Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Ostravské obvody s nejznečištěnějším ovzduším v Česku hlídá více senzorů

  9:19
Ovzduší v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice nově plošně sleduje osmnáct senzorů. Zároveň se tam podrobně zkoumá zeleň i půda a přespříští rok se vysadí tisíce stromů. Cílem unikátního projektu Clairo je najít metodu, jak díky vhodně zvolené zeleni zlepšit kvalitu ovzduší.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Obvod se tak stal laboratoří přímo v terénu. „Lokality jsme vybírali podle dostupnosti pozemků. Potřebujeme rozsáhlejší plochy, které lze osadit zelení. Významná je i skutečnost, že tamní ovzduší patří k nejzatíženějším nejen v Ostravě, ale i v republikovém měřítku,“ uvedl Jiří Bílek z Vysoké školy báňské – Technické univerzity, která se o měření ovzduší stará. 

Deset senzorů měří na louce, osm u popílkoviště v náletové zeleni. Ve čtyřmetrové výšce zaznamenávají koncentrace prachu, oxidu dusíku, ozonu a organických látek, například polyaromátů. 

„Naším cílem je sledovat vývoj na ploše, proto tolik senzorů. Dají nám obraz o vývoji koncentrací a jejich trendech v čase,“ dodal Bílek. Měření potrvá osm let: před výsadbou stromů v březnu 2021, během ní i po ní.

Měří se od začátku září a každých pět minut se data odešlou na centrální stanici univerzity. Databáze bude obsahovat tisíce řádků, proto se pro její zpracování využije superpočítač z ostravského národního centra IT4Innovations. 

Vědci zatím čísla nezveřejňují, protože data ověřují kontrolním měřením. Do dvou týdnů by však měla být online přístupná na webu projektu.

Nestejnorodá směs ovlivní budoucí dřeviny

Slezská univerzita v Opavě, což je další partner projektu, analyzuje stávající zeleň v Radvanicích a Bartovicích. Nadto zkoumá půdu, což pomůže při výběru dřevin k výsadbě. V první lokalitě je půda nestejnorodou směsí popílku, kalů i stavebních hmot s různě intenzivním kolísáním vody, což se odráží i ve výšce a hustotě vegetace a ovlivní i budoucí dřeviny.

„Půdy v lokalitě Radvanice se jeví typicky luční s maloplošnými výskyty trvale zamokřených půd, které mají přímý vliv na druhové složení dřevinných společenstev,“ uvedl pro druhou lokalitu Miloš Zapletal ze Slezské univerzity.

Analýza dřevin ještě není u konce, už teď se ale ukazuje, že je na nich vliv škodlivin znát. „Na některých stromech lze pozorovat ztrátu asimilačního aparátu v koruně stromu v porovnání se zdravým stromem rostoucím ve vhodných podmínkách,“ konstatoval Zapletal.

Tým Slezské univerzity určí i podobu nové výsadby. „Výběr nové zeleně bude vycházet z jejích vlastností, které mají prokazatelně vliv na snížení znečištění. Jedná se o dřeviny, jež mají velkou plochu povrchu listů, na kterých se znečišťující látky usazují. Kvůli sezonnímu opadu budeme kombinovat jehličnaté i listnaté dřeviny, aby záchyt znečišťujících látek byl i v zimním období. Zároveň upřednostníme druhy, které zvýšené znečištění zvládají lépe,“ nastínil Zapletal.

Příležitost, jak snížit zátěž ovzduší

Roli při výběru budou hrát i půdní rozbory a hodnoty naměřené senzory napříč všemi ročními obdobími a za různých klimatických podmínek. Univerzita Palackého v Olomouci pak zajišťuje vytvoření speciální zálivky na zvýšení odolnosti rostlin ve vazbě na naměřená data. Nakoupeny už jsou přístroje pro její výrobu.

Ostrava má díky projektu mimořádnou příležitost přímo se podílet na vývoji metody, jak s pomocí zeleně snížit zátěž ovzduší. Ta by měla být přenosná i do dalších měst.

„To, že jsme získali grant pro podporu nejinovativnějších projektů v Evropě jako první město v republice a teprve čtvrté ve střední Evropě, je skvělým vysvědčením pro Ostravu i celý region,“ komentoval primátor Tomáš Macura.

Město zajistí projektovou dokumentaci ke specifické výsadbě podle modelu vědců. „Další partneři zajišťují přípravu dotazníkového šetření, v průběhu září 2019 bude spuštěno,“ sdělila mluvčí ostravské radnice Andrea Vojkovská. Celkové náklady projektu Clairo činí přes 65 milionů korun. Z evropských fondů na projekt půjde 52 milionů, o zbytek se podělí Ostrava a kraj.

  • Nejčtenější

Šílený střelec v nemocnici. Fotka ukrytých zdravotnic ukázala děs v Ostravě

Seriál Skutečnost byla horší než nejhorší sen. Před čtyřmi roky zastřelil dvaačtyřicetiletý Ctirad Vitásek sedm pacientů...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Karviná odmítla přejmenovat třídu Těreškovové, petičníkovi poplivali stánek

Jednoznačná většina zastupitelů Karviné odmítla změnit pojmenování jedné z důležitých ulic ve městě. Od 70. let je...

Už vidíme, že zabíjíme civilisty, nejsme v právu. Jak Rusové mění názor na válku

Premium Svých ruských známých se na válku ptá už od začátku konfliktu na Ukrajině. „U některých je to pořád stejné. Ukrajinci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec má první výhru v sezoně. S Libercem se nadřel, rozhodl až závěr

Třinečtí hokejisté čekali na první úspěch v extraligové sezoně do 3. kola. V předehrávce si doma poradili s Libercem...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Krnov zásadně mění odpadový systém, lidé teď budou muset víc třídit

Radikální změnu v nakládání s odpadem zavádí Krnov. Sníží počet svozů komunálního odpadu, místo jednou za týden jej...

Příběh válečné Ukrajiny v muzeu vypráví rozstřílený traktor i virtuální realita

Zničený kombajn, ohořelý secí stroj a rozstřílený traktor jsou hlavními taháky výstavy Ukrajinská pole orná a válečná,...

Shánčlivý zloděj ukradl i 3 500 naspořených padesátikorun, vážily 34 kilogramů

Postrachem majitelů rodinných domů v okrajových částech Ostravy se stal třiatřicetiletý zloděj. Chodil na dvorky i...

Vítkovické železniční opravny se rozrůstají, shánějí nové pracovníky

Nejméně dvacet zaměstnanců, hlavně technických profesí, by chtěla ještě do konce roku přijmout ostravská společnost...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...