Ostravská ČSSD řeší tvorbu kandidátky. Změny nepomohou, míní vyloučení

  8:42aktualizováno  8:42
Ostravští politici, kteří kritizovali poměry v ČSSD, jsou skeptičtí vůči navržené změně stanov, o níž teď rozhoduje vůbec první vnitrostranické referendum. Změna podle nich nic nevyřeší. Šéf ostravské ČSSD si myslí opak.

Ostravský šéfˇsociální demokracie Adam rykala je přesvědčený, že by jiný systém tvorby kandidátky přinesl její větší kvalitu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Když chce někdo na kandidátku, musí ho tam svým hlasem vyslat nejen šéfové či delegáti konferencí, ale všichni straníci.

O takové změně stanov v těchto dnech začali ve vůbec prvním vnitrostranickém referendu rozhodovat sociální demokraté. Bude to posun k větší vnitrostranické transparentnosti? Těžko, myslí si někteří současní či bývalí ostravští sociální demokraté.

Právě oni mají k tématu co říct. Trojice dnes už vyloučených členů strany - primátor Ostravy Petr Kajnar, jeho náměstek Tomáš Sucharda a starostka Ostravy Radvanic a Bartovic Šárka Tekielová - totiž před loňskými předčasnými parlamentními volbami u soudu napadla krajskou kandidátku ČSSD.

Tekielová: Změna zkažené poměry nezmění

Byla podle nich sestavena nedemokraticky, jinak řečeno na přání mocenské skupiny či skupin, které ovládly dění ve straně v Ostravě i na jiných místech Moravskoslezského kraje.

Jak sociální demokraté hlasují

Zaslaná obálka obsahuje celkem čtyři části. Vyplněný hlasovací lístek vloží straníci do oranžové obálky, a tu poté spolu s potvrzovacím lístkem do obálky modré. Dopis poté nejpozději do 30. července odešlou zpět přes Českou poštu.

Sčítací komise vyhodnotí referendum 6. srpna. V ústřední komisi nebudou chybět ani zástupci všech krajských stranických výborů.
 

„I kdyby si strana v referendu změnu tvorby kandidátek odhlasovala, nevěřím, že by to změnilo současné zkažené poměry. Všechno je o tom, jak si to kdo domluví a kdo pro sebe získá více rukou, které se zvednou na schůzi či konferenci,“ zareagovala na jedno z témat referenda exčlenka strany Šárka Tekielová.

Podobně to vnímá i Karel Sibinský, starosta Ostravy-Jihu, který se podobně jako někteří další zkušení sociálnědemokratičtí politici z Ostravy nedostal na volitelnou pozici na kandidátce do podzimních komunálek.

„Případná změna tvorby kandidátek by byla jen taková hra, která může v omezeném měřítku fungovat, ale že by zásadním způsobem něco změnila? To v žádném případě,“ podotkl Sibinský.

„Je to jedna z možností, jak se vydat k lepšímu řešení, jak odstřihnout ty rozhodující osoby a podivné manipulace. Otázka je, nakolik se ta cesta osvědčí,“ doplnila politoložka Jiřina Pavlíková.

Hlasování do konce července

Třeba šéf ostravské ČSSD Adam Rykala si ale myslí, že by navržená změna ve způsobu sestavování kandidátek straně pomohla dost. „Věřím, že by takto sestavené kandidátky byly kvalitnější, protože mezi členy strany by vznikla konkurence. Volení představitelé by se museli celé čtyři roky snažit, aby získali hlasy co největšího množství členů,“ uvedl Rykala.

V referendu členové strany hlasují korespondenční formou. Hlasovací lístky musí poslat poštou nejpozději do 30. července. Případnou změnu stanov by musel schválit celostátní sjezd v březnu 2015 (podrobnosti o referendu zde).

Jestli navržená změna projde, to se uvidí. Každopádně je jisté, že vedení strany s návrhem referenda a s poukazem na snahu o „otevření“ se lidem nepřichází náhodně. Souvisí to s podzimními volbami i s tím, že strana se cítí ohrožena novými subjekty na politické mapě.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Po cyklostezce do lyžařské haly. I to je plán na oživení Karvinska po těžbě

Karvinské moře.

Síť cyklostezek, místa k rekreaci i zábavě, ale i možnosti pro nové ekonomické využití prostoru postiženého těžbou uhlí...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz