Ostravští strážníci kontrolují psí čipy, prvním chovatelům hrozí pokuty

  11:33aktualizováno  11:33
Téměř třetina ostravských psů zatím není očipovaná. Jejich majitelé porušují městskou vyhlášku. Strážníci sice donedávna ujišťovali, že cílené kontroly čipů nedělají ani nechystají, praxe je ovšem jiná. Ve vybraných lokalitách už prověřili stovky psů a prvním dvaceti chovatelům hrozí pokuty.

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě. | foto: Městská policie Ostrava

"Přijela jsem ukázat kamarádkám nového psa. Venčily jsme v Komenského sadech v zóně určené pro volný pohyb psů. Najednou přišli strážníci se čtečkou čipů a zkontrolovali každé přítomné zvíře. Všichni psi měli čip, včetně mého, i když nejsem z Ostravy. Hlásila jsem jim to, přesto si číslo našeho čipu zapsali," líčí paní Eva.

Kde strážníci kontrolují psy

Mariánské Hory a Hulváky

sídliště Fifejdy, Smetanův sad, park Raketa, osada Bedřiška, lesík nad Benátkami, areál bývalého koupaliště v Hulvákách, Stojanovo náměstí, ulice: Korunní, Zelená, Fráni Šrámka, Vršovců a okolí

Moravská Ostrava a Přívoz

sídliště Fifejdy II, sady: Komenského, Dr. Milady Horákové, Husův a Bezručův, park Československých letců, Černá louka, Havlíčkovo nábřeží, okolí bývalého kina Máj

Ostrava-Jih

ulice: Místecká 99 - 101, Horní - směr Interspar a Provaznická (palouk)

Poruba

dvorní části ulic M. Majerové, Podroužkovy, Průběžné, J. Ziky, O. Synka, Dvorní, Ľ. Štúra, Resslovy, Komenského i náměstí Havlíčkova a Nerudova, ulice: Slavíkova, M. Krásová, Pavlouskova, Bulharská a Ukrajinská

Pustkovec

Pustkovecké údolí

Jde o lokality, kde je velký výskyt psů a lidé si stěžují na to, že majitelé tam nechávají psy běhat na volno i mimo prostory k tomu určené a neuklízejí po nich exkrementy.

Vyhlášku, která od 1. ledna letošního roku nařizuje trvalé označení psa, zná. V krajském městě má totiž řadu přátel i příbuzných, kteří chovají psy. "Některé už strážníci také zkontrolovali," dodala žena.

Mluvčí městské policie Vladimíra Zychová ale trvá na svém. "Nic se nezměnilo. Kontroly zaměřené výhradně na čipy neděláme ani nechystáme. Ale když kdekoli ve městě kontrolujeme dodržování povinností souvisejících s chovem a držením psů, tak zároveň kontrolujeme i čipy," vysvětluje.

V některých lokalitách běhají psi na volno

Komenského sady a další téměř tři desítky lokalit patří podle ní k místům, na které strážníci dohlížejí častěji.

"Jde o lokality, kde je velký výskyt psů a lidé si stěžují na to, že majitelé tam nechávají psy běhat na volno i mimo prostory k tomu určené a neuklízejí po nich exkrementy. Do těchto míst proto strážníci docházejí častěji a kontrolují vše včetně psích čipů," dodala Zychová.

Od začátku roku do pondělního večera už městští policisté v Ostravě takto zkontrolovali 427 psů, z nichž 387 mělo čip a dalších dvanáct psů bylo trvale označeno uznaným tetováním, tedy čitelným a pořízeným v době, než vstoupila v platnost nová městská vyhláška.

Pokuta může být až 30 tisíc korun

Z osmadvaceti zkontrolovaných psů, kteří čip neměli, jich osm vyhlášku z různých důvodů neporušovalo. Například nebyli hlášeni na území Ostravy, nebo šlo třeba o štěňata mladší tří měsíců, která čip mít nemusejí.

Dvaceti chovatelům ale mohli strážníci na místě udělit pokutu do tisíce korun, nebo předat jejich přestupek k vyřízení radnici příslušného městského obvodu. "Pokutu jsme zatím neudělili, všechny případy jsme předali, nebo v nejbližších dnech předáme, příslušným úřadům," říká Zychová.

Přijetí přestupku ke správnímu řízení zatím potvrdili jen úředníci Ostravy-Třebovic. O výši sankce ještě nerozhodli, ale pokuta může dosáhnout až 30 tisíc korun.

Spoluautor petice proti povinnému čipování Petr Hadaščok se stále nevzdal boje za zrušení vyhlášky. Žádal, aby o ní znovu rozhodovali zastupitelé města na svém dnešním jednání. Radní mu ale odpověděli, že žádost poslal pozdě, proto se jí budou věnovat až v dubnu.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Zájem o obědy pro chudé stále roste. Najedí se tisíce dětí

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Na obědy chudým dětem do Moravskoslezského kraje míří miliony. Podpora pro školáky, jejichž rodiny na stravné samy...

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR FAKTURANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz