Ostravu čeká v pátek demonstrace za čistý vzduch. S rouškami na obličejích

  17:13aktualizováno  17:13
V Ostravě se v pátek uskuteční první protest proti špinavému ovzduší. Demonstranti budou mimo jiné apelovat na politiky, ať vymáhají plnění zákonů zaručujících čistý vzduch. Místní obyvatelé totiž dýchají nejvíce jedů v celé Evropské unii.
Pohled na Ostravu zahalenou do smogu.

Pohled na Ostravu zahalenou do smogu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Iniciátoři protestu očekávají, že se před magistrátem sejdou stovky lidí. Aby zdůraznili naléhavost problému, nasadí si zájemci z řad demonstrantů na obličej roušky.

"Chceme přimět Ostravany k tomu, ať konečně organizovaně vyjádří nesouhlas s katastrofálním stavem ovzduší," říká jeden z trojice iniciátorů protestu, Tomáš Knopp. Podle něj politici tvrdí, že občanská společnost pro jejich rozhodování nehraje valnou roli, to však není pravda.

"V momentě, kdy na náměstí přijde třeba i setina nebo tisícina obyvatel Ostravy, politikům dojde, že špatné ovzduší není jen problém novinářů, kteří o něm dokola píší, ale že to vadí i obyčejným lidem," myslí si Tomáš Knopp.

Hlavními organizátory demonstrace jsou tři mladí Ostravané, kteří studují na univerzitách v Praze. "Vadí nám, že kvalita ovzduší v Ostravě je trvale tak špatná - nejhorší v Evropské unii," říká další z iniciátorů protestu, Vít Tokarský.

Dodává, že dalším z podnětů k uspořádání protestu byly výsledky zkoumání vědců z Akademie věd. Ti prokázali, že lidem na Ostravsku kvůli nadlimitnímu množství jedů v ovzduší, mnohem víc než jinde v Česku, hrozí vážné choroby.

Chybí studie, která by ukázala kdo a jak vzduch znečišťuje

Důvod, proč není ovzduší na Ostravsku čisté, podle iniciátorů protestu nespočívá v zákonech. Potřebná legislativa existuje, ale nedodržuje se a úřady její dodržování nevymáhají. Problémem je i to, že chybí nezávislá studie, která by ukázala, kdo a jaké množství jedů v Ostravě do vzduchu vypouští.

DEMONSTRACE ZA ČISTÝ VZDUCH

Demonstrace Rouška nad Ostravou se koná v pátek 17. prosince od 15 hodin na Prokešově náměstí - před Novou radnicí.

Protest má podle organizátorů trvat asi půl hodiny. Součástí programu bude projev pořadatelů a možná i hudební vystoupení.

Organizátoři vyzývají účastníky, aby si s sebou přinesli respirační roušku na obličej. Kdo ji doma nemá, nebo si ji zapomene vzít, dostane ji na místě.

"Podobná studie dosud Ostravsku chybí. To je špatně. Přitom jinde ve světě takové analýzy existují. Dá se dokonce zjistit, ze které konkrétní továrny škodliviny pocházejí," uvádí Vít Tokarský.

Poslední z trojice pořadatelů, Jakub Sosna, ho doplňuje: "Vzhledem k tomu, že není jasné, jakou měrou se jednotlivé zdroje na znečištění podílejí, mohou opatření, která mají údajně zajistit čistý vzduch, znamenat i zbytečné plýtvání veřejnými penězi."

Podle Pavly Skýbové ze sdružení Vzduch, které se na organizaci demonstrace podílí, se úspěch akce odvíjí od počtu účastníků.

"Pokud se před radnicí sejde dost lidí, význam to mít bude. Ostravané tak dají najevo, že nejsou spokojeni s tím, co se v Ostravě děje, nebo spíš neděje, protože kvalita ovzduší je pořád stejně špatná. A to i přesto, že politici vykládají o tom, jak se problém snaží řešit," říká Skýbová.

Na Facebooku, kde zájemci najdou informace o akci, zatím účast na demonstraci přislíbilo několik stovek lidí. "Je nutné říct nahlas, že špatný vzduch je problém. Pokud budu mít čas, demonstrovat přijdu," řekla Ostravanka Hana Tichá.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Premium

Gretinu diagnózu zveřejnili rodiče, ne já, říká bývalý šéf dětské psychiatrie

Řadu let působil ostravský lékař Jaroslav Matýs ve funkcích předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie a předsedy...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Heřmanická halda je „čistá“, vyplývá z měření zdravotního ústavu

Mimořádné měření na haldě Heřmanice i v obydlené části Ostravy-Heřmanic podle státního podniku Diamo ukázalo, že sanace...

Ostrava váhala, nakonec ale finančně podpoří sdílená kola i v příštím roce

Přesto, či právě proto, že sdílená kola slaví v Ostravě úspěch – lidé na nich letos ujedou půl milionu kilometrů, radní...

ANALÝZA: Co bude s OKD? Možná pět šest let a fajront

Už několik měsíců se vede tichá zákulisní bitva o to, jak dlouho se ještě bude v české části Slezska těžit černé uhlí....

Statný býk odsunul skruž a tele spadlo do studny, mládě museli vyhrabat

Do úzké betonové studny v třinecké místní části Oldřichovice spadlo v pátek třísetkilogramové tele. Zvíře musely z...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz