Ostrava žádá po stavební firmě obří pokutu za dům pro handicapované

  11:01aktualizováno  11:01
Takový spor, do jakého se pouštějí radní Ostravy se stavební firmou Alpine Bau CZ, moravskoslezská metropole ještě nezažila. Město žádá na pokutách téměř tolik peněz, kolik firmě zaplatilo za to, že postavila komunitní centrum Duhový dům.

Duhový dům v Ostravě nabízí hendikepovaným atraktivní prostředí, jenže zároveň v souvislosti s výstavbou vyvolává velké emoce. | foto: Slezská diakonie

"Vybudování Komunitního centra Ostrava stálo zhruba 86 milionů korun, bez daně z přidané hodnoty šlo o částku 75,5 milionu. Firmu vyzýváme k tomu, aby nám na pokutách zaplatila téměř 67 milionů," sdělil náměstek ostravského primátora Jiří Hrabina.

Co Komunitní centrum nabízí

  • Bydlení osmnácti lidem od osmnácti let věku.
  • Pobyt v denním stacionáři 54 lidem ve věku od 15 let.
  • Odlehčovací službu - přechodný pobyt 6 lidem ve věku od