Ozdravné pobyty dětem prospívají, množství fondů ale způsobuje zmatek

  8:53aktualizováno  8:53
Ozdravné pobyty dětí ze severu Moravy a Slezska podpoří další fond. Krajský. Do roztříštěného systému příspěvků vstupuje po městech, státu a firmách. Pro žadatele to je nová možnost, ale i víc byrokracie. Školy a města volají po sjednocení fondů. Zatím marně.

Za čistším vzduchem. Mnohé školy na Ostravsku čerpají dotace na ozdravné pobyty. Fondů, které příspěvky nabízí, už je ale hodně, což způsobuje zmatek. (Ilustrační foto) | foto: Eva Tenzin

Když chce škola získat peníze na ozdravný pobyt pro své žáky, musí to nejdřív dobře promyslet. Koho na pobyt pošle, na jak dlouho, kam a s jakým programem. A až podle toho žádat.

Jak na ozdravný pobyt

Státní fond životního prostředí aktuálně dělí 40 milionů korun. Žádat mohou jednotlivci, školy i obce. Kraj vyčlenil 2,5 milionu korun, zde mohou žádat jen obce. Ty na pobyty také přispívají, třeba Ostrava, Orlová, Bohumín či Karviná, a to podle vlastních pravidel. Peníze uvolňují i firmy. Kvůli roztříštěnosti fondů města v kraji nemají přehled, které školy příspěvky na pobyty vlastně čerpají.

Fondů je totiž hned několik. Každý má různé podmínky, pravidla i formy účtování. I ten krajský.

"V rozpočtu je vyčleněno 2,5 milionu korun. Zájemci mohou žádat do 10. prosince," informovala Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení krajského úřadu.

Dětem se tak zvyšuje šance nadechnout se i v zimě čistého vzduchu, zároveň se však komplikuje už tak složitý systém spojený s ozdravnými pobyty. Přispívají na ně města, stát, někde i soukromé podniky. Každý jinak.

"Naše škola využívá příspěvky z fondu ostravského magistrátu i ze Státního fondu životního prostředí. Každý má jiné podmínky, jiné termíny splatnosti, jiné formy účtování. Osobně bych uvítal sjednocení," popisuje ředitel ostravské Základní školy Nádražní Libor Novotný. Základní škola Zelená to má rozdělené. Mladší žáky posílá do hor za státní peníze, starší za městské. "Městský fond počítá minimálně se 14 dny, to menší děti nevydrží. Státní s jedenácti," vysvětluje ředitel Aleš Koutný.

Ředitelé dodávají, že uvolňování dalších peněz je dobře, nové fondy ale mohou situaci zkomplikovat. Už jich bude prostě moc.

Kraj se chce odlišit podmínkami - preferovat bude předškoláky

To si uvědomuje i krajský úřad. "Hledáme možnosti, jak systém sjednotit. Nedaří se to. Ale budeme o to usilovat dál," komentoval náměstek Daniel Havlík. Úřad se chce zatím odlišit podmínkami. Preferovat bude předškoláky a iniciativu s žádostmi nechá místo škol na obcích a městech.

Na roztříštěnost systému každoročně upozorňuje ostravský magistrát. Podniky totiž do jeho městského fondu nechtějí přispívat s tím, že za znečišťování platí už státu.

Ostrava jedná s ministerstvem životního prostředí o sjednocení. Neúspěšně.

"S novou vládou budeme v jednáních pokračovat. Peníze za znečišťování by měly jít zpátky k nám," avizoval náměstek primátora Dalibor Madej.

Totéž stanovisko zastává krajský úřad, ale třeba také ArcelorMittal. "Sloučení by bylo koncepčním řešením," komentovala mluvčí huti Barbora Černá Dvořáková.

Kvůli roztříštěnosti fondů města nemají přehled, které školy příspěvky na pobyty čerpají. "Ze státního fondu žádají školy, nevíme, která uspěje," uvedla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská. Stejně tak to je v Orlové či Bohumíně.

Když tedy města z vlastních fondů dotace přiznávají, nevědí, zda nevyřadí školu, která nečerpá nic, a naopak nepřispějí té, která využívá i jiné zdroje.

Za čistým ovzduším vyrážejí během zimy tisíce dětí. "Poslední dva roky se nám vyhýbají epidemie," přiznává pozitivní vliv ředitel Aleš Koutný.

Potvrzují to i lékaři. "Každý den bez smogu je pro dětský organismus, jeho plíce, cévy, srdíčko maximálně přínosný," komentuje lékař a ředitel ostravské městské nemocnice Tomáš Nykel.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Před 80 lety hořely další synagogy, lidé prý bránili hasičům v záchraně

Synagoga ve Vítkovicích patřila mezi architektonické skvosty.

Před osmdesáti lety se stalo to, čeho se mnozí obávali. Takřka čtvrt roku po okupaci zbytku Československa a vzniku...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

V podpoře nadaných žáků jsme pozadu, říká odbornice na jejich rozpoznávání

S vyhledáváním nadaných dětí má Jana Škrabánková už 26letou zkušenost.

Takřka detektivní práci dnes připomíná vyhledávání mladých talentů z oblasti fyziky, matematiky a dalších přírodních...

Najdete na iDNES.cz