Ozdravné pobyty jen pro některé děti. Firmy se zdráhají přispívat

  8:55aktualizováno  8:55
První školáci z Ostravy se právě chystají na ozdravné pobyty do hor. Na všechny se však nedostane, uspěla jen polovina zájemců. Nejsou peníze. Navíc většina znečišťovatelů ovzduší do veřejných fondů vůbec nepřispívá.

Záběry na ostravské děti trpící astmatem nechyběly ani v hodně diskutovaném dokumentu britské televize ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě. | foto: Repro ITV 1

Zkoušeli to loni, neuspěli. Zkoušeli to letos, a zase nejedou nikam. "Snad to vyjde příští rok," doufá ředitel Základní školy Heleny Salichové v Ostravě-Polance Josef Teper.

Škola se marně snaží získat příspěvek z městského Fondu pro děti ohrožené znečištěným ovzduším. Z městské kasy do něj jde každoročně pět milionů, dalšími penězi by měli přispívat největší znečišťovatelé. Těm se do toho však nechce.

Jak na pobyt?

Školy z Ostravy mohou oslovit město nebo požádat na pobočce ministerstva životního prostředí. Nebo se obrátit na společnost Evraz, která má vlastní fond.

Školy mimo Ostravu, ale i obce mohou žádat také ministerstvo. To poskytuje příspěvek jen žákům prvního stupně základních škol.

Na letošní ozdravné pobyty přispěla podle údajů magistrátu stotisícovou částkou jen Dalkia, 300 tisíc korun pak dalo obchodní centrum Nová Karolina. "Dary firem umožní pobyt pro 89 žáků. Celkem jede 1 395 žáků z 16 škol," řekl Michal Gacka z ostravského odboru ochrany životního prostředí.

Svůj fond má i ministerstvo

O možnost pobýt za inverze na čerstvém vzduchu se však ucházel dvojnásobek škol. Ty, které uspěly, pojedou někdy od listopadu do dubna. Nejčastěji do Beskyd a Jeseníků, ojediněle i dál.

"Prioritně příspěvek na ozdravný pobyt dáváme školám v nejzatíženějších oblastech. V Radvanicích, Přívoze a Mariánských Horách. Na ty ostatní bohužel nezbývá," komentuje ostravský náměstek Dalibor Madej.

Podotýká, že kromě neochoty většiny oslovených znečišťovatelů přispět dětem, které musí dýchat jimi vypuštěné škodliviny, situaci komplikuje také to, že svůj fond má i ministerstvo životního prostředí. Odtud na zdraví dětí loni putovalo 8,3 milionu. "Pobytů se loni a letos zúčastnilo asi tři tisíce žáků," sdělila mluvčí Státního fondu životního prostředí Jarmila Krebsová. Na další sezonu ještě konkrétní informace nejsou.

Námluvy s dalšími podniky skončily neslavně

Do tohoto fondu však platí jen dva podniky - huť ArcelorMittal a společnost BorsodChem, a to na základě dobrovolných dohod s ministerstvem. Ačkoliv ministerstvo mělo v plánu se takto dohodnout celkem s osmi největšími zdroji znečištění ovzduší v kraji, teď avizuje, že dvě dohody jsou konečný stav. A to i přesto, že v únoru ohlásilo, že finišují dohody s Třineckými železárnami a Biocelem Paskov.

"Objevily se tři nové skutečnosti. Hospodářská stagnace, nový zákon o ochraně ovzduší a implementace směrnice o průmyslových emisích. Podniky říkají, že to je na ně takový tlak, že nemají chuť vstoupit ještě do diskuse o dobrovolných dohodách," popisuje současný stav Lukáš Ženatý, který vede realizační tým pro akční plán ministerstva v kraji.

Řešení? Prvním krokem spojení fondů

Město Ostrava se chystá znovu jednat s ministerstvem o spojení těchto dvou fondů. "Už jsme to zkoušeli loni, ale neměli jsme úspěch. Plánujeme další jednání," říká náměstek Madej.

Spojení by preferoval i největší ostravský znečišťovatel ArcelorMittal. Ze společnosti totiž za poslední roky plynou peníze do obou fondů. "Jednáme o dalším příspěvku, který by měl do fondů putovat ještě letos," říká mluvčí Barbora Černá-Dvořáková. Dodává, že sloučení fondů by bylo koncepčním řešením. Ostatní znečišťovatelé se veřejným fondům vyhýbají. "Když si je pozveme a žádáme o příspěvek, odmítají nás," uvedl ostravský primátor Petr Kajnar.

Vůz, která Ostrava nově využivá k měření koncentrací škodlivin v ovzduší a

Vůz, který Ostrava nově využivá k měření koncentrací škodlivin v ovzduší a zjišťování jejich původu.

Právě neochota většiny podniků byla pro město důvodem, proč si od Zdravotního ústavu pronajalo moderní měřicí vůz. Bude stát na různých místech Ostravy a zjistí, kdo a jak konkrétně ovzduší znečišťuje. Firmy se brání různě.

Některé firmy mají svou strategii

"Máme svou nadaci, která v regionu podpoří desítky projektů. Naposledy jsme podpořili Hospic sv. Lukáše, přispěli jsme fakultní nemocnici na zdravotnické přístroje, školám na hřiště, učebny. V milionech ročně. Městu neplatíme, chceme investovat sami podle svého rozhodnutí," říká mluvčí ČEZ Alice Lutišanová.

Vlastní fond na financování ozdravných pobytů si založil Evraz. Na ozdravné a léčebné pobyty vozí děti z Mariánských Hor a Hulvák.

Poslední možností pro školy, na které se pravidelně nedostává, jsou krkonošské ozdravovny. Ty totiž právě na podzim, kdy Ostravu trápí inverze, zejí prázdnotou. "Na pobyt v ozdravovně má právo každé dítě ohrožené životním prostředím. Třítýdenní pobyt hradí pojišťovna, platí jen regulační poplatek," říká ředitel ozdravovny Bedřichov ve Špindlerově Mlýně Petr Kraus.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Na Opavsku se našla letecká puma, policie evakuuje domy v okolí

Dělníci našli při výkopu nevybuchlou munici. (Ilustrační snímek)

Dělníci při výkopových pracích v Bohuslavicích na Opavsku našli leteckou pumu o váze sto kilogramů. Policie v okruhu...

Najdete na iDNES.cz