Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Ostravské stopy: Komunistická hesla? Horší než dnešní billboardy, říká Matušek

  16:55
Ve druhé polovině 60. let vyšla průkopnická knížka Ludvíka Součka Cesty k moderní fotografii. Otevřel ji také budoucí ostravský fotograf a aforista Otakar Matušek. Do té doby neměl tento ostravský fenomén ani potuchy, jak pořádně vzniká fotografie. Právě jeho osudy přibližuje další díl seriálu iDNES.cz a MF DNES Ostravské stopy.

Fotograf Otakar Matušek se takřka celý život věnuje fotografii. Jeden rok, a to zcela strašný a nezapomenutelný, pracoval v koksovně. | foto: Adolf Horsinka

Postupem času a za vlivu dalších osobností se z Matuška stal osobitý autor, jehož vrcholem nejsou jen fotografické výstavy originálních miniatur, ale také třeba publikování v prestižním německém časopise Photonews, vytváření vlastních aforismů a podpora začínajících fotografů.

„Fotografovat jsem začal až někdy v jedenácti letech, fotky mi do té doby nic neříkaly. Ani mi moc neříkalo výtvarné umění, dlouhou dobu jsem se musel ptát jiných, jestli je to dobré. Nerozuměl jsem tomu, nenáviděl jsem kreslení. Zato mi šlo psaní, a tak jsem jednou vyměnil svou práci za nákresy od spolužáka. Jenže učitel na to přišel a dostali jsme oba kouli. Dnes, když dělám kontaktní miniatury, jde snad o nějaké probuzení zakrnělého citu,“ říká fotograf Matušek. 

Jeho miniatury, v rozměrech několika málo centimetrů a spárované většinou do dvojic, jsou pověstné, vídají je návštěvníci nejen ostravských galerií, ale také například v pražském Ateliéru Josefa Sudka.

Otakar Matušek

  • Fotograf a aforista, který pracuje s neobvyklým formátem kontaktních miniatur, se narodil v roce 1953 v Ostravě. Vystudoval obor silnoproud na elektroprůmyslovce ve Vítkovicích. Odmaturoval v roce 1971. 

  • Poté pracoval v koksovně Nové huti Klementa Gottwalda, aby si zkrátil vojnu na pět měsíců. Fotografování se věnoval dlouho především z osobní záliby, vystavovat začal až posléze. 

  • S úmrtím manželky Mileny v roce 2005 se vypořádal po svém, zvýšením tvůrčího úsilí a dalším vystavováním. Začala éra jeho kontaktních miniatur

  • V roce 2014 Matuškově tvorbě věnoval prostor německý fotografický časopis Photonews. „Matuškova solitérní a introvertní práce zrála v tichu jeho složitého života a zhutnila se do vzrušujícího díla. Teď by bylo načase, aby byl kosmos jeho obrazů objeven a reflektován veřejností. Stojí za to!“ prohlásil Denis Brudna ze zmíněného časopisu. 

  • Předloni Matušek vystavoval například v Ateliéru Josefa Sudka expozici nazvanou Nemožnost vran.

Kniha Ludvíka Součka působila na mladíka, který začal zanedlouho pracovat v tehdejší Nové huti Klementa Gottwalda v ubíjejícím režimu, přímo zázračně.

Velká osobnost Sousedík

„Fascinovalo mě, jak mi do té doby nebylo známo, čím fotografie působí. Do té doby jsem to přisuzoval tomu, že na nich je vyfoceno něco zvláštního. Nenapadlo mě, že jde o zásluhu samotného autora, jeho vidění. Tyto iluze se mi podařilo setřást až v okamžiku mého studia na Lidové konzervatoři,“ říká Matušek o škole, která nejdříve působila v Mariánských Horách a pak se přestěhovala do Hulvák. Dnes se nachází v Ostravě-Přívoze.

Ve škole se setkal s osobností, která jej výrazně ovlivnila v názorech. „Teoretik a pedagog Bořek Sousedík, člověk – osobnost, od které jsem se mohl ledacos přiučit, byl osobitý, nesmlouvavý a hodně věděl. Říkal nám například, že dobré umění – umělecké dílo – sjednocuje různost. Anebo že vynikající umělecké dílo rozrůzňuje jednotu,“ líčí Matušek své umělecké zrání.

Poté, co odmaturoval, podepsal smlouvu na tři roky do práce na koksovně v Nové huti. Vyhnul se tak dvouleté vojně, kterou mu zkrátili jen na pět měsíců.

„Otevíral jsem dvířka pecí, ze kterých se chrlil oheň“

Ovšem jako citlivého člověka jej mechanická práce ubíjela. „Všude kolem se rozlézal komunismus, něco příšerného. Třeba na enháčku (Nová huť Klementa Gottwalda), kde byly správní budovy a zdravotnické zařízení, se nacházel obrovský nápis, který ještě večer neonově zářil: Komunismus – mládí světa. S manželkou jsme se tomu smáli, protože na rádiu Svobodná Evropa tomu říkali gerontokracie. Byl to hnus, ještě horší než ty dnešní billboardy,“ konstatuje fotograf. 

„Všude bylo vidět, jak komunističtí šmejdi všechno zničili, hlupáci nahradili inteligentní lidi,“ kriticky hodnotí Matušek tehdejší totalitní Ostravu.

Vzhledem k nedobrému zdraví na koksovně nakonec strávil jeden rok. „Za měsíc už měli někteří dost. Otevíral jsem dvířka pecí, ze kterých se chrlil oheň, kdežto venku za zády jsem měl mínus dvacet,“ popisuje fotograf tehdejší mrazivé zimy. 

Osudová žena inspirací i podporou

Záhy se u něj opětovně utvrdila sociální fóbie, kdy pro něj nebylo možné vycházet ven do nehostinné ostravské ulice a stranil se společnosti. „Sám jsem nevyšel ven, musel mě někdo doprovázet. Matka mě vedla ke ‚skleníkové výchově.‘ Jako dítě za války zažila hodně škaredých věcí. Chtěla mě i se sourozenci uchránit a přehnala to do extrému. Všechno dělala za mě. Ne, že bych nemusel nic doma dělat, ale základem bylo se učit a žádná volnost,“ vypravuje Matušek.

Soustavnější zájem o fotografování mu pak umožnila budoucí manželka. „Má osudová žena Milena se stala mou častou inspirací, ale i velkou podporou v práci. Ve své době jsem zpracovával třeba i šest kinofilmů týdně. Přitom jsem jinak byl spíše líný jako Oblomov. Intuitivně jsem se ale řídil Sousedíkovými radami, který tvrdil, že fotograf nemůže dobře fotit nic jiného než sebe. Například když fotil Josef Sudek, který fotografoval ledacos, tak to nebylo tím, ale jeho viděním. V tom spočíval jeho styl,“ domnívá se Matušek. 

„Podle toho, jaká je kdo osobnost, takový z ní dýchá styl. Třeba Viktor Kolář se vyjadřoval k Ostravě, často ji fotil, ale dělal to svým prizmatem nesmírné citlivosti. Já měl jiný přístup. Třeba mě někde zaujal roh baráku, přitom nešlo o žádný vztah k architektuře,“ usmívá se fotograf v penzi, jenž je stále v kontaktu s mladými fotografy a na léto chystá další výstavu.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Lubomír Zaorálek, Leo Luzar, Lubomír Volný, Ivo Vondrák, Tomio Okamura, Jiří Komárek, Zbyněk Stanjura, Lukáš Černohorský

  • Nejčtenější

Autobus vyjel z D1 a letěl 12 metrů vzduchem. Řidič přiznal, že usnul

Obrovské štěstí mělo ve čtvrtek dopoledne přes třicet cestujících v autobusu společnosti FlixBus, který havaroval na...

V zatopeném lomu na Bruntálsku se nevynořil potápěč, vytáhli jej mrtvého

Ve známé potápěčské lokalitě v zatopeném lomu Šífr u Svobodných Heřmanic na Bruntálsku nevyplaval z ponoru 61letý...

Pestrý svět slečny Igy. Čte klasiky, poslouchá Pearl Jam, má ráda Česko i kafe

Premium Před rokem způsobila v tenisové říši kolosální pozdvižení, když v devatenácti senzačně vyhrála Roland Garros. Na...

Výsledky ME volejbalistů 2021: vyhráli Italové, Češi skončili ve čtvrtfinále

Ve čtyřech zemích a šesti městech bojovala od 1. do 19. září čtyřiadvacítka týmů o medaile z mistrovství Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Šotouši“ mají pohotovost, republikou projedou vagony několika států

Srovnat, jak vypadají vagony slavného švýcarského Glacier Expressu, rakouský spací vagon, italský jídelní vůz nebo...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

V Opavě zemřeli dva lidé s covidem za týden, situace v regionu se zhoršuje

Ostrava, Opava, Havířov – tři moravskoslezská infekční oddělení pečují o téměř čtyři desítky lidí s nemocí covid-19. V...

Moravskoslezský kraj má nejvíc hospitalizovaných s covidem, včetně tří dětí

Zatímco v létě patřil Moravskoslezský kraj s nízkým počtem obyvatel nakažených koronavirem k nejlepším v zemi, postupně...

Záchrana Jánských Koupelí má první vizi. Noví majitelé chtějí obnovit lázně

Zchátralé Jánské Koupele mají zřejmě poslední možnost úniku z trudného konce definitivního zániku. Noví majitelé cenné...

Přípravy koupě Bredy za téměř 40 milionů vrcholí, rozhodnou zastupitelé

Opavský magistrát finišuje s přípravou podkladů pro koupi obchodního domu Breda. Majetkem města by se památkově...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...