Ostravou se šíří úplavice, trápí hlavně děti z romské ubytovny

  9:28aktualizováno  10:29
Asi dvě desítky pacientů s průjmy leží nyní na infekčním oddělení ostravské fakultní nemocnice. Jsou to převážně romské děti, ale i jejich rodiče z různých částí Ostravy. Řada z nich už má potvrzenou bacilární úplavici. Podle hygieniků onemocnělo akutním průjmovým onemocněním od 16. srpna už jednatřicet lidí.

Úplavice se v poslední době šíří hlavně mezi romskými dětmi v různých částech Ostravy. (Ilustrační foto) | foto: MF DNES

"Pacienti s průjmy k nám chodí už nejméně týden. Někteří odešli domů, ale pár z nich se později vrátilo, když se ukázalo, že byli v kontaktu s nakaženými úplavicí," říká lékařka Alena Zjevíková.

Bacilární úplavice

Nemoc se za jeden až pět dní po nákaze projevuje obvykle bolestmi a křečemi břicha, zvýšenou teplotou až horečkou a průjmem, který bývá často s příměsí hlenu, někdy i krve. Onemocnění ale může probíhat také velmi lehce, tedy i bez průjmu.

Podle ní řada pacientů teprve čeká na výsledky bakteriologických testů, které by měly ukázat příčiny potíží. U několika rodin už se však úplavice potvrdila.

Hygienici MF DNES potvrdili, že od 16. srpna evidují už jednatřicet případů akutního průjmového onemocnění u lidí v Ostravě, ale i Bohumíně.

"Onemocnění se vyskytlo u lidí ubytovaných v ubytovně v Ostravě-Svinově a v oblastech obytných domů v Hrušově, Vítkovicích a v Bohumíně," řekl Radim Mudra z krajské hygienické stanice v Ostravě.

Úplavice se šíří při nedodržování hygieny

Největší počet onemocnění evidují hygienici ve svinovské ubytovně. Celkem tu akutním průjmem onemocnělo už dvaadvacet lidí. "Onemocnění se vyskytlo postupně v deseti rodinách a onemocnělo jednadvacet dětí a deset dospělých," uvedla ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková s tím, že se jedná o sociálně slabší rodiny s nižším hygienickým standardem.

"Nemocné jsou hlavně děti, ale nakazilo se i pár rodičů. Nakazit se lze i opakovaně. Stav žádného z našich pacientů není vážný, ale potřebují poněkud jinou péči. Posílá nám je i hygiena," sdělila Alena Zjevíková.

Bacilární úplavice je jedna z nejnakažlivějších bakteriálních střevních nemocí. Infekční je už dávka okolo 200 bakterií. Jde o výlučně lidské onemocnění, které se snadno přenáší tam, kde nejsou dodržovaná hygienická pravidla.

Protože nákaza postihla řadu romských rodin v různých částech krajského města, situaci pomáhá hygienikům zvládat i organizace Společně-Jekhetane.

"Podle informací, které zazněly na jednání hygienické stanice, zatím onemocnělo asi 14 lidí z ubytovny ve Svinově-Dubí a pak po jednom nebo dvou lidech v domech ve Vítkovicích, Hrušově i Mariánských Horách," řekl romský aktivista Kumar Vishwanathan.

Podle lékařky Zjevíkové je nejlepší prevencí dobrá hygiena. "Základem je mytí rukou," říká. S osvětou pomáhají nevládní organizace. Roznášejí letáčky a hovoří s lidmi v rizikových lokalitách. Mimo jiné i v ghettu Přednádraží.

Děti z rodin, kde je nákaza, nesmějí do školy

"V Přednádraží se žádný případ úplavice zatím neobjevil, i když je tu pouze jeden kohoutek, ze kterého teče voda, a ve třech domech nejde elektrický proud. S Jekhetane budeme přesto i tamní obyvatele informovat, aby si dali pozor a nenakazili se," řekl Vishwanathan.

Děti z rodin, ve kterých se vyskytla nákaza, nesmí chodit do školy. "My jsme se o úplavici dozvěděli v pondělí. V ten den přišel do místní školy jen jeden žák, který byl v kontaktu s nemocnými. Od úterý už ve škole není," říká starostka Ostravy-Svinova Eva Poštová.

"Všem lidem, kteří přišli do kontaktu s onemocněním, byl vystaven lékařský dohled. Musí se podrobit lékařským prohlídkám a laboratorním odběrům," řekl Radim Mudra. Úplavice je "nemoc špinavých rukou. "Zásadou prevence je tedy dodržování osobní hygieny, zejména časté mytí rukou," dodal hygienik.

Kromě aktuálního hromadného výskytu evidovala letos krajská hygienická stanice pouze jeden případ onemocnění bacilární úplavicí. Loni zaznamenala celkem čtyřiačtyřicet případů těchto onemocnění.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše, použití chemie potvrdil rozbor

Uhynulý čáp bílý na Opavsku nejspíše snědl hraboše, který se otrávil jedovatou...

Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy na polích na Opavsku. Dvojice ptáků, k nimž tam ve středu vyjížděli lidé ze...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Beskydskou obec trápí hustá doprava, občané žádají semafory i přechody

Náměstíčko v Čeladné na Frýdecko-Místecku.

Starousedlíkům i přistěhovalcům v Čeladné na Frýdecko-Místecku vadí příliš hustá a nebezpečná doprava. Žádají nápravu...

Na úřadě chtěl vyměnit falešný řidičák za pravý, v autoškole nikdy nebyl

Žadatelé o výměnu či nový řidičský průkaz na plzeňském magistrátu. Lidé si o...

S falešným řidičským průkazem přišel na úřad v Ostravě devětapadesátiletý muž. Když žádal o nový, pracovnici za...

Lidé v kraji odstavují desítky autovraků, stávají se útočištěm bezdomovců

Metropole je plná autovraků. (7.5.2019)

Dva roky trvalo lidem z odboru dopravy novojičínské radnice, než se jim podařilo odstranit auto dlouhodobě odstavené u...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz