Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ostravská stavební firma VOKD se potápí, ztrácí zakázky i zaměstnance

  7:47
Krize stavební společnosti VOKD se prohlubuje. Firma neplní stanovené termíny, kvůli tomu musela opustit několik nedokončených staveb. Dluží svým zaměstnancům i dodavatelům. Hrozí jí insolvence.

Předseda představenstva VOKD Daneš Zátorský se sice situaci okolo stavební firmy snaží uklidnit, ale příliš důvodů ke spokojenosti nemá. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Darina Daňková, ředitelka opraveného Kulturního domu Akord v Ostravě-Zábřehu, ještě nedávno doufala, že bude hotový i suterén a hotelová část s dvaceti lůžky. Jenže opět zůstalo jen u slibů a nedokončená stavba osiřela.

"V polovině března firma VOKD doslova vyhnala své subdodavatele ze stavby. Od té doby tam nikdo nepracuje," říká Daňková.

Firma VOKD přitom vyhrála zakázku na rekonstrukci celého Akordu s tím, že ji dokončí v listopadu 2013. "Kulturní dům už funguje, ale stále chybí hotelová část a suterén, kde se nachází klub, salonek, šatna a sociální zařízení. To nám zkomplikovalo pořádání vánočních akcí i plesovou sezonu a dál přicházíme o tržby," líčí ředitelka Daňková. Dodává, že v lednu vše nasvědčovalo tomu, že hotelovou část i suterén stavbaři opraví do konce března. 

Ale firma žádá další prodloužení termínu do června. "My nesouhlasíme. Proto firma stavbu přerušila a nechce ji obnovit, dokud nepodepíšeme dodatek ke smlouvě," vysvětluje Daňková.

Zátorský: Sporné věci dořeší právníci

Akcionář a předseda představenstva VOKD Daneš Zátorský potvrdil jen to, že práce v Akordu teď stojí. Za problémy však podle něj mohou závažné vady projektu i to, že jim ředitelka nezákonně zadržuje výplatu osmi milionů korun.

"Upozornil jsem město i dozorčí radu, že nám to působí potíže. Ale musíme se dohodnout. Je naším společným zájmem stavbu dokončit," říká Zátorský s tím, že své subdodavatele nevyhnali. "Odešli, když zjistili, že peníze dostanou, až stavbu dokončíme a dostaneme zaplaceno. Pak mohou právníci dořešit sporné věci," míní.

Daňková se ale ohradila. "Držíme jen peníze vyplacené z bankovní záruky. Oni nás vydírají," řekla.

V podobné situaci jsou nebo byli i další investoři, jejichž zakázky vyhrála stavební společnost VOKD. Zátorský ji koupil v roce 2006 od majitelů OKD za 300 milionů korun. Tehdy se firma s ročním obratem asi 1,5 miliardy korun a tisíci zaměstnanci, dnes jich je čtyři sta, stala vlajkovou lodí jeho holdingu Geofin. Už déle se však potápí.

Dolu Hlubina hrozilo, že přijde o dotace

Ani s tím Zátorský nesouhlasí. "Krize je v celém stavebnictví už delší dobu. Předloni jsme se nadechli, ale loni nás poškodila Česká spořitelna, když ze dne na den zesplatnila stomilionový úvěr. Proto máme finanční potíže, ale bankám už nedlužíme nic, jedeme dál a děláme vše pro zachování firmy. Aktuálně pracujeme na více než dvaceti stavbách," líčí Zátorský.

Areál bývalého Dolu Hlubina, odkud musela firma VOKD odejít.

Jeho snaha o záchranu VOKD se zatím nezdá být moc úspěšná. Kvůli tomu, že firma neplatila subdodavatelům a nebyla schopná plnit termíny, přišla o řadu zakázek.

"V únoru jsme se s VOKD seriózně dohodli, že skončí. Teď vybíráme jinou firmu, která stihne opravy Dolu Hlubina do konce letošního roku. Museli jsme k tomu přistoupit, abychom nepřišli o schválené dotace," říká Petr Koudela, šéf Sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Stejně postupovali před časem soukromí vlastníci Hotelu Freud ve Frýdlantu nad Ostravicí a 1. dubna je následoval i krajský úřad.

Nechceme dělat problémy, říká podnikatel

VOKD musela odejít z přestavby Malé scény českotěšínského divadla. "Stavba začala v červnu 2012. Původně měla být hotová v únoru 2013, pak v říjnu, ale od září byly kvůli havarijnímu stavu po přívalových deštích práce na části díla přerušeny," říká mluvčí krajského úřadu Petra Špornová s tím, že teď kraj přebírá stavbu, nechá upravit projektovou dokumentaci a vyhlásí výběrové řízení na nového zhotovitele.

"Zmíněné tři stavby jsme neopustili svévolně. Investoři odstoupili od smlouvy. Zpoždění zavinily různé překážky z jejich stran. Ale protože jsme nechtěli dělat problémy, dohodli jsme se a stavby řádně předali," vysvětluje Zátorský.

Kraj nyní čeká na opožděné předání dalších dvou staveb od VOKD - rekonstruovaný infekční pavilon a zateplení dalších budov nemocnice v Havířově. Obě skončí v nejbližších týdnech. Infekční pavilon ale měl být hotový už před rokem.

