Ostravské stopy: Do Ostravy se mi nechtělo, teď nelituji, říká Ellerová

  17:55aktualizováno  17:55
Až poslední asi dva roky si pedagožka, terapeutka, zpěvačka i básnířka Yvetta Ellerová uvědomuje, že se Ostrava stává jejím domovem. Ačkoliv v ní bydlí už třicet let. Právě tato osobnost vypráví v seriálu MF DNES a iDNES.cz Ostravské stopy o svém vztahu k moravskoslezské metropoli.

Yvetta Ellerová pomohla zachránit kostel svatého Václava i lipovou alej v Komenského sadech. | foto: Adolf Horsinka

Jméno Yvetta jí rodiče vybrali prý podle zpěvačky Yvetty Simonové, i když tenkrát nebylo v kalendáři. A není doposud. Dokonce v kostele při křtu to nechtěli dovolit, ale rodiče trvali na svém.

A tak je Yvettou a od dětství zpívá. V Ostravě je známá například z účinkování v pěveckém seskupení Norská trojka. Předtím zpívala ve sboru Slezská Ostrava, ze kterého vzešlo pěvecké kvarteto Complotto. Po sametové revoluci v roce 1989 založila alternativní mateřskou školu zaměřenou na waldorfskou pedagogiku a umělecké činnosti. Žádná taková v Ostravě nebyla.

Yvetta Ellerová

  • Narozena v roce 1961 v Opavě, vystudovala předškolní pedagogiku, psychologii a hudební výchovu na Univerzitě Palackého v Olomouci, rovněž absolvovala obor Periodizace a synchronicita dějin v Bratislavě.
  • Působila jako ředitelka alternativní mateřské školy v Ostravě, kterou založila. V současnosti se věnuje terapii dětí i dospělých a přednáškové činnosti.
  • Píše pohádky, básně, libreta, skládá hudbu, také koncertuje.
  • Poezii publikovala ve sbornících V trhlinách puklin (2012) a Briketa – sborník ostravské poezie (2014).
  • Pro Českou televizi psala autorské pohádky pro děti, například Malované pohádky.
  • Nedávno jí vyšel překlad pohádkové knížky Jakuba Erika Grocha Tuláček a Klára.
  • tři děti, jejím mužem je básník Petr Hruška.

„Začínala jsem z nuly, všechno se podařilo a dětem jsem otevřela na jednadvacet let bránu k jejich přirozenosti. Bylo to s dětmi krásné, takže jenom zlá mysl mohla po takové době dovolit zrušení školky. K té hořkosti se nechci vracet. Ale dlužno říci, že jsem byla ze všech těch kontrol, administrativy, úředničiny i pomluv tak vyčerpaná, zmordovaná, a dokonce vážně nemocná, že mi ten odchod asi zachránil život,“ vzpomíná se smutkem v hlase.

Oživení Černé louky nezapadlo

Možná se málo ví, že v době, kdy Ostrava usilovala o titul Hlavní město kultury, přišla s nápadem vybudovat na Černé louce vzdělávací kampus, k tomu koncertní síň, galerii a sociální bydlení.

„Znělo to utopicky bláznivě, když jsem se tenkrát poprvé sešla v kavárně s Čestmírem Kopeckým a vyprávěla mu o své vizi. Díkybohu mne nevyhnal. Naopak, celý jeho tým pak tyto myšlenky skvěle rozpracoval do projektu s názvem Klastr Černá louka. Měla jsem radost. Vlastně pořád mám, pořád je to živé. Myslím, že jsem takový skrytý iniciátor,“ vypráví.

V současné době se Yvetta Ellerová vrací k psaní pohádek, ale věnuje se i jejich překládání. Nedávno vydalo ostravské nakladatelství Protimluv v jejím překladu slovenskou pohádku Erika Jakuba Grocha Tuláček a Klára.

Hudba a poezie ji provází i v soukromí, vždyť je ženou básníka Petra Hrušky. „Celá léta vedeme s Petrem spor, jestli je hierarchicky, dá-li se to tak říci, nejprve hudba a potom slovo, nebo naopak,“ říká a pokračuje: „Píši od mládí, ale když jsem potkala Petra, strčila jsem všechno do krabice, protože vedle krásy jeho poezie se moje ruka zastavila. Až teď, skoro před důchodem, začínám v krabici dělat pořádek. Nevytahuji staré, ale rodí se nové – básně, libreta, pohádky.“

Beton pod okny a bez zahrádky? Nikdy

Ellerová pochází z Děhylova a místní loděnice se jí stala vkladem do budoucna. Právě tam se naučila plavat, skákat šipky z plata, jezdit na kajaku, sjíždět řeky.

