Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ostravské stopy: Ostravštinu žena toleruje, brněnštinu méně, říká Linhart

  18:55
Jáma a rypadlo, nejnovější sbírka povídek teplického lyrika, performera, výtvarníka a překladatele Patrika Linharta, zazněla těsně před Velikonocemi také v Domě umění v Ostravě. Pro MF DNES se vyznal z toho, jak vnímá spojení Ostravy s jeho severními Čechami.

Patrik Linhart jezdí do Ostravy rád, v mnohém mu připomíná jeho severní Čechy. | foto: Adolf Horsinka

Básník přijal pozvání od vydavatelství Protimluv a přijel pohovořit o tom, jak vznikala jeho frenetická epopej Vyprávění nočních hubeňourů, výbor povídek Augusta Derletha nebo co jej pojí k industriální secesi.

„Ostrava mě fascinuje svým industriálním složením prolínajícím se s rakousko-uherskou elegancí. Připomíná mi tak Teplice a Duchcov v severních Čechách, odkud pocházím. Vnímám tady vzájemnou severskou blízkost. Možná se to u vás také tak říká jako u nás: Na severu je jih málo,“ směje se básník Linhart v okamžiku, kdy se zamýšlí nad svým vztahem k Ostravě.

Patrik Linhart

Básník, esejista, performer a výtvarník Patrik Linhart

Svérázný český spisovatel, esejista, performer a výtvarník se narodil v roce 1975 v severočeském Duchcově. Kromě osobitých textů se věnuje oslavě dekadence, punku a nespoutaného básnění.

Jeho častým inspiračním zdrojem je klasický horor, kdy vystupuje také jako překladatel. Vystudoval ekonomii a pracoval jako učitel, sociální pracovník a novinář.

V návaznosti na dekadenci a frenetismus je zakladatelem Vědeckého studia Stará milenka, členem radikálního baletu Vyžvejklá Bambule a souboru Kundí frky. Pracuje jako editor, publicista a korektor.

Publikuje v časopisech Tvar a Host. Používá i zástupná jména, například Pavel Jazyk, Patrik Vetrugin či Lux von Dux. Jeho povídkové sbírky Šílený Trist, Napsáno v trenýrkách nebo Jáma a rypadlo citují také příhody z Ostravy.

 „Na Ostravu mám krásné vzpomínky, protože se v ní událo mé první autorské čtení mimo Teplice. Před více jak dvaceti léty mě do ní pozvali místní začínající básníci a přinutili mě koupit si novodobé ostravské klasiky. Bylo to autorské čtení v klubu Atlantik v roce 1996. Po mnoha letech jsem byl v Atlantiku znovu hostem v rámci Měsíce autorského čtení, to ale až v roce 2014. Tehdy ještě napadlo ostravského básníka Ivana Motýla pozvat mě na čtení v přívozské galerii Rubrum. Honorář mi uhradil klobásami, ony i čtení byly výborné,“ vypráví Linhart.

Hruška hlídá, aby se neopil

Mezi prvními, kdo Ostravu v devadesátých letech seznamoval s drsnou poetikou severských Čech, byl literát, vědec i autor Oskar Mainx.

„Tehdy vydával časopis Pagát, ještě než se spojil s revue Landek. Nechyběl přirozeně básník Petr Hruška, který se o mne obvykle v Ostravě stará a hlídá, abych se příliš neopil. Zároveň je mým průvodcem po městě, díky němu jsem navštívil ostravské koupaliště, takže vím, kde se místní koupou. Oprám, tak by se mu řeklo u nás, protože tak se přezdívá místu, které vzniklo zatopením bývalého lomu během povrchové těžby,“ líčí Linhart.

Popsal také, jak ho Hruška zavedl na hořící haldu Ema. „Hořící haldy máme i u nás, tam se o ně starají zmahači ohňů, což je oficiální povolání,“ vysvětlil. On, Hruška i Mainx se setkali před Velikonocemi u Domu umění.

Ostrava v Linhartově díle rezonuje, což dokládá i jeho čerstvě vydaná Jáma a rypadlo. „Aktuální povídku o Ostravě mám v této novince, ale Ostravu vzpomínám i v předchozí sbírce Napsáno v trenýrkách. Tam líčím mé setkání ve chvíli, kdy mi kamarád poradil, jak se dostanu na ostravské koupaliště tramvají. Jeho rada byla přímočará, pojedu prý čtyři kiláky rovně, a k tomu dodal, až zatočí, tak vystup,“ směje se literát.

