Ostravské stopy: Město setřáslo prach a zkrásnělo, říká pěvkyně Janková

  18:55aktualizováno  18:55
Operní pěvkyně Martina Janková vystudovala v Ostravě konzervatoř a poté se prosadila jako sólistka Curyšské opery. V seriálu MF DNES Ostravské stopy vzpomíná na to, že v dobách svých studií bylo město špinavé a zaprášené. Zato teď intenzivně vnímá oživení barev města.

Sólistka curyšské opery Martina Janková nedá na současnou Ostravu dopustit. Až na hlavní nádraží. | foto: Fotosmart comm

Perla v koruně Svatováclavského hudebního festivalu. I tak by se dala nazvat sopranistka Martina Janková, která nedávno vystoupila v Ostravě na zahajovacím koncertu této velkolepé události.

Profil: Martina Janková

Operní pěvkyně, sopranistka evropského formátu, se narodila v roce 1972 v Orlové. Po absolutoriu Janáčkovy konzervatoře v Ostravě již více než deset let působí jako sólistka opery ve švýcarském Curychu.

Disponuje jasným a perlivě čistým hlasem opírajícím se o výbornou pěveckou techniku. Na její hudební růst měla podstatný vliv známá hudební rodina severomoravských Kotků, s jejichž rodinnou lidovou kapelou vystupovala již od dětství.

V posledních letech působila Janková často také na prestižních Salcburských festivalových hrách (Salzburger Festspiele). V Ostravě se objevuje pravidelněji díky spolupráci se Svatováclavským hudebním festivalem.

Sice je sólistkou Curyšské opery, přesto se vrací na domácí půdu. V Ostravě totiž vystudovala školu, na kterou dojížděla z nedaleké Orlové.

"Vystudovala jsem konzervatoř v Ostravě a také její umělecko-pedagogickou fakultu. Bakalářské studium prezenčně, magisterské dálkově, neboť jsem postgraduálně studovala již i na Hudební akademii v Basileji," říká slavná sopranistka. V Ostravě studovala v letech 1985 až 1997.

Hlavní nádraží je fackou na uvítanou

Z Ostravy si Martina Janková pamatuje ponejvíce její jádro. "Znám vlastně pořádně jen centrum, neboť jsem se pohybovala jen v oblasti škol a kanceláře ČSA, kde pracovala moje maminka, a pendlovala mezi Orlovou a Ostravou," říká Martina Janková.

Ostravu nedávno navštívila během koncertů a překvapila ji její proměna. "Ostrava se opravdu nádherně rozsvítila barvami a rekonstruovanými fasádami domů, jen snad ta Nová Karolina trošku člověka práskne do očí nepříjemným hrubým, i když tentokrát světlým outfitem," líčí pěvkyně a pokračuje: "Také bych si moc přála, aby bylo zrekonstruováno hlavní nádraží. Je to pro návštěvníky pořád ještě facka. Člověk bojuje s těžkými kufry po nepříjemných schodech a doufá v pomoc nějakého gentlemana."

Sólistka curyšské opery Martina Janková je jednou z hvězd ostravského
Sólistka curyšské opery Martina Janková má perlivě čistý hlas.
Martina Janková má v Ostravě skvělou náladu.

Ostrava v polovině 80. let na mnoho návštěvníků nepůsobila zrovna lichotivě, přesto k ní dokázali získat vřelé pouto. Když se Janková zamýšlí nad tím, jak se Ostrava za tu dobu proměnila, dodává: "Velice se změnila. Vzpomínám si, že když měl člověk světlý kabát, než došel od Ústředního autobusového nádraží do školy, byl už kabát šedý. Dnes tomu naštěstí již tak není!"

Pěvkyně pochází z Orlové-Lutyně a do Ostravy dojížděla autobusem. "Denně přes Rychvald. Byla to trasa velmi romantická, kolem rybníků, polí a lesu. Jen její závěr vedl kolem Havlova vězení a tam to vždy děsně smrdělo," popisuje operní diva.

Ostravu vnímala jako popelku plnou správnou lidiček

Už tehdy se vědělo, že v Ostravě sedí Havel? "Před revolucí jsme nic konkrétnějšího o Václavu Havlovi nevěděli, mluvilo se o tom, že jsou v Ostravě-Heřmanicích političtí vězni. Jezdila jsem kolem té věznice každý den do školy a bylo mi jich strašně líto," povídá Martina Janková, která tehdy během studií Ostravu vnímala jako chudou popelku plnou správných lidiček, co si tím nedali zkazit náladu.

Surůvkovy stopy

Známého výtvarníka Jiřího Surůvku pojí s Ostravou mnoho zážitků. Podle něj by povrchní tatrmani ve městě nevydrželi. Jeho vzpomínání si přečtěte v neděli 4. listopadu.

"Myslím třeba na mystika malíře Karla Harudu. K Ostravě mohu dodat, že byla za dob mých studií opravdu nehezká, špinavá. Od té doby ale doslova jako Fénix z popela povstala, otřásla ze sebe ten prach a popel a velice zkrásněla," tvrdí Janková.

Nejvíce Jankovou potěšilo, když ji vedení města poprosilo o účast na výběrovém řízení Evropské hlavní město kultury.

"Bohužel vyhrála Plzeň. Já zpívala ještě v úplně nepoužitelném černém kotli plynojemu Händlovy árie. Pro mě tenkrát surrealistický, dnes, jak jsem se dozvěděla, již nádherný moderní koncertní sál. Úžasný zážitek!" dodává Martina Janková.

Velké překvapení! Hvězdy z Montrealu hrály i v Ostravě

"Moc té naší popelce přeju, aby ji všechno příkoří těch černých zaprášených let bylo vynahrazeno. V červenci jsme byli s manželem na jazzovém festivalu v Montrealu a překvapilo mě, že mě kamarádky upozornily na to, že se stejná jména umělců objevila o něco později i na festivalu Colours of Ostrava," přiznává.

"Fantazie! Pevně doufám, že se konečně Ostrava napojí do krevního oběhu Evropy a rozkvete do nádherného, kulturního města. Rozhodně si to zaslouží!"

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz