Ostravské stopy: Před rokem 1989 tady bylo smutno a pusto, vzpomíná Rašilov

  17:55aktualizováno  17:55
Oblíbený herec a uznávaný dabér Saša Rašilov nejmladší přijel navštívit Ostravu v rámci festivalu Letní shakespearovské slavnosti. V inscenaci Romeo a Julie ztvárnil mnicha, který oddá legendární milenecký pár. Jak přiznává v seriálu MF DNES Ostravské stopy, inspirace Ostravou je pro něj významná, už třeba jenom tím, jak si s místními diváky navzájem vyměňuje energii.

Anketa dabing Saša Rašilov | foto: malypan.cz

Nejmladší člen herecké dynastie Rašilovů má k Ostravě blízko. Má rád nejen město, ale i jeho okolí, zvláště moravskoslezskou přírodu.

„Kousek odtud, v Beskydech, jsem strávil část svého dětství. V potoce jsem rukama chytal ryby a chodil do lesa,“ vzpomínal 44letý herec. „Teď se o nás v Ostravě vždycky dokonale postará spolužák z Divadelní akademie múzických umění, herec Zdeněk Pavlíček. Spolu jsme byli třeba i na vyhlášení soutěže A. C. Nora v Hlavnici, kde jsme četli úryvky textů před publikem.“

Saša Rašilov

Saša Rašilov

Saša Rašilov nejmladší (narozen 1972) pochází z herecké dynastie. Jeho otec Saša Rašilov mladší byl kameramanem, jeho dědeček Saša Rašilov hercem, o tři roky mladší bratr Václav Rašilov je také herec a sestra pracuje v televizi.

Herectví se u nich dědí z generace na generaci. Saša Rašilov nejmladší studoval na pražské konzervatoři a na DAMU, začal hrát ve studiu GAG Borise Hybnera, hrál i v Divadle Na zábradlí, v Divadle v Řeznické a v Národním divadle.

U filmu začínal jako dvacetiletý v Hřebejkových Šakalích letech, dále hrál třeba ve snímcích Milenci a vrazi, Duše jako kaviár nebo Román pro ženy.

Prosadil se i v seriálech, jako Nemocnice na kraji města po dvaceti letech nebo v Rodinných poutech. Výrazná je jeho práce pro dabing, hlas propůjčil řadě slavným hercům, třeba Johnnymu Deppovi nebo komiksovým postavám.

Letos v létě jej mohli Ostravané vidět na Shakespearovských slavnostech ohánět se bambusovou tyčí. Jeho postava mnicha totiž využívá prvky bojového umění, jógy nebo gymnastiky. Když se k tomu přidá charakteristický hlas, kterým Rašilov disponuje, tak se po hradní scéně proháněl téměř Johnny Depp, jehož herec úspěšně dabuje. V této verzi Romea se tak divák rozhodně nenudí.

„Jak je to s bambusovými tyčemi, které používám v inscenaci Romeo a Julie? Jejich využití vzniklo úplně náhodou. Když jsme začali zkoušet, jako náhražka kordů se používaly tyto tyče. A když jsme se pak s režisérským duem Skutr zamýšleli nad pojetím postavy mnicha, tak jsme usoudili, že bych mohl používat tyč,“ líčil Rašilov. „Můžu si přitom v Ostravě opravdu připadat jako Chuck Norris, mám jich celou sadu.“

Ostravy samotné si ovšem letos herec a dabér příliš neužil. „Z hotelu jsem mířil rovnou na Slezskoostravský hrad, spíše než já tak mohli zůstat v hospodách diváci. Přesto, pokud se našla nějaká ta volná chvilka, tak jsem v centru Ostravy zašel do podniků Les a Bulharsko, protože to mám po cestě,“ poznamenal Rašilov.

„Už v předchozích letech jsem byl v Lese. Je krásný a je v něm kulturní prostor, ve kterém se odehrávají festivalová čtení. Třeba pana Krchovského bych si při jeho vystoupení nenechal ujít. Pak je tady moc pěkná zahrádka z palet pod topolem,“ popisoval Rašilov své postřehy z centra.

Přes svou zaneprázdněnost a profesní vytíženost se stihl seznámit také s postindustriálním areálem Dolní oblasti Vítkovic.

„Na festivalu Dream Factory jsem tam hrál se Studiem hrdinů s představením Pomocník Walser. Hráli jsme v bývalých industriálních prostorách a bylo to bezvadné. Existenciální rozměr tohoto představení je právě pro tento prostor ideální,“ uznal herec.

Spolužák z konzervatoře Dan Vašut jej s průmyslovou Ostravou seznamoval ještě za totality. „Bylo to období mého dospívání, těsně předtím, než přišel rok 1989. Všude kolem a také v Ostravě byla taková deprese a pustota. Teď ať se tady děje, co se děje, je to rozhodně lepší,“ všiml si Rašilov. „Rok od roku, a nikde to není ideální, ať jsou tady obyvatelé Bakalových domů, tak s tichým úžasem sleduju, jak se toto město stává stále krásnější. Oproti tomu, co to dříve bylo za peklo.“

V tomto směru se se Sašou Rašilovem shoduje i jeho herecká kolegyně Naďa Konvalinková. „Taky já si myslím, že se tady velmi pročistil vzduch a je tady spousta pozitivity. Je mi tady moc dobře, a to je pro Ostravu velké plus. Kde jsou ty časy, když jsme sem jezdívali a bylo temno. Nevím ani jak to přesně vyjádřit,“ podotkla herečka, která Ostravu poznala mnohem dříve než Saša Rašilov. „První zájezd v Ostravě s Městskými divadly pražskými jsem tady absolvovala již v roce 1976 s inscenací Mladý muž a bílá velryba,“ připomněla.

Oba herci se pak jednoznačně shodli, že jsou nadšeni především z divadelní Ostravy. „Je to báječné, protože se tady setkávala a opět setkávají divadla. Přitom my při své profesi na to nemáme moc času, setkávat se. Divadlo v Ostravě žilo už v době, kdy v něm působil Jan Kačer. O současných úspěších ostravského divadla se dovídáme vždy, když jsou Thálie,“ dodali Saša Rašilov a Naďa Konvalinková.

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

S údaji pro EET zřejmě manipuloval řetězec s vínem a destiláty, firma mlčí

Firmou, která podle policie oklamala systém EET, když z upravených pokladních systémů posílala zkreslené údaje o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Lékaři sledují studenty Ostravské univerzity, kteří by mohli mít žloutenku

Obavy ze žloutenky typu A, jejíž epidemie sílí na Liberecku, mají nyní i studenti Ostravské univerzity, kteří byli v...

Ostravské stopy: Tady byla přehozena má profesní výhybka, přiznává Ledecký

Známý a uznávaný hudebník Janek Ledecký nedávno zavítal do Ostravy, aby se zúčastnil zahájení sezony Janáčkovy...

Občas nás všechny chytaly deprese, říká předseda vyšetřovací komise pro OKD

Déle než rok a půl byl předsedou parlamentní vyšetřovací komise pro OKD poslanec Lukáš Černohorský. Komise svou činnost...

Trosky spadlého větroně na Bruntálsku prozkoumají odborníci. Pilot zemřel

Policisté již ukončili vyšetřování na místě sobotního tragického pádu bezmotorového větroně, který se ze zatím...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz