Luxus, půvab a elegance, takové je téma unikátní výstavy Křehká krása porcelánu, která je k vidění v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí.
Expozice, jež zaplnila několik místností, zahrnuje desítky užitkových, ale také dekorativních porcelánových předmětů. Všechny mají jednu společnou věc, jsou vytvořeny bez strojové výroby, pouze za pomoci lidských rukou – a pocházejí z vyhlášené maďarské továrny Herend.
Historie porcelánové manufaktury sahá do první poloviny 19. století a za svou existenci si vydobyla světoznámé postavení spojené se symbolem vynikající kvality. V roce 2001 se Herend stala součástí maďarského dědictví, v roce 2006 byly její výrobky údajně nejoblíbenější mezi zákazníky na americkém trhu.
V Česku se představuje díky Ostravě poprvé. „To, že vystavujeme artefakty ze světoznámé porcelánky Herend, není pro Ostravu náhoda, jako jediné muzeum v Česku totiž vlastníme ve sbírkách její exponáty vyrobené už v 19. století,“ řekla Jiřina Kábrtová, ředitelka muzea. Výstava porcelánu tak nabízí průřez tvorby od počátků až po současnost.
Mezi prvními zákazníky byla královna
„K vidění jsou předměty z doby, kdy vlastnictví porcelánu patřilo k výsadám aristokracie. Mezi prvními zákazníky porcelánky byla například anglická královna Viktorie, která se nechala okouzlit motivy ručně malovaných pivoněk a motýlů. Také tento vzor je na ostravské výstavě zastoupen, ale návštěvníci uvidí i ten mnohem novější určený pro prince Williama,“ uvedl na zahájení výstavy Simon Attila, generální ředitel manufaktury.
Řada artefaktů udivujících pestrostí a leskem barevných vzorů zasazených do alabastrově bílé hmoty je vystavena v tradičních vitrínách, k vidění je ovšem i stylizované trojrozměrné prostředí dobové kavárny, ve které se porcelánový servis vyjímá na stolcích.
Výstava skončí v září
Chybí už jen živá obsluha s možností usednout pro okouzleného návštěvníka. Ke standardní výbavě kaváren nebo čajoven ale přibyl i další rozměr v podobě dekorativních figur, které jsou zachyceny téměř v živém pohybu a s karnevalovou výzdobou.
Zobrazené vzory jsou jen malou ukázkou z množství, které pracovníci porcelánky dokážou vyrobit, celkem jich je kolem čtyř tisíc.
Na centrální chodbě jsou pak k vidění reprodukce fotografií zachycující dobový i současný vzhled porcelánky. Výstava bude přístupná až do 10. září.