Ostravské stopy: Nejvíce mi učarovala noční Karolina, říká Špaček

  18:55aktualizováno  18:55
Fenomenální ohlas filmového thrilleru Pouta z období tvrdé normalizace upozornil na ostravského rodáka Radima Špačka. V pravidelném seriálu MF DNES Ostravské stopy se tak vydáváme po vzpomínkách úspěšného režiséra.

Radim Špaček považuje Ostravu za lokalitu ideální pro filmaře. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Čeští kritici udělili první ceny. Do nebes vynesli Pouta, divácké hity ostrouhaly. Nejvíce, pět, jich získal estébácký thriller Pouta. Špačkův thriller Pouta získal pět Českých lvů a stal se filmem roku.

To jsou namátkové titulky z médií v roce 2011 při fenomenálním úspěchu politického thrilleru Pouta. Jeho tvůrce a ostravský rodák Radim Špaček některé scény nervydrásajícího příběhu z počátku 80. let natáčel i v bývalém ocelovém srdci republiky.

Profil: Radim Špaček

Český režisér a herec Radim Špaček se narodil 13. října 1973 v Ostravě, je synem známého novináře Ladislava Špačka. Absolvoval obor režie na FAMU a hereckou konzervatoř v Praze. Vytvořil hlavní roli ve filmu Karla Kachyni Blázni a děvčátka (1989). Od roku 1991 pracoval na zahraničních koprodukcích jako asistent režie (Swing Kids, Catherine Courage, Il Giovanni Mussolini). Odjel do obleženého Sarajeva, kde v roce 1993 dokončil svůj první celovečerní film Mladí muži poznávají svět. V roce 1995 obdržel Cenu Mezinárodní federace filmových klubů a Cenu ekumenické poroty na MFF v Karlových Varech. FAMU absolvoval pozpátku vyprávěným filmem Rychlé pohyby očí (1998), který získal cenu Plyšový lev za nejméně oblíbený film roku. Jeho nejznámějším filmem je politický thriller Pouta. Odráží se v něm také Špačkova minulost, řada scén totiž vznikala v Ostravě nebo Havířově, kde vyrůstal.

"Na Ostravu jsem začal myslet hned, když jsem ve scénáři narazil na scénu z tovární haly. Kde jinde by se dala sehnat taková lokace, která vypadá stejně jako na počátku osmdesátých let?

A opravdu, zadařilo se - nejenže Vítkovické železárny splnily naše představy, ale dokonce nás tam nechali natáčet za provozu," pochvaluje si Radim Špaček.

Prarodiče bydleli kousek od Elektry

Najdou se na Poutech místa, která jej přinutila nebo mu umožnila využít osobních vzpomínek na 70. či 80. léta?

"Já jsem se v té době nejvíce pohyboval v centru, mí prarodiče bydleli kousek od Elektry. A neuvěřitelnou shodou okolností přímo naproti vchodu, kde vyrůstal Ondřej Malý, v Poutech představitel hlavní role," řekl Špaček.

Filmový štáb vodil při obhlídkách po všech místech, která si z dětství pamatoval. "To se týká třeba bufetu v Denisově ulici. A jednou, když jsme byli v nouzi a nemohli najít dobovou cukrárnu, má dětská vzpomínka mě zavedla na Černou louku, kde jsme skutečně našli prázdný pavilon a tu cukrárnu si tam zařídili," popisuje režisér.

Narodil se v Ostravě v roce 1973 a s rodiči bydlel rok ve Výškovicích. Pak se přestěhovali do Havířova.

Radim Špaček v Show Jana Krause

Radim Špaček v Show Jana Krause

Režisér Radim Špaček s otcem Ladislavem, který je znám hlavně jako mluvčí

Režisér Radim Špaček s otcem Ladislavem, známý hlavně jako mluvčí Václava Havla.

Film Pouta režiséra Radima Špačka získal v roce 2011 pět Českých lvů.

Film Pouta režiséra Radima Špačka získal v roce 2011 pět Českých lvů.

"Tam jsme bydleli v centru, na Hlavní třídě (tehdy Antonína Zápotockého), ale táta učil v Bludovicích. Jinde ho kvůli estébákům odmítli. Já tam s ním dojížděl do školky," vzpomíná Radim Špaček. V roce 1979 se přestěhovali do Prahy. Ale do Ostravy se vraceli, protože tam měli příbuzné. "Stejně jsme tam jezdili minimálně dvakrát ročně, trávil jsem tam většinou letní prázdniny a Vánoce," dodává Radim Špaček.

Čtěte ve čtvrtek

O tom, že pro cizince může být Ostrava šokem, povypráví herec Ondřej Mladý.

Jak si pamatuje na Ostravu ze svého dětství? Ze všeho nejvíce mu v paměti asi utkvěla představa průmyslového jádra na Karolině. "Z okna mých prarodičů bylo vidět přímo do areálu Karoliny, pamatuju, když to ještě byla funkční koksovna. K mým nejoblíbenějším činnostem patřilo pozorovat noční provoz, všechna ta světla, kouře, vlaky s uhlím... A k tomu ten specifický zápach," dodává úspěšný tvůrce Pout.

Stav Ostravice a hotelu Palace je ostudný

A jak Radim Špaček hodnotí rozdíl rozdíl mezi porevoluční a komunistickou Ostravou?

"Ostrava je specifická tím, jak se zároveň mění i nemění. Pro filmaře ideální, jako obyvatel bych měl spíše výhrady. Stav obchodního domu Ostravica nebo hotelu Palace a jistě mnohých dalších míst je ostudný. Trochu se obávám budoucnosti toho nekonečně rozsáhlého pozemku po Karolině," vyjmenovával Radim Špaček.

"Na druhou stranu třeba Stodolní je fenomén, který mohou ostatní města Ostravě závidět. Navíc - baráky se mění, ale lidé zas tolik ne, stále jsou zkrátka 'razoviti', jak zpívá místní bard," dodává režisér. V současnosti připravuje Radim Špaček nový celovečerní snímek Místa odehrávající se v Sudetech.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Hledá se paní Miluše a další, kdo brigádničili s Janem Palachem

Ozve se přátelům nebo redakci paní Miluše, za svobodna Marková (blondýna v...

Ve středu uplyne půl století od chvíle, kdy se v Praze u pomníku svatého Václava polil benzinem a zapálil. Na Jana...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz