Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Ostravské stopy: Španělská sbírka galerie je unikátní, upozorňuje Štěpánek

  16:55
Kurátor Pavel Štěpánek zná Ostravu už z doby socialismu a jako profesor výtvarného umění platí za největšího znalce svého oboru. Právě on je další osobností z cyklu iDNES.cz a MF DNES Ostravské stopy.

Profesor výtvarného umění Pavel Štěpánek představuje unikátní expozici obrazů španělských moderních malířů, které nyní vystavuje Galerie výtvarného umění v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

I město plné horníků a ocelářů, za jaké byla Ostrava v minulosti pokládána, dokáže v mnoha ohledech překvapit. Poskytla například útočiště desítkám děl španělských emigrantů žijících v Paříži. 

Díky velké výstavě v pražském Mánesu v roce 1946 vybudovala ostravská galerie jednu z nejvýznamnějších sbírek tohoto druhu v Evropě. Obrazy ovlivněné Picassem a jeho přáteli tak znají díky Ostravě třeba i na Kanárských ostrovech.

Unikátní soubor olejomaleb a kreseb je k vidění i v těchto dnech. Představit je přijel právě Pavel Štěpánek. „Abychom pochopili význam ostravské sbírky, musíme se vrátit do roku 1946, kdy se v pražském Mánesu konala první poválečná zahraniční výstava: Umění republikánského Španělska. Měla obrovský ohlas a značná část vystavených prací zůstala v československých sbírkách, mimo jiné v Ostravě,“ vysvětluje profesor okolnosti vzniku ostravské sbírky.

„Někteří umělci, jako Óscar Domínguez, byli opětovně zváni k výstavám až do roku 1949, kdy komunistická strana začala prosazovat socialistický realismus a moderní umění mu muselo ustoupit,“ doplnil. 

Ostrava díky sbírce vlastní cenný dokument doby, na které participoval duch ikonických modernistů, jako byli Pablo Picasso, Salvador Dalí nebo Joan Miró.

K nim se už před válkou družili čeští výtvarníci a společně se věnovali aktuálním uměleckým směrům: surrealismu a zejména kubismu. Tedy směrům, které totalitní zřízení dlouhodobě zatratí.

Předválečná tradice pak Španělům umožnila najít v českých zemích těsně po válce významné zázemí. 

Pavel Štěpánek

Profesor výtvarného umění Pavel Štěpánek

  • Specialista na hispánské umění, od roku 2006 profesor, se narodil v Kladně v roce 1942. Vystudoval dějiny umění na FF UK
  • V letech 1991–1994 byl velvyslaneckým radou a chargé d’affaires v Caracasu ve Venezuele. Od roku 1996 působí na UP v Olomouci, přednáší i na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. 
  • Do Ostravy se vrací pravidelně v souvislosti s mimořádnou kolekcí v Galerii výtvarného umění.

„Výstava tvůrců zastoupených i dnes v ostravské galerii patřila ve své době k nejnavštěvovanějším v Československu. Největší ohlas získal Óscar Domínguez, který byl po tomto úspěchu do Československa opětovně zván, přijel dokonce devětkrát. Nejvýznamnější byl jeho pobyt na Moravě, v Olomouci, kde také vznikla většina obrazů, které dnes patří do ostravské sbírky. Z doby jeho pobytu v ateliéru sochaře Jaroslava Šolce pochází také nejvýznamnější obraz, který je nyní k vidění v Domě umění, a to Domínguezův revolver,“ přibližuje profesor nejznámější obraz kolekce.

Výstava jako spojnice

S ostravskou sbírkou se Pavel Štěpánek setkával i v minulosti, kdy Ostravu navštěvoval z nedaleké Olomouce, kde dodnes působí a přednáší na Univerzitě Palackého.

„Ostrava byla nedaleko, takže jsem mohl udržovat kontakt s místními galeriemi i hispanisty. Více než na ostravské okolí jsem se soustředil na zdejší kunsthistorické a univerzitní zázemí a při té příležitosti nelze opomenout již dřívější výstavní činnost Galerie výtvarného umění pod vedením Viléma Jůzy, který pomohl sbírku španělského umění vybudovat. Poprvé byla vystavena v roce 1992 a také tehdy v ní nechybělo Domínguezovo stěžejní dílo,“ popisuje.

Výstava se konala v téže budově, v Domě umění, a místo dnešního ředitele Jiřího Jůzy ji tehdy uváděl jeho otec Vilém Jůza.