"Jako zřizovateli nemocnice je nám líto, že lidé s infekčními chorobami se léčí v provizorních podmínkách mnohem déle, než jsme počítali. Pacienty, kteří potřebují intenzivní péči, navíc musíme převážet z Havířova na infekční oddělení ostravské fakultní nemocnice," říká náměstek hejtmana pro investice Ivan Strachoň. "Chápeme, že firma VOKD se ocitla v těžké ekonomické situaci, ale jako odpovědní hospodáři jsme nemohli převzít a zaplatit stavbu plnou nedodělků a závad. Firmě uložíme sankce za zpoždění stavby v řádech milionů korun," dodal.

Podle Zátorského komplikovaly opravy velké chyby v projektové dokumentaci. "Lze to ověřit ve stavebním deníku. My dnes doplácíme na to, že jsme byli vstřícní a nezastavili stavbu," argumentuje.

Propouštění a zpožďování výplat

Na ztrátu zakázek doplácejí i zaměstnanci VOKD. "Teď propouštějí jedenáct techniků," říká šéf odborů firmy Václav Sacha.

A hej není ani těm, co zůstávají. "V polovině dubna teprve mají lidé dostat doplatek mzdy za únor," dodal odborář, který doufá, že firma situaci ještě "rozdýchá".

Věří tomu i spolumajitel. Přesto, že od 13. března do středy 9. dubna se přihlásilo patnáct věřitelů s pohledávkami za osm milionů korun, kteří chtějí poslat VOKD do insolvence. "Ne každý, kdo se k návrhu připojil, je náš skutečný věřitel. Část nároků budeme rozporovat. Prokazatelným závazkům ale chceme dostát. I proto se budeme snažit insolvenci odvrátit," říká Daneš Zátorský.

  • Nejčtenější

Dronaři jsou problém, řešili jsme desítky nelegálních průletů, říká mluvčí Colours

Jednadvacátý ročník Colours of Ostrava je minulostí. Areál někdejších dolů a huti Dolní Vítkovice se opět zaplnil desítkami tisíc lidí, přičemž odborníci kvitují pestrost nejen hudební skladby....

22. července 2024  9:25

V osudí už i Slavia s Plzní. Los třetího předkola: Spartě nahrálo zužování

Ač teprve v týdnu vstoupí do druhého předkola evropských pohárů, Sparta, Mladá Boleslav i Baník Ostrava se v pondělí po polední dozví soupeře pro případnou další část kvalifikace. Poprvé v osudí jsou...

21. července 2024  17:24,  aktualizováno  22.7 9:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gól Hrubého? Zasáhl bránící hráč, říká sudí. Prekop ale tvrdí, že balon nehrál

Hned v prvním kole nové fotbalové sezony nebyla ve vršovickém Ďolíčku nouze o nejasné situace. Byly dvě a pro vývoj zápasu mezi Bohemians a Baníkem Ostrava zcela zásadní - nejdřív druhý gól domácího...

20. července 2024  20:40

Prezident navštívil ostravskou kolonii Bedřiška, lidem tam hrozí vystěhování

Bez přítomností médií přijel prezident Petr Pavel s manželkou Evou do někdejší hornické kolonie Bedřiška v ostravské části Hulváky. Setkal se s tamními občany, kterým hrozí vystěhování, ale za své...

19. července 2024  17:19

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Karviná - Liberec 1:3, hosté prohrávali, pak si pomohli brejky i standardkou

Liberečtí fotbalisté při sledovaném vstupu do sezony vyhráli v Karviné 3:1. Přitom už po třech minutách prohrávali, ale pak během chvíle souboj otočili. Pomohlo jim naivní bránění soupeře, nejistí...

21. července 2024  14:05,  aktualizováno  16:29

Liberty propustí více než polovinu zaměstnanců. Chce zavřít koksovnu

Přes dva tisíce lidí by mohlo přijít o práci v krachující společnosti Liberty Ostrava. Odborářům to oznámilo vedení firmy, propouštět by se mělo v nejbližších měsících. Huť plánuje zavřít koksovnu a...

23. července 2024  15:42,  aktualizováno  17:33

Problémovou ubytovnu koupí město. Půjde pravděpodobně k zemi

Extrémní nepořádek a hluk, blokování projíždějících aut a pobíhající děti na hlavním tahu městem, potyčky ani výtržnosti nejsou u ubytovny pro sociálně slabé v Opavské ulici ve Vítkově výjimkou. Po...

23. července 2024  12:59

Dopravu v Ostravě komplikovaly nehody. Střetly se tramvaje, další srazila chodce

Ostravskou tramvajovou dopravu dopoledne zkomplikovaly dvě nehody. V Dolních Vítkovicích se střetly a vykolejily dvě tramvaje, nehoda ochromila tramvajové spojení centra města s obvody Vítkovice a...

23. července 2024  9:29,  aktualizováno  11:57

Kozák už podepsal v Opavě smlouvu: Vždy jsem říkal, že bych se chtěl jednou vrátit

Opavští fotbalisté v pátek od 18.00 ve druhém kole národní ligy hostí Zbrojovku Brno a doufají, že už za ně bude moci nastoupit útočník Libor Kozák. Někdejší reprezentační útočník podepsal s vedením...

23. července 2024  9:54

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...