Ale jak se sblížila s městem? „Ostravu jsem znala jen z výletů do města s maminkou, když jezdila ke kadeřníkovi. Pamatuji si, jak jsme nikdy nevynechaly návštěvu mléčného baru (dnešní KFC – pozn. red.). Ovšem nikdy by mne nenapadlo, že bych tady mohla někdy bydlet. Říkala jsem si: ‚Jak tady můžou lidé žít? Toto je jejich domov? Beton pod okny a bez zahrádky?‘“

Jenže odříkaného chleba největší krajíc. Navíc láska hory přenáší. Yvettu Ellerovou přenesla z milého Děhylova do Ostravy, rovnou do centra na Tyršovu ulici. „První noc jsem v bytě, který se Petrovi moc líbil, plakala. Vůbec jsem do Ostravy nechtěla. Dnes jsem vděčná. Sobě, že jsem to zvládla, a Petrovi, že mi ukazoval krásy Ostravy.“

Mastná a černá, taková byla Ostrava, když se do ní v roce 1989 nastěhovali. „Mastná špína, která nešla umýt. Všude bylo něco černého a lepkavého. S úklidem nám po nastěhování pomáhali zpěváci ze sboru Slezská Ostrava. Stačila však krátká procházka s kočárkem a peřinky byly jako ‚popepřené‘. Naštěstí jsme měli chalupu v Beskydech a zahradu u babičky v Děhylově,“ popisuje někdejší časy.

S Ostravou se Ellerová vyrovnává dlouhá desetiletí a její zjištění se ustálilo na konstatování, že jde o město dvou protikladů.

Parkoviště před katedrálou? To je utrpení

„Ostrava má pro mě dvě polohy, je jako mince o dvou stranách. Tu spodní tvoří temnota vykradené země, vyrabovaného uhlí, které tahle země darovala člověku. Vrchní stranu tvoří přirozená potřeba toto místo prosvětlit, aby bylo aspoň trochu k životu. A umění je jedna z cest,“ připodobňuje žena, která se umění věnuje už desítky let.

Upozorňuje, že lidí s přirozenou potřebou věnovat se umění je v Ostravě možná víc, než by se dalo předpokládat. „Vím, že v Ostravě se v umělecké oblasti dělají a dějí dobré věci. Dějí se skrz tyto lidi a je jedno, jestli umělce nebo nadšence pro umění, dějí se skrz jejich ruce, které vidím jako prodloužené srdce,“ říká.

Ellerová má v Ostravě i mnoho oblíbených míst. „Miluju třeba výhled na katedrálu Božského Spasitele. Bývá večer krásně nasvícená, to si připadám jako v Itálii. Jenže náměstí před kostelem je pokažené – bílé kvádry, tupé parkoviště – krása zvadlá jako hyacint. Teď vkládám naději do rekonstrukce divadla, že se třeba něco vylepší i na parkovišti,“ líčí ostravská patriotka.

Ostrava jako pohádkové město

A hned se zastavuje u dalšího z kostelů. „Přidávám kostel svatého Václava, který chtěli v 90. letech zbourat. Jenže já ho měla ráda, právě v něm byla pokřtěná dcera Anežka. A tak jsem založila Občanské sdružení Sv. Václav a kostel zachraňovala před zbouráním. A zachránila. Pochopitelně ne sama, ale s pomocí přátel, umělců a jiných. Kdepak radních, ti se hněvali, co si to dovolujeme.“

Podobně se zasloužila o zachování lipové aleje v Komenského sadech. „Tu chtěli radní také před pár lety jedním šmahem vyrubat. Jenže díky sdružení Sv. Václav se podařilo podruhé zachránit něco podstatného, ačkoliv to bylo ještě o mnoho těžší. To je obrovská radost. Snad nebude potřeba zachraňovat nic do třetice,“ doufá.

K jiným oblíbeným místům Yvetty Ellerové patří také výlety do blízkého okolí. „Například kousek dál Hlučínské jezero, mimo hlavní pláž je to blažené místo. Nebo zapadlejší místa v samotné Ostravě, za Gagarinovým náměstím, místa se sluncem, nejen zapadajícím, to je krása. Nebo halda Ema, jako v pohádce O dvanácti měsíčkách – teplo i v zimě a kytky kvetou i ve sněhu. Kde to najdete? A pak že Ostrava není pohádkové město, viďte?“

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Přejezd ve Studénce začne v den výročí tragédie střežit nové zařízení

Rizikový železniční přejezd v současnosti.

Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se v létě objeví u železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde...

Studenti rozmisťují po Ostravě ptačí budky. Opeřence budou sledovat kamerou

Studenti v Ostravě budou zkoumat hnízdění ptáků a rozborem skořápek jejich...

Síť ptačích budek v těchto dnech rozmisťují studenti Ostravské univerzity ve vybraných částech Ostravy. S jejich pomocí...

Falešný exekutor vymámil miliony z muže, který žádný dluh neměl

Ilustrační snímek

Podvodník za tři měsíce vylákal z šestapadesátiletého důvěřivce téměř dva a půl milionu korun. Muž domnělému...

Najdete na iDNES.cz