Ostravské stopy: Také jsem byl horníkem a vykašlával prach, líčí Kňažko

  17:55aktualizováno  17:55
Populární slovenský herec Milan Kňažko byl letos jedním z hlavních hostů filmové přehlídky Kino na hranici. Do Českého Těšína se dostal jen na skok a hlavně díky tomu, že natáčel v regionu, v beskydské Čeladné. Jedno filmové dopoledne jsme si v rámci seriálu Ostravské stopy povídali o jeho vztahu k Ostravě.

Slovenský herec Milan Kňažko | foto:  David Neff, MAFRA

„V Ostravě jsem byl nespočetněkrát, především díky divadlu, s Vilmou Cibulkovou s Divadlem Ungelt a představením Picasso. Zajížděli jsme sem i dříve na divadelní festivaly. Sice jsem v Ostravě nežil, ale přesto má pro mě toto město zajímavý charakter,“ říká slavný herec během filmové přestávky.

Ostravu mimo jiné vnímá skrze divadelní historii. „Vím, že se v Ostravě zformoval zárodek Činoherního klubu, se kterým jsem spolupracoval ještě v době Divadla na korze. Třeba jsem měl velice přátelský vztah s Petrem Čepkem, který v Ostravě vyrůstal. Když něco točil na Slovensku, vyhradil si právo, že jej musím dabovat. Když jsme točili seriál Lékař umírajícího času, kde hrál doktora Jesenia a já zrovna hrál kata Mydláře, tak jelikož tento slib platil, namluvil jsem Čepka do slovenštiny, ale už jsem nemohl dabovat sebe, takže mě pak namluvil kolega Karol Čilík,“ vzpomíná Kňažko.

Přirozeně nelze opomenout průmyslovou minulost Ostravy, na kterou si herec živě pamatuje. „Horníci s podmalovanýma očima mě v Ostravě vůbec nepřekvapili. Ale fárat jsem se tady nepokoušel, na to jsem jejich práci znal až příliš důvěrně. Byl jsem horník, můj otec byl politický vězeň a nebyli jsme na tom s režimem zadobře. Můj nevlastní otec pracoval jako horník, předák mě vzal na rubání,“ popisuje Kňažko.

Milan Kňažko

Milan Kňažko

Narozen 28. srpna 1945. Jeden z nejoblíbenějších slovenských herců patří ke stálicím československé kinematografie. K nejznámějším filmům patří například Dobří holubi se vracejí, Zánik samoty Berhof či Rusalka

Byl poradcem Václava Havla, později slovenským ministrem zahraničních věcí, místopředsedou vlády a ministrem kultury. V říjnu 1989 vrátil titul zasloužilý umělec jako výraz nesouhlasu s politikou tehdejšího režimu.

Na večerní směnu však dorazila kontrola. „Dívali se na mě, nebylo mi ještě ani šestnáct a říkají: Co ty tady děláš? Zřejmě mé tělíčko nebylo hornickým ideálem, něco jsem mu vulgárně odsekl, a on to byl ředitel. Pak jsem pracoval na povrchu. Druhý rok, když mě nevzali na školu, dělal jsem kulisáka, zadlužil jsem se, tak jsem pak přes půl roku opět pracoval jako horník za několikanásobný plat. Nechal jsem toho v osmnácti a ještě několik měsíců jsem vykašlával prach,“ vzpomíná.

K Ostravě si našel vztah i nepřímo díky sportu. „Když jsem začal hrát golf, objevil jsem nedaleké Šilheřovice. Tehdy jsem jím byl posedlý, dnes už tak vášnivý nejsem, ale rád si jej zahraju. Stačí mi, když se mi povede jeden dva údery za zápas, dříve jsem se ale pachtil po turnajích. Kdysi v Čechách existovala golfová hřiště velice málo, Šilheřovice byly mezi prvními, dnes už jich jsou desítky. S devíti jamkami kolem stovky. Už to není taková exkluzivita,“ usmívá se.

Donutil si příhodu „přibarvil“

Sport stojí nepřímo i za jednou úsměvnou ostravskou „aférou“. „Donutil mě všude pomlouvá, že jsem tady v Hotelu Atom rozbil okno. Prý karatistickým úderem. Šíří to po Česku i Slovensku, ale pravda je taková: Vraceli jsme se z večírku z divadelního klubu a právě odcházel recepční, jenom jemně jsem na něj zaťukal a ono se sesypalo. Pochopitelně, že škodu jsem uhradil. Miroslav Donutil byl u toho svědkem, a jelikož ví, že jsem dělal bojové sporty, tak mi přisoudil jeho rozmlácení. Známe se léta a vím, jak ty historky všude vykládá a vymýšlí si je,“ uvádí na pravou míru příhodu.

Fotogalerie

A jak si uchoval Ostravu ve své paměti do dnešních dnů? 

„Neříkám, že to tak je, já takto Ostravu vnímám. Od černé práce a od těch komínů až po neskutečně zářivé záblesky kultury. Ta dimenze je prostě široká, tak drsná i tak něžná. Ostrava v sobě má, a tak to je, že v ní najdete i místa kulturní, ne-li lázeňská. A z mého mládí si vzpomínám, že tady byli vždy velice dobří boxeři. Nebyla to slavná jména ve smyslu mistrů světa, ale v rámci republiky v 50.–60. letech, kdy jsem jako dorostenec také trochu boxoval, a vím, že na mistrovstvích republiky byli kluci odtud pořádně tvrdí chlapi.“

Ze zábavy se opět stává tvrdá práce

Nyní Milan Kňažko točí novinku z prostředí domácího násilí. Některé scény vznikají i v Moravskoslezském kraji. „Dělám partnera Vilmě Cibulkové. Příběh vypráví o domácím násilí, já jsem na té správné straně a snažím se ovlivnit tu zápornou postavu, aby domácí násilí nepáchala. Natáčeli jsme na golfovém hřišti, protože moje postava Oldřich je s tímto prostředím spjata. Snaží se touto hrou přivést k životu postavu dívky, která se stala obětí. Natáčíme na různých místech,“ dodává Kňažko.

V současnosti je tento dlouhodobě populární herec stále vytíženější. „Už jsem dlouhou dobu v důchodu, ale řekl jsem si, že budu stále něco dělat, pro zábavu. Jenže jak to tak vypadá, ze zábavy se už zase stává tvrdá práce. Přemýšlím, co s tím udělám, abych to znovu vrátil do pozice zábavy. Proto jsem v Kině na hranici také tak krátce, dnes odjíždím, protože už zítra hraji divadlo v Poličce ve východních Čechách a ještě se musím vrátit domů. Pak mám zase Prahu, následuje Čeladná. Pak pracuji na dvoudílném televizním filmu, kde ztvárním prezidenta Háchu,“ svěřil se se svými plány.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Na úřadě chtěl vyměnit falešný řidičák za pravý, v autoškole nikdy nebyl

Žadatelé o výměnu či nový řidičský průkaz na plzeňském magistrátu. Lidé si o...

S falešným řidičským průkazem přišel na úřad v Ostravě devětapadesátiletý muž. Když žádal o nový, pracovnici za...

Lidé v kraji odstavují desítky autovraků, stávají se útočištěm bezdomovců

Metropole je plná autovraků. (7.5.2019)

Dva roky trvalo lidem z odboru dopravy novojičínské radnice, než se jim podařilo odstranit auto dlouhodobě odstavené u...

Opravu polikliniky v Třinci pozdrželi rorýsi hnízdící pod střechou

Rorýs obecný je bravurním letcem.

Pacienti Nemocnice Podlesí v Třinci si opět zvykají na stavební ruch, který potrvá až do podzimu. Tento týden tam totiž...

Najdete na iDNES.cz