Ostravské stopy: Líbí se mi koncerty v továrnách, říká Richard Müller

  18:55aktualizováno  18:55
Nemine koncertní sezona, aby se v Ostravě nezastavil jeden z nejpopulárnějších slovenských zpěváků Richard Müller. S městem ho poutají nejen koncerty, ale také třeba vzpomínky na natáčení kdysi populárního seriálu Přátelé zeleného údolí.

Richard Müller | foto: Universal Music

„Z Ostravy mám vždy silné zážitky. Publikum je tu vždycky skvělé, což znamená, že štace tohoto typu si člověk zapamatuje. Ostravu jsem začal přitom navštěvovat až poté, co moje kapela Banket už několik let existovala, takže o hornické Ostravě toho mnoho nevím,“ přiznává Richard Müller.

Přesto se mu „stará“ Ostrava úplně nevyhnula. Zejména za to vděčí svému otci Vladovi Müllerovi, jenž ztvárnil hajného Horynu v seriálu Přátelé zeleného údolí, který natáčelo ostravské studio České televize. 

„Často mi o seriálu vyprávěl, ale nejen to, my jsme spolu nazpívali tu slavnou písničku, která tento seriál provází. Dostal jsem od něj tehdy nové auto – škodovku – a on mi řekl, abych jej do Ostravy zavezl, že mi zařídí cestovné. Dostal jsem za to šoférování asi pět set korun a byl jsem s ním také v nahrávacím studiu,“ vzpomíná zpěvák na jedno ze svých prvních setkání s Ostravou. „Bohužel jsme tehdy tady byli jenom na otočku, takže Ostravu jsem měl příležitost poznat jen z nahrávacího studia.“

Dvanáctidílný seriál vznikl v roce 1980 a patřil k největším televizním hitům své doby. „Samozřejmě že seriál Přátelé zeleného údolí jsem sledoval, to ostatně každý. Celé Slovensko se na něj dívalo. Do dnešního dne mi jej lidé připomínají a zpívají z něj tu ústřední písničku. Je prostě nezapomenutelný,“ usmívá se zpěvák.

Nejpůsobivější zážitek: volba československé miss

Ten nejsilnější dojem z pobytu v Ostravě měl ovšem teprve přijít a slovenský interpret si na něj počkal devět let.

„Mám takový pocit, že tím nejsilnějším zážitkem, který mě k Ostravě váže, je volba první československé miss v dubnu 1989 v tehdejším Paláci kultury a sportu v Ostravě-Vítkovicích. Nejen, že jsme tam s Banketem hráli, ale dokonce jsem na ni měl tu čest být členem poroty spolu s pěveckými kapacitami, jako jsou Peter Dvorský nebo Karel Gott,“ líčí Richard Müller.

„Poprvé v životě jsem tehdy viděl Magdalenu Dietlovou, která soutěž moderovala spolu s Josefem Dvořákem. Zvítězila tehdy naše Ivana Christová z Prešova a byl to pro nás tak silný zážitek i díky tomu, že jsme poprvé nakoukli do něčeho, co se dalo velmi zlehka nazvat kapitalismus,“ přiznává zpěvák, podle kterého byla volba miss v roce 1989 opravdovou velkolepou show. „Od té doby se už tato soutěž zprofanovala a je nepodstatná,“ míní Müller.

Ostravští kolegové z branže

Dříve a ani v současnosti se Müllerova hudební kariéra neobejde bez přispění osobností ostravské hudební scény. V jeho kapele pravidelně hostuje uznávaný saxofonista Michal Žáček, slovenský zpěvák spolupracoval také třeba s ostravským skladatelem a jazzmanem Borisem Urbánkem.

Richard Müller

  • Narodil se v roce 1961 v Hlohovci, patří mezi nejznámější slovenské zpěváky. Nevyhýbá se ani zpěvu v češtině, často si píše texty i skládá hudbu. Je synem legendárního herce Vlada Müllera a herečky Elišky Müllerové. 
  • V roce 1985 absolvoval filmovou a televizní dramaturgii a scenáristiku na VŠMU v Bratislavě. Už během studia publikoval v časopisech Populár a Gramorevue. Skupinu Banket založil v roce 1984, sólovou kariéru začal v roce 1992. 
  • Příležitostně skládá pro film i divadlo. Jeho kariéra je ověnčena sedmi slovenskými hudebními cenami Aurel a rovněž je dvojnásobným držitelem ocenění Zlatý slávik.

„Byl v jisté době členem kapely Banket, byli jsme dobří kamarádi a je to velmi příjemný spolupracovník,“ zavzpomínal nedávno na ostravském Michalfestu.

Na festival do hornického muzea zavítal i kvůli tomu, že mu bývalé průmyslové prostředí proměněné na kulturní stánky imponuje. „Tento koncept, že se pořádají koncerty v bývalých továrnách, hutích nebo dolech se mi velice líbí a dovedu si představit, že by v tomto prostředí dolu Michal mohl vzniknout film anebo ještě lépe nějaký dobrý smysluplný klip,“ komentuje zpěvák známou ostravskou kulisu.

Na podzim se Richard Müller do Ostravy vrátí do Domu kultury města Ostravy, kde je v posledních letech pravidelným hostem. „Pětadvacátého října tam vystoupím ve společném projektu Michala Kocába a Ondřeje Soukupa nazvaném Šansony a iné piesně,“ láká na svůj koncert.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Po cyklostezce do lyžařské haly. I to je plán na oživení Karvinska po těžbě

Karvinské moře.

Síť cyklostezek, místa k rekreaci i zábavě, ale i možnosti pro nové ekonomické využití prostoru postiženého těžbou uhlí...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz