Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ostravské stopy: Ostrava byla neuvěřitelně špinavá, vzpomíná Marhoul

  16:55
V Českém Těšíně na festivalu Kino na hranici uvedl režisér Václav Marhoul svůj už slavný příběh šestiletého dítěte za druhé světové války Nabarvené ptáče. Známý tvůrce se vyzpovídal také z drsných zážitků z natáčení v ostravské Nové huti Klementa Gottwalda z daleko dřívějších dob.

Václav Marhoul porovnal Ostravu konce 70. let a nyní. Současnost jednoznačně vyhrává. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

„V Ostravě jsem byl poprvé ve svém životě v roce 1978. Přijel jsem do ní jako asistent západoněmecké koprodukce na Barrandově. Film se jmenoval Die erste Polka a odehrával se na začátku 2. světové války. Nikdy jsem jej neviděl, ale věděl jsem, že se odehrává na pozadí válečných událostí,“ zavzpomínal Václav Marhoul.

Václav Marhoul

Filmový režisér, scenárista, herec a producent se narodil v roce 1960 v Praze. V roce 1984 absolvoval FAMU. 

Pět let předtím asistoval při natáčení snímku První polka (Die erste Polka, 1979), a dostal se tak i do Ostravy. Posléze se v ní účastnil natáčení kultovního snímku Tomáše Vorla Kouř (1990). 

Václav Marhoul je členem Divadla Sklep a divadelního uskupení Pražská pětka. Jako manažer působil v 90. letech coby ředitel Filmového studia Barrandov.

Natočil například filmy Mazaný Filip (2003), válečné drama Tobruk (2007) a nejnověji podobenství ze 2. světové války Nabarvené ptáče (2019), který mu otevřel cestu do Hollywoodu. Letos byl hostem festivalu Kino na hranici.

Zahraniční koprodukce z konce 70. let mohla podvědomě režiséra Nabarveného ptáčete ovlivnit. Film v režii Klause Emmericha vznikl podle románu Horsta Bieneka, spisovatele, jenž se narodil ve Východním Německu, ale roku 1956 emigroval na Západ.

Jeho příběh se odehrává v Hlivicích, polsky Gliwicích, na přelomu 31. srpna a 1. září 1939. Během příprav na svatební oslavu se stanou její účastníci svědky přepadení vysílače v Hlivicích, který vyvolal druhou světovou válku.

Jako v Ocelovém městě

V příběhu nechybí žárlivost nebo vražda, ale také úmrtí otce rodiny a útěk dospívajícího dítěte do Berlína. Na Marhoula ale mnohem více než filmová válka zapůsobila skutečná Ostrava.

„V té době jsem si uvědomil, jak je Ostrava neuvěřitelně špinavé město. Ale opravdu strašlivě, plná kouře, takže jsem si v ní připadal jako v nějakém apokalyptickém ocelovém městě od Julese Verna. Takto na mě Ostrava zapůsobila na první dojem. Na dlouho jsem se do ní nevrátil, až za dlouhou dobu mě do ní přivedl film Tomáše Vorla Kouř. To bylo na přelomu roků 1989 a 1990,“ říká Václav Marhoul. 

Komediální muzikál se pak stal kultovní záležitostí a uvedl na scénu řadu klasických hlášek. Ostrava mu posloužila jako vhodná exteriérová kulisa a nechybí v něm ani záběry na různobarevné čmoudy, které vycházely z továren.

Gottwald se změnil, průvodce nikoliv

„Přijeli jsme na obhlídky do huti NHKG. Před fabrikou stála obrovská socha Klementa Gottwalda. Vešli jsme dovnitř do průmyslového areálu a já jsem nikdy neviděl tak obrovské město ve městě. Byly tam například linkové autobusy, ty měly v areálu zastávky. Přidělili nám průvodce, který se nám věnoval a tehdy nám říkal: ‚Tady, soudruzi, vpravo vidíte… to je vysoká pec, kterou zapaloval v roce 1952 soudruh Antonín Zápotocký.‘ Z toho, jak to tam vypadá, jsem byl úplně v šoku a říkal jsem si: To je neuvěřitelný. Přišel listopad, přijeli jsme znovu na obhlídky. Klement Gottwald měl v ruce sekeru, kterou mu tam někdo dal a namaloval mu krev okolo huby. A byl od krve celý pocákaný, což mi udělalo velikou radost. Všechno kolem se všude měnilo a ten samý průvodce nás vzal a říkal ty samé věci. On snad vůbec nezaznamenal, že nastala nějaká revoluce,“ popisuje režisér tehdejší absurdní dobu.

