Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v zaniklé části staré Karviné

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v zaniklé části staré Karviné | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Největší zájem byl o kapli na Radhošti, skokanem se stal Šikmý kostel

  • 1
Vysoká návštěvnost letos provázela krajský projekt Otevřené chrámy, který zpřístupňuje církevní památky v moravskoslezském regionu i mimo bohoslužby. Svatostánky navštívilo téměř 225 tisíc lidí, což je z dosavadních pěti ročníků jednoznačně nejvíce. Dosud tento primát patřil roku 2019 se 187 tisíci návštěvníků.

„Rekordní zájem tohoto roku byl mile překvapující. Je vidět, že možnost navštívit chrámy je pro lidi atraktivní,“ poznamenal krajský náměstek Lukáš Curylo.

V letošní nabídce bylo třiatřicet kostelů a tři kostelní věže. Pět z nich bylo zařazeno premiérově, například kostel sv. Jana Křtitele ve Frenštátě pod Radhoštěm nebo celkově opravená konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě.

Nejnavštěvovanější církevní stavbou v rámci pětiměsíční akce se stala kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti, kam vstoupilo přes 66 tisíc návštěvníků. Prvenství s velkým náskokem jistě napomohl i fakt, že na vrcholek beskydské poutní hory míří davy turistů pravidelně.

Přes dvacet tisíc lidí přišlo do kostelů sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku, Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně u Krnova a sv. Maxmiliána v Hukvaldech.

Poutní dřevěná kaple na Radhošti

Za symbolického skokana roku však pořadatelé vyhlásili kostel sv.Petra z Alkantary v Karviné – Dolech, který je více známý jako Šikmý kostel.

„V předchozích ročnících se tam návštěvnost držela na úrovni tří tisíc hostů. Letos mediální popularita kostela zvedla zájem až téměř k deseti tisícovkám návštěvníků,“ řekll mluvčí spolupořádající Ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.

Důvod nárůstu popularity je nasnadě: stalo se tak po obrovském úspěchu vydaných dvou dílů románové trilogie Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické.

Šest kostelů stále otevřených

„Do staré Karviné díky tomuto bestselleru přijelo mnohonásobně více návštěvníků než v předchozích letech, a to nejen z Karvinska a Ostravska, ale také z celé České republiky i ze zahraničí,“ potvrdila Tereza Ondruszová, předsedkyně spolku Za starou Karvinou.

Do šesti sakrálních staveb se zájemci dostanou mimo bohoslužby i nadále. „Otevřeno zůstává v katedrále Božského Spasitele v Ostravě, v dřevěném kostele sv. Michaela archanděla v Řepištích nebo v chrámu sv. Jakuba v Místku. Dále je také možné vstoupit do renovovaných kostelů Nejsvětější Trojice ve Fulneku, Nanebevzetí Panny Marie v Opavě a Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu,“ vypočítal mluvčí biskupství Siuda.

Podmínkou pokračování úspěšného projektu je stálý zájem dobrovolníků, kteří v kostelích návštěvníky provázejí, podstatná je i finanční podpora kraje ve výši 1,3 milionu korun.