Ostravské stopy: V centru razoviteho regionu studuji, říká Dan Bárta

  17:55aktualizováno  17:55
V pravidelném seriálu MF DNES a iDNES.cz Ostravské stopy popisuje svůj vztah k městu oblíbený zpěvák Dan Bárta. Kromě toho, že do Ostravy už od devadesátých let jezdí pravidelně koncertovat, s městem ho v současnosti pojí také studijní povinnosti. Stal se totiž studentem prvního ročníku ostravské univerzity.

Dan Bárta na letošním festivalu Colours of Ostrava. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Známý zpěvák Dan Bárta vystoupil v polovině prosince v ostravském Domě kultury na festivalu Souznění. Těsně před koncertem byla příležitost jej vyzpovídat ze vztahu k Ostravě.

Jak zpěvák sám říká, ve městě koncertuje pravidelně už od devadesátých let. Zná ovšem zpěvák skutečně Ostravu natolik, aby se v ní neztratil, pokud by sestoupil z koncertního pódia? „Ale asi jo. Myslím, že bych se ve městě neztratil. Kromě dnes už klasických míst, jako je Stodolní ulice nebo industriálně krásný vítkovický areál, poznám také pár těžebních věží solitérních, Chittusiho ulici, kluby Parník a Fabrik, starou Porubu ještě, nádraží hlavní i svinovské, no a v nejhorším se zeptám, přízvuk na předposlední slabiku dávat umím,“ vysvětluje Dan Bárta s úsměvem.

Profil: Dan Bárta

  • Narodil se 14. prosince 1969 v Sokolově.
  • Původně se věnoval profesi rentgenologického laboranta, rok pracoval jako pomocná síla na operačních sálech v plzeňské nemocnici. Až následně začal profesionálně vystupovat.
  • V roce 1991 se rozhodl pro uměleckou dráhu a po krátkém účinkování v kapele Tom Sawyer založil formaci Alice, se kterou v budoucnu vydává tři alba.
  • V následujících letech stál u zrodu Die El. Eleffant a v roce 1994 pak přijal spolupráci ve skupině J. A. R.
  • O rok dříve získal roli Ježíše a posléze Jidáše ve velmi úspěšném českém nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar a o pár let později nastudoval roli Che v muzikálu Evita.
  • V roce 1998 jako leader stál v čele formace Sexy Dancers.
  • V roce 2000 pak dal základní impuls ke vzniku jeho kapely Illustratosphere.
  • Za svou práci a přínos na české hudební scéně byl Dan Bárta Akademií populární hudby desetkrát oceněn jako zpěvák roku.

Zároveň dodává, že základní orientační body Ostravy jsou jasné a nezaměnitelné. Při intenzivnějším hloubání se následně Dan Bárta rozpovídá a přidá také nějakou ze vzpomínek na raná devadesátá léta, kdy se ještě rozhodoval, kudy se bude ubírat jeho kariéra. Po nějaké chvíli se mu dokonce vybaví také jedna z prvních vzpomínek na v té době ještě černou Ostravu.

„Vyser se na cypoviny...“

„První sice úplně není, ale co se týče intenzity prožitku, tak určitě… Někde v nějaké ulici boční už pěkně navátý, netrefil jsem vajgla do kanálu, ergo jsem se snížil a začal jej cvrnkat do zmíněného otvoru jako kuličku do důlku, opět jsem párkrát minul, i když jsem se soustředil. Najednou se u mne zastavily černé boty, z nich čouhaly černé kalhoty, z těch tmavý trup a na něm ovousatělá hlava s dobře známými černými linkami očními, která mi doporučila, abych se už vysral na cypoviny nebo jednu dostanu, což jsem raději okamžitě udělal, protože bych nerad hned při svém prvním intenzivním kontaktu s černou Ostravou někoho zle potrhal.“

Od té doby mu Ostrava podle jeho slov tak nějak přirostla k srdci. Našel si tady kamarády a rád se do města vrací, a to v současnosti i jako student. „Já mám v Ostravě přátele a hraju tady velice rád - teď například na festivalu Souznění. Vzhledem k tomu, že ale hned druhý den mám předtermín zkoušky z ekologie na ostravské univerzitě, kde prvním rokem studuji, jsou mé pocity tentokrát smíšené. Ale nemůže určitě každý říci, že by část jeho publika tvořili spolužáci a pedagogický sbor, zvláště po čtyřicítce,“ vysvětluje.

Bárta se těší na vystoupení s filharmonií

Co se týká jeho ostatních ostravských koncertních vystoupení, zavítá Bárta do některého z místních klubů několikrát do roka, speciálně pro Ostravu však program většinou nepřipravuje. Přesto se ale čas od času najde i zcela výjimečná záležitost vytvořená opravdu jen pro ostravskou scénu.

Jeden z uměleckých předmětů, které budou k dostání na aukci občanského sdružení...

Dan Bárta také rád a dobře fotí, zvláště pak vážky.

„Co se týče mých koncertů, tak ty ostravské nejsou nijak zvláště specifické, do téhle míry je Ostrava zkrátka štace, ale budeme tu v únoru hrát s ostravskou filharmonií, a to specifické, dokonce speciální, bude. Ostrava je velké, čím dál sebevědomější město, centrum celého ‚razoviteho regionu,‘ ergo z logiky věci k ní přistupujeme s poněkud silnějším rozechvěním. Ovšem znáte to: jakmile začnete zpívat, je vám jedno, kde jste.“

V souvislosti s Ostravou pak na závěr nemůžeme vynechat ani hudební festival Colours of Ostrava. „Barvy jsou jedinečným festivalem, to je třeba zmínit. Když jsem tu zpíval s Bobbym McFerrinem a WB3 improvizaci pro dobře dvacet tisíc lidí, bylo mi dost úzko. Takže Ostrava drží i pěkné druhé místo, co se týče mé trémy před koncertem,“ dodává zpěvák, ale odmítá říci, které místo zaujímá v jeho žebříčku první místo.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Po cyklostezce do lyžařské haly. I to je plán na oživení Karvinska po těžbě

Karvinské moře.

Síť cyklostezek, místa k rekreaci i zábavě, ale i možnosti pro nové ekonomické využití prostoru postiženého těžbou uhlí...

Řidič si dal deset piv, před policejní hlídkou skočil do řeky Opavy

Řidič před silniční hlídkou skočil do řeky.

Skokem do řeky se snažil minulý týden na Opavsku uniknout silniční kontrole opilý řidič osobního auta. Policisté ho...

Najdete na iDNES.cz