Ostravské stopy: Jaroslav Wykrent hrál za Baník a chodil do Fénixu

  20:00aktualizováno  20:00
Písničkář Jaroslav Wykrent se sice narodil v Přerově, ale neodmyslitelně patří k Ostravsku i k moravskoslezské metropoli. A k Marii Rottrové. Původně studoval strojařinu, pracoval ve Vítkovických železárnách a hrával za Baník. K písním mu dopomohla náhoda, ke slávě pak především oblíbená Agnes.

Jaroslav Wykrent strávil před mikrofony už stovky hodin. | foto: Archiv MF DNES

Na svůj první koncert si nepamatuje. Začínal v polovině 60. let v bigbeatu Synkopa. V té době dostal díky Českému rozhlasu v Ostravě jedinečnou šanci a stal se neméně slavným jako třeba jeho kolegové Jarek Nohavica nebo Karel Plíhal.

Jaroslav Wykrent

* Známý hudební skladatel, textař a hudebník se narodil 10. září 1943 v Přerově. V 60. letech byl jedním z původních členů hudební skupiny Synkopa, která patřila ke špičce mezi rodícími se bigbeatovými kapelami.

* Poté, co náhodně nazpíval hit Agnes pro Český rozhlas Ostrava, jej pozvalo ke spolupráci slavné Flamingo s Marií Rottrovou, která Wykrenta rovněž přizvala jako hosta svých výročních koncertů.

* Přestože Wykrentovi v roce 1999 po mozkových příhodách ochrnula část těla, dodnes stále příležitostně koncertuje.

Charismatický zpěvák, vynikající textař a kytarista Jaroslav Wykrent nedávno koncertoval v ostravském klubu Parník. Před koncertem Hudební trojtečka zavzpomínal na své počátky a vztah k Ostravě.

"Předtím jsem hrával na vojně v Ořechově u Brna, to nepočítám. Synkopa s Pavlem Novákem a spol., to je jeden z prvních koncertů, kde jsem byl ještě jako divák. Já byl hrozně hrdý, že mě tehdy na plakátě uvedli jako textaře," vzpomínal Wykrent.

Slavný šlágr Agnes byl vstupenkou do kapely Flamingo

Detailně si vybavil svou první akci s Flamingem, slavnou kapelou, ve které tehdy zpívala Marie Rottrová. Bylo to v okamžiku, kdy vznikl Wykrentův asi nejznámější hit - písnička Agnes.

"Chtěl jsem se dostat zpět do rádia. Po tom, co od nás odešel Pavel Novák, Synkopa nehrála. Napsal jsem dva texty. První se jmenoval Ročník 26, druhý U dveří se platí. Jaroslav Volejníček oba zhudebnil. Pamatuji si, že jsem byl nemocný a přišel mi dopis, kde uvedl, že by byl rád, kdybych si oba texty nazpíval. Dostal jsem záchvat smíchu. Ostravský rozhlasový orchestr, to byl pojem. A oni chtějí, abych s nimi natočil dvě písničky. To byla pocta," líčil Wykrent.

Jaroslav Wykrent složil pro Marii Rottrovou mnoho písní. Vzpomínáte? Večerem

Jaroslav Wykrent složil mnoho písní. Vzpomínáte? Večerem zhýčkaná, Střapatá nohatá či Skořápky ořechů.

Jaroslav Wykrent v dobách největší slávy.

Jaroslav Wykrent v dobách největší slávy.

Ročník 26 se posléze přejmenoval na Agnes, díky tomuto šlágru jej na společné vystoupení v Uherském Hradišti pozvalo Flamingo.

Na základě tohoto úspěchu dostal nabídku na profesionální dráhu. "Do té doby jsem byl amatér. Konstruktér v Přerovských strojírnách. Rozhodl jsem se tu šanci využít. Opustil jsem přerovskou Synkopu a strávil řadu let se skvělými muzikanty ve Flamingu," popisuje Wykrent začátky.

Ostravské stopy

Už vyšlo: herec Jan Fišar, herečka Eva Vejmělková, moderátor a textař Petr Šiška, hudebník, písničkář Jiří Dědeček, zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško.
V neděli vyjde: zpěvačka Marie Rottrová.

Odkaz

Jak se vůbec dostal do Ostravy? Studoval strojírenskou průmyslovku v Přerově. Po ukončení nastoupil na umístěnku. "Chtěl jsem vypadnout z domu. Rok jsem pracoval ve Vítkovických železárnách Klementa Gottwalda na generálních opravách a investicích jako konstruktér," směje se Wykrent.

Šestitunový vlek mu přejel přes nohy

Dokonce tehdy hrával fotbal za Baník Ostrava. "V dorostu se mnou byl Petr Křižák. Pak na konci v béčku to byl Michalík, Korta, Karel Jungrt, Jirka Večerek, prostě jména, která pak hrála ligu," nadšeně líčí zpěvák, ale jeho fotbalové opojení netrvalo dlouho. Šestitunový vlek mu přejel přes nohy a fotbalovou kariéru ukončila rotační zlomenina stehenní kosti.

Bydlel tehdy na Čujkovově ulici v Ostravě-Zábřehu. Ostrava sedmdesátých let pro Jaroslava Wykrenta byla mnohem příjemnější. Poznal muzikanty a lidi.

"V šedesátých letech jsem znal jen fotbalisty. Vím, že jsme chodívali do Fénixu nahoru (budova, kde sídlila také kavárna Fénix naproti Divadlu Jiřího Myrona, pozn. red.), tam byla výběrová restaurace. Jako správný venkovský balík se musím přiznat, že prvně v Ostravě, ve Fénixu, jsem měl bujón s vejcem. Taky jsme tam chodili na tatarák do prvního patra," vzpomenul Wykrent.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Bombový útočník na radnici v Rýmařově stíhání unikne, je nepříčetný

V přízemí budovy byla po výbuchu vytlučená okna.

Strůjce dubnového výbuchu na rýmařovské radnici nebude souzen pro trestný čin. Podle znaleckého posudku je totiž...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Najdete na iDNES.cz