Novější povídka líčí chvíle, kdy byl v Ostravě na čtení a pořadatel ztratil klíče od bytu, kde měli být ubytováni. „Vše se odehrává před novodobým sídlištěm, kde jsme leželi na trávníku a on pořád hledal ty klíče. Vyšla na nás ostraha a domovník, kteří zavolali policii. Já zatím usnul a má žena, ne nepodobná severské valkýře, se s nimi začala bavit. Říkala něco ve smyslu: To je pěkná drzost, chtít po básnících doklady. Policie ji napomenula, že nemá sedět, když s nimi mluví. Tak se zvedla a začala chodit v kruhu. „Benga“ spokojeně odešla pryč, aniž by jim vadilo, že my u toho ležíme.“

Povídka zazněla i na čtení v Domě umění. Ještě předtím se básník vyznal ze svého obdivu ke klasickým tvůrcům světového kalibru, jako je třeba H. P. Lovecraft nebo Arthur Machen, jehož další knihu překladů připravuje.

Ve svých ostravských začátcích četl nebo vystavoval v podzemí klubu a kavárny Fiducia.

Ostrava? Surrealismus, kam se podíváš

„Má výstava ve Fiducii byla spojená se čtením s Radkem Fridrichem, děčínským básníkem. Omylem na nás přišlo do sklepa, kde se konalo čtení, asi padesát rockerů. Úplně ožralých z nějakého koncertu. Zoufale jsme se na sebe s Radkem dívali, co budeme dělat, a kupodivu jsme je utáhli. Byli tak nadšení, že nás poslouchali. Podobně surrealistický zjev nás čekal na hotelu, ponurý temný týpek. V noci jdeme opilí na cimru a na vrátnici sedí on. Výstředně jsme si u něj objednali šampaňské na pokoj. Přinesl jej on sám, v bílé košilce, ráno nám udělal snídani a předstoupil k nám v kuchařské čepici. Prostě one man show,“ vzpomíná Patrik Linhart na pobyt v Ostravě.

Tehdy jej neminula ani typická místní restaurace: „Kluci nás zatáhli do klasické ostravské harendy. Mirek Zelinský, který tehdy Fiducii vedl, nás seznámil s místní poetikou. Klasická havířská hospoda, kde když jdeš na záchod, tak musíš zazvonit. Zvoneček jsem ale minul, Mirek mě omlouval. On to neví, je z Teplic. Ani napodruhé se to moc nepovedlo, tak Fridrich mi pak říká, že musíme utíkat, protože ti chlapi po nás půjdou. Ostrava je mi blízká a cítím se v ní téměř jako doma, samozřejmě že v ní zní jiný jazyk, ale ten pak odvezu s sebou a zavádím jej u nás. Třeba čtyři pět dní mluvím s ostravským akcentem. Má žena ostravštinu toleruje, brněnština jí vadí mnohem více.“

  • Nejčtenější

Bouře zasáhly nejvíc Ostravu a okolí. Lidé jsou bez elektřiny, zoo dnes neotevře

20. června 2024  7:18,  aktualizováno  11:40

Středeční velmi silná bouřka, která večer a v noci zasáhla Moravskoslezský kraj, způsobila nejvíce...

Je ze mě ajťák a jezdím na harleyi. Ale fotbal miluju. Sionko jako vyměněný

18. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Porušil snad všechny předpisy, které vyžadoval trenér Brückner, čili pedant přes standardní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Los pohárů: Sparta začne na Islandu, či v Irsku. Baník v Estonsku, nebo Arménii

19. června 2024  8:59,  aktualizováno  14:45

První protivník na cestě do vytoužené Champions League je přijatelný. Sparťanští fotbalisté ve...

„Nad jeleny asi bděl anděl strážný.“ Zoo sčítá škody a obává se dalších bouřek

20. června 2024  15:37,  aktualizováno  18:15

Přes osmdesát lidí dnes v ostravské zoo odstraňuje následky ničivé bouřky. Ta ve středu večer...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sesuv na Slovensku zastavil provoz na trati mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou

14. června 2024  15:07,  aktualizováno  20:07

Sesuv půdy na Slovensku zastavil provoz na mezinárodní železniční trati mezi Mosty u Jablunkova na...

Zapálené metly poletí přes řeku, Příbor slaví svatojánskou noc

22. června 2024  8:08

Ojedinělý zvyk spojený s letním slunovratem se zachoval v Příboře na Novojičínsku. Jedná se o...

Zadlužené huti Liberty už dochází čas, tlak zřejmě dlouho nevydrží

21. června 2024  16:48

Společnost Liberty Ostrava zažívá nejnapínavější období, v němž se hraje o všechno. Firma nemá...

Spletl si muže s divočákem a vystřelil. Za jeho usmrcení hrozí myslivci šest let

21. června 2024  11:08

Kriminalisté z Ostravy Přívozu objasnili tragédii, která se odehrála loni v listopadu. „Jedná se o...

Soud poslal do úpadku Liberty Ostrava, huť dluží přes pět miliard korun

21. června 2024  9:31

Soud poslal do úpadku huť Liberty Ostrava. Návrh na insolvenci na sebe podala sama firma. Uvedla,...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...