Václav Marhoul, který Nabarvené ptáče, své velice expresivní protiválečné dílo podle románové předlohy Jerzyho Kosinského, uváděl v těšínském kině Central, po uvedení snímku nešetřil ani výjevy z totalitní Ostravy. 

„Bydleli jsme v hotelu Imperial, ale celou dobu jsme strávili v železárnách. Obklopila nás neuvěřitelná deprese. Spousta lidí se chovala tak, jako kdyby jim vůbec nezáleželo na životě. Například tam byly dopravní značky, že náklaďáky tam mohou jezdit jen rychlostí 30 kilometrů za hodinu, ale jezdily klidně třeba i 70 kilometrů. Bylo jim jedno, jestli někoho porazí, nebo ne,“ uvádí Marhoul.

Město se neuvěřitelně proměnilo

„To všechno bolševik v lidech zanechal, tu neúctu k životu, ke zdraví. Nějaká ochrana zdraví tady nehrála roli, ve vzduchu se vznášel dehet, lidé neměli žádné masky, nic takového neexistovalo. Natáčeli jsme v provozu, kde létaly vzduchem neviditelné kapénky dehtu a každý večer jsme byli úplně černí. Museli jsme ten dehet smývat pomocí benzinu, takže to pro nás bylo pět děsivých týdnů,“ vzpomínal.

Pak nastala změna, město se neuvěřitelně proměnilo. „Přijel jsem do Ostravy na premiéru svého válečného filmu Tobruk. Na Masarykově náměstí jsme vystavovali dobovou vojenskou techniku. Kolem se vyjímaly všechny ty restaurace a nové kavárny. Bylo vidět, jak město neuvěřitelně ožilo,“ vypráví Marhoul. 

„Nechci hovořit o Stodolní, což je kategorie sama o sobě. Jednou jsem ji ale zažil v její rané fázi, kdy to skutečně byla ta Stodolní. Teď by mě tam asi nedostali, je to už jenom komerce. Tehdy to byl jiný svět, jak na ni začínaly žít nezávislé kluby a hospody, to se mně vrylo do paměti a bylo to fantastické. Třikrát jsme pak byli s dětmi na Dole Hlubina, prolézali jsme všechny památky, fárali jsme. Taky jsme třikrát navštívili v Mošnově Dny NATO. Takže pro mě osobně Ostrava prošla neuvěřitelnou, obrovskou změnou k dobrému. Nové zážitky překryly ty staré. Navíc je to skvělé, že si v Praze sednete do pendolina a za tři hodiny jste tady, to je prostě úžasné,“ zakončil vyprávění.

  • Nejčtenější

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Násilník vší silou strkal do lidí, ženu shodil do kolejiště. Měl jsem nervy, řekl

15. dubna 2024  10:32

Jako smyslů zbavený se choval dvacetiletý muž v Ostravě. Vztekle strkal do nic netušících lidí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čas 59:59,8. Základní hokejová poučka: O Třinci nikdy nepochybujte!

12. dubna 2024  8:57

Že jsou přestárlí? Že už nejsou tak silní? Ale kdeže. Hokejisté Třince zase utišili všechny kritiky...

Pardubice - Třinec 1:2. Obhájci se vezou na vítězné vlně, znovu zářil Kacetl

16. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:35

Třinečtí hokejisté navázali na povedené výsledky z posledních zápasů a úspěšně vstoupili i do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Beskydech jsou místa, kam turisté nesmějí. Přibyly pulčínské ledopády

14. dubna 2024  14:34

Do některých přírodních rezervací v Beskydech není vstup mimo turistické stezky povolen. Zákaz...

Nymburk se s Olomouckem natrápil. Opavští obhájci udolali Ostravu

18. dubna 2024  21:17,  aktualizováno  21:36

Obhájci titulu basketbalisté Opavy vstoupili do čtvrtfinále ligového play off s Ostravou vítězstvím...

Ostrava bude mít letos dva maratony. Původní a nově i Zlatý Emila Zátopka

18. dubna 2024  14:42

Byť se v Ostravě od roku 1923 běhá jeden z nejstarších maratonů v Česku, letos k němu přibude i...

Potrubní pošta v Krnově je rychlejší než světoví sprinteři, v Česku je první

18. dubna 2024  13:11

Rychlostí sprintera Usaina Bolta ode dneška míří vzorky krve, moči či mozkomíšního moku z...

Lednická křtí třetí díl Šikmého kostela, na pulty se však kniha dostala dřív

18. dubna 2024  11:37

V ostravském Dole Michal dnes večer spisovatelka Karin Lednická oficiálně pokřtí závěrečný díl své...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...