„Expozice byla vnímána jako mimořádná příležitost navázat na umělecké tradice před komunistickým převratem v roce 1948. Obrazů bylo přesně sedm desítek a doplňovala je zápůjčka sedmi olejomaleb a jedné bronzové plastiky z Moravské galerie v Brně. Ostrava se tak záhy po sametové revoluci měla příležitost dostat do hledáčku mezinárodních galerií. Tato aktivita nakonec vyvrcholila zájmem ze strany reprezentativní výstavy na Tenerife,“ zmiňuje Štěpánek.

Kvalitní práce Viléma Jůzy

Už v minulosti bylo zřejmé, že ostravská sbírka obrazů, kreseb a grafik předních španělských umělců, kteří zakotvili v Paříži, bude pro budoucí výstavní aktivity svým významem mimořádná.

„Počtem zastoupených děl je to pro daný rok 1946 velmi kvalitní výběr obrazů. Vilému Jůzovi se podařilo shromáždit celek velmi soudržný, představující tendence, převládající v Paříži, hlavním městě evropské kultury, po skončení druhé světové války,“ dodává Pavel Štěpánek. 

Přestože ostravská kolekce patří k mimořádným, nedosahuje rozsahu zpolitizované výstavy v pražském Mánesu, z níž vychází.

„Tehdy bylo k vidění dvě stě čtyřicet čtyři děl. Záštitu převzala československá vláda, proslovem zahajoval ministr kultury Zdeněk Nejedlý,“ připomenul dávnou výstavu kunsthistorik.

Ostravská sbírka pro veřejnost do 6. června

„Přesto i dnes představuje ostravská kolekce mimořádný dokument doby. Zahrnuje kromě již zmíněného mimořádně populárního Domíngueze i další autory prosadivší se ve světovém kontextu. K vidění je například Antoni Clavé nebo Manuel Viola. Zhodnocena byla i tvorba sochaře Honoria Garcíi Condoye, o druhém sochaři Baltasaru Lobovi byl natočen film a v rodné Zamoře mu postavili muzeum,“ vysvětluje odborník.

Coby přední umělci evropské avantgardy Pařížské školy byli definováni také Luis Fernández, Julio González a jeho dcera Roberta.

„Od dalšího Gonzáleze, de la Serny, GVUO vlastní vynikající zátiší. Ale i umělci v pozadí, jako například Hoyos, ukazují prostředí avantgardy, ve kterém se svérázně pohybovali. José Palmeiro, převážně figuralista, je autorem osobitých zátiší nebo krajin. Všestranností vyniká Joaquín Peinado, působivé jsou i malby Hernanda Vinese či figuralisty Francisca Borese, od něhož Národní galerie Praha vlastní vynikající vizi Španělsko 1937,“ dodal kurátor, podle nějž velká jména jenom podtrhávají význam ostravské sbírky, která bude k vidění pro veřejnost do 6. června.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

Poručit větru a dešti už jednou chtěli, říká o plánech politiků šéf železáren

Premium Část europoslanců tlačí na rychlé a drastické omezení emisí oxidu uhličitého. Jejich plány jsou podle Jana Czudka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie ve Frýdku-Místku vyšetřuje vraždu miminka, stíhá patnáctiletou dívku

Kriminalisté obvinili z vraždy patnáctiletou dívku, která podle dostupných informací minulý týden ve Frýdku-Místku...

KOMENTÁŘ: Hokej má nového šéfa. Ale není proč jásat. Hadamczika tíží minulost

Premium Své čtyři soupeře porazil Alois Hadamczik už v prvním kole volby. Novým prezidentem hokejového svazu se stal s jasným...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po pauze se otevře Hlučínské jezero, dražší budou permanentky a víkendy

Po roční pauze se otevře zatím v omezeném provozu Hlučínské jezero zvané též Štěrkovna, které už dva roky upravují...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Ukradené cenné sochy z Karviné jsou zničené, policie viníky dopadla

Jen poloviční radost měli policisté při vyšetřování krádeže dvou bronzových soch z Karviné. Ačkoli se jim podařilo...

S poslední částí dálnice zmizí od Nového Jičína dvě pumpy i sjezd od Rybího

Budoucí podobu chybějícího úseku dálnice D48 mezi Novým Jičínem a Rybím představilo veřejnosti Ředitelství silnic a...

Porubané se musí celé léto obejít bez tramvají, nová trať bude tišší

Hned dva dopravní problémy čekají v létě lidi žijící v ostravském obvodu Poruba. Cestu z centra Ostravy do Poruby,...

Festival Slunovrat otevře lidem řadu unikátních opavských památek

Na světové i tuzemské hudební hvězdy, ale i nové neokoukané tváře, filmy, divadlo či besedy se spisovateli láká...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT - POZEMNÍ STAVBY(30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...