Ostravská nemocnice je v dluzích, bývalý šéf se přitom chlubil ziskem

  7:50aktualizováno  7:50
Když letos v červnu opouštěl Městskou nemocnici Ostrava ředitel Jan Zháněl, chlubil se hospodařením se ziskem 400 tisíc korun. Pod vedením Tomáše Nykela je ale špitál ve ztrátě v řádu desítek milionů. Podle nového šéfa "sekyru" zaťalo právě bývalé vedení špitálu, které si pohrálo s čísly v účetnictví.

Pro personál Městské nemocnice Ostrava je to šok. Zařízení s vyrovnaným hospodařením se ze dne na den dostalo do ztráty.

"Ještě nedávno se nám dařilo, dostali jsme i odměny. V polovině roku se ale vyměnil ředitel a najednou je všechno jinak. Jsem nervózní, bojím se o práci," líčí zdravotnice, která nechce zveřejnit jméno.

Nový ředitel nemocnice Tomáš Nykel ztráty přiznává. "K 31. červenci činí účetně 22 milionů. Do konce roku mohou narůst až na 40 milionů," netají manažer, který vystřídal ve funkci Jana Zháněla.

Jsme v plusu, říkal bývalý ředitel a rozdal miliony na odměnách

Zháněl se přitom těsně předtím, než opustil ředitelský post, hospodařením chlubil. "Za prvních pět měsíců jsme v plusu 400 tisíc. Přesto, že stouply náklady, například výdaje na mzdy o 21 milionů, z toho o 6 v souvislosti s akcí Děkujeme, odcházíme," líčil Zháněl, který v květnu rozdal zaměstnancům na odměnách téměř 6 milionů korun, s odvody 7,2 milionu.

Zdravé hospodaření tehdy podepřel argumenty i jeho ekonomický náměstek Jaroslav Dusílek: "Nemáme závazky po lhůtě splatnosti."

Radní Ostravy přesto vyhlásili výběrové řízení na ředitele nemocnice, kterou chtěli z úsporných důvodů organizačně sloučit se záchrankou. 

Tomáš Nykel, který byl do konce června ředitelem novojičínské nemocnice a zároveň primářem Městské záchranné služby Ostrava, úspory slíbil. Jak je tedy možné, že už za měsíc po jeho příchodu jede nemocnice ve ztrátě?

Nykel tvrdí, že "sekyru" nezaťal on, ale bývalé vedení. Ukázaly to předběžné výsledky vnitřního auditu, který si nechal udělat. Nemocnice sice má hotovost na účtech a nehrozí, že by neměla na mzdy či dlužila dodavatelům, ale její hospodaření je ztrátové.

Z plus 107 tisíc je rázem minus 22 milionů

"Podle minulého vedení měli za první polovinu roku zisk 107 tisíc. Když jsme ale správně zaúčtovali reálné příjmy a výdaje včetně plánovaných ztrát, ukázalo se, že na konci července jsme byli na částce minus 22 milionů," říká nový ekonomický náměstek Petr Šmíd s tím, že nyní docházejí faktury z 1. pololetí, které nebyly zohledněny v účetnictví.

Kromě toho podle nového vedení nemocnice vyplatila odměny v rozporu s finančním plánem, započítala do zisku i příjmy za drahé pacienty, které zatím nedostala, a nezohlednila celkový pokles pacientů, kvůli němuž pojišťovny v červenci zkrátily platby o 8 milionů.

Vše nasvědčuje tomu, že si bývalé vedení "hrálo s čísly." Exředitel to nechce komentovat, protože je nemocný a nemá oficiální podklady.

Tři a půl milionu pro bývalé zaměstnance

Jeho někdejší ekonom Dusílek nařčení odmítá. "My jsme hospodařili vyrovnaně. Květnové odměny se nemohly promítnout do ztráty v červenci. Není důležité, zda byly v plánu," řekl. Podle něj nemocnici zatěžuje spíš spojení se ztrátovou záchrankou či nábor nových lékařů.

"A také to, že nové vedení propustilo ředitele, náměstky včetně mě, tajemnici, několik vedoucích odborů a další lidi, a ti všichni teď sedí doma, do konce září pobírají průměrný plat, protože mají překážku v práci, a pak jim náleží odstupné," nabízí další vysvětlení Dusílek.

Asi 20 lidí lidí, kteří už pro ni nepracují, bude nemocnici na platech a dvouměsíčním odstupném stát nejméně 3,5 milionu.

Pacientů se ztráty nedotknou, ujišťuje ředitel i radnice

Náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková ale za kroky nového ředitele stojí.

"Měl právo zvolit si nový tým. Někteří lidé tam nemohli zůstat. Nemocnice byla v plusu díky tomu, že si bývalý ekonom pohrál s čísly, například nadhodnotil výnosy od pojišťoven. A neříká pravdu ani o odměnách. Vyplacení bylo neopodstatněné, protože ve fondu odměn nebyla na konci loňského roku ani koruna," líčí Piperková.

Dodala, že právníci posoudí, zda někdo porušil rozpočtovou kázeň. Radní města pak rozhodnou, zda a jaké sankce uplatní vůči bývalému vedení. Ztráty se podle Nykela a Piperkové nedotknou pacientů, nemocnice je vyrovná v dalších letech. Už prý ví, jak docílí úspor i přílivu pacientů.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz