocnice využívají třeba příslužeb jednoho hematologa. "Poskytuje telefonické konzultace kolegům, jejichž pacienti krvácejí. Stejnou praxi zavedeme i u odborníků na endoskopické zákroky. Lékař může dojet z domova do obou nemocnic," líčí Václavec.

Stále více posádek záchranky jezdí bez lékaře

Podobně uvažuje i společné vedení dalších krajských nemocnic ve Frýdku-Místku a Třinci.

"Pokud nebude unijní výjimka prodloužená, každé z nemocnic bude v praxi chybět několik desítek lékařů. Jejich přijetí je bohužel nereálné. Proto teď prověřujeme možnosti výpomoci v rámci naší personální unie a obsazování služeb lékaři tak, aby se to nedotklo pacientů a nemělo vliv na poskytování kvalitní péče," říká mluvčí obou zařízení Jolana Filipová.

Dlouhodobý nedostatek lékařů už se projevil i v praxi krajské záchranné služby. K pacientům stále častěji vyjíždějí sanitky jen se záchranáři, tedy místo RLP (rychlé lékařské pomoci) jen RZP (rychlá zdravotnická pomoc).

"V celém našem kraji je vždy připraveno vyjet současně zhruba šedesát posádek, z toho dvě desítky lékařských a čtyři desítky zdravotnických. Pravda je, že rozdíl mezi počtem RLP a RZP se postupně zvyšuje," říká mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Důvodů je podle něj víc, ale jedním z nich je právě dlouhodobý nedostatek lékařů. "Aktuálně u nás slouží přes 250 kmenových a externích lékařů, mnozí ale na malý úvazek, to znamená, že odpracují jen několik směn měsíčně. Abychom zajistili péči, reálně potřebujeme 115 lékařů s plným úvazkem, ideálně kmenových, kteří by sloužili svou normu hodin bez přesčasové práce. Naši stálí zaměstnanci ale pokrývají jen polovinu potřebných úvazků. Potřebovali bychom tedy nabrat asi 60 kmenových lékařů, ale to je nereálné," dodal Humpl.

I záchranka proto řeší, jak si poradí se zajištěním péče příští rok. "Teprve mapujeme situaci, o žádných změnách ještě nebylo rozhodnuto," dodal.

Fixluje se s přesčasy? Ano, a bude dál

Někteří lékaři netají, že už teď se s přesčasovými hodinami v nemocnicích podvádí, protože jejich počty u leckoho převyšují i zvýšený limit. A po jeho snížení se bude podvádět dál, míní.

Ředitelé nemocnic to sice odmítají přiznat, ale šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel praxi s podváděním potvrzuje.

"Šestileté přechodné období se promrhalo. Bývalý ministr zdravotnictví se tvářil, že nedostatek lékařů není problém. A výsledek? Lékaři jsou přetížení, s vykazováním přesčasové práce se fixluje a nejspíš bude fixlovat dál. Jiné řešení totiž není," říká Engel s tím, že o tristní situaci chce jednat hned po parlamentních volbách s novou vládou. "Je nutné zamezit odchodu lékařů do ciziny, změnit podmínky pro jejich vzdělávání a zvýšit platy tak, aby bez přesčasové práce nebyli na úrovni sociálních případů," míní.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz