Oxid uhelnatý uniká často, hlásí detektory montované v ostravských bytech

  12:10aktualizováno  12:10
Plošná instalace hlásičů požáru a detektorů oxidu uhelnatého v Ostravě ukázala, jak často unikají v domácnostech nebezpečné látky. Jen za necelých sedm měsíců tato zařízení v Ostravě na přítomnost oxidu uhelnatého či kouře v bytech upozornila ve více než dvaceti případech.

Detektor kouře, plynu a oxidu uhelnatého | foto: Tomáš Frait, MAFRA

„Detektory CO instalované v rámci ostravského projektu reagovaly od poloviny loňského roku již minimálně ve 23 případech. Hlásiče požáru minimálně ve dvou případech,“ upřesnil statistiku mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Do obecních bytů po celé krajské metropoli postupně míří přes dva tisíce detektorů oxidu uhelnatého, dávají se do bytů s plynovými kotli a karmami, a jedenáct tisíc hlásičů požáru. Vrcholí druhá vlna akce.

„V lednu je na řadě obvod Mariánské Hory a Hulváky a na začátek roku instalaci připravila také Moravská Ostrava a Přívoz,“ upřesnila mluvčí ostravské radnice Andrea Vojkovská s tím, že po skončení akce o bezmála šestimilionových nákladech bude zařízení mít 87 procent městských bytů v Ostravě.

„U zbytku bytů se má provádět například rekonstrukce nebo jiné úpravy. Detektory do nich budou instalovány během stavebních prací. Zařízení by se měla stát standardním vybavením bytu,“ dodala.

Bez hlásiče by seniorka zřejmě nepřežila

Hned v prvních měsících se hlásiče osvědčily.

„Jen od poloviny května do srpna loňského roku vyjeli hasiči k deseti případům na základě signalizace detektorů CO nebo hlásičů požáru,“ řekla Vojkovská.

Jako příklad uvedla případ ženy ve Střelniční ulici. „Jednotka po příjezdu do bytu zjistila, že upadl kouřovod karmy. Oxid uhelnatý se dostal do bytu a spustil detektor,“ popsala. Bez hlásiče by seniorka nehodu nezjistila a zřejmě nepřežila.

Jak zařízení pomáhají

  • Detektory na oxid uhelnatý v Ostravě od poloviny roku 2018 na zvýšené množství jedovaté látky reagovaly již ve 23 případech. 
  • Hlásiče požáru pomohly zachránit životy, zdraví a majetek ve dvou případech. 
  • Hlásič vyhodnocuje množství kouřových částic ve vzduchu. Když narůstají, spustí alarm. Detektor oxidu uhelnatého zjišťuje výskyt oxidu uhelnatého v prostoru.

Zařízení se do bytů montují nejen v Ostravě, osamoceným seniorům je pořídil i Havířov, Karviná či Bohumín a bezplatně je mohou v celém kraji získat důchodci v SeniorPointech.

„Ve dvou vlnách se osadí 2 090 hlásičů požáru a 2 090 detektorů CO. Náklady činí 2,3 miliony korun, první vlna je hotová, druhá se zahájí v únoru 2019,“ sdělil ke společnému projektu hasičů s krajským úřadem Kůdela.

Hlásiče budou i jinde. „Jednáme se společností Residomo,“ sdělil Kůdela. Residomo už v letech 2012 až 2014 namontovalo do bytů na čtyři tisíce hlásičů CO a dva a půl tisíce hlásičů kouřových. „V následných letech bylo namontováno dalších 600 hlásičů požáru,“ popsala aktuální stav mluvčí Residoma Kateřina Piechowicz.

Také v bytech Residomo zařízení škodliviny hlásí. „V roce 2017 jsme zaznamenali dvacet případů, v roce 2018 čtrnáct případů, kdy signalizace hlásiče CO identifikovala nebezpečnou situaci,“ řekla mluvčí.

Podle Kůdely jsou ale hlásiče v kraji stále výjimkou.

„U nových staveb je hlásič povinný, jinak není zvykem, že by jej lidé kupovali,“ řekl. Dodal, že hlásič mohl zachránit život například seniorce, jež v neděli zemřela po požáru v bytovém domě ve Frýdku-Místku.

„Jeho zvuk by mohli slyšet jak sousedi, tak třeba i pečovatelka, která paní chodila pomáhat,“ sdělil k zatím poslední tragické události. Požáry už mají letos v kraji tři oběti. Za loňský rok zahynulo deset lidí.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Mrtvému šoférovi kamionu běžela v mobilu hra, nepozorných řidičů přibývá

Razantně přibývá řidičů s mobily, varuje Policie ČR

Moravskoslezská policie upozorňuje na razantní navýšení počtu řidičů, kteří se nevěnují dění na vozovce. Místo toho...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Všichni psi musejí mít do konce roku čip. Řada lidí z vesnic to odmítá

Ilustrační snímek

Od ledna příštího roku musí mít ze zákona všichni psi v Česku čip. Zatímco ve městech jsou chovatelé připravení a...

Další z rubriky

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Bratři z Novojičínska zachránili továrnu, z ruiny je kulturní památka

Zdeněk Mateiciuc stojí před továrnou na okraji Oder, kterou společně s bratrem...

Už téměř dvě století stojí na okraji Oder na Novojičínsku někdejší textilní továrna. Nyní je navíc chráněnou kulturní...

Přívěsu chybělo kolo. Řidič na něm přesto po dálnici v Ostravě táhl auto

Přívěsu taženém dodávkou chybělo kolo.

Policisty upoutalo před pár dny chybějící kolo přípojného vozidla na dálnici v Ostravě. Cizinec na něm převážel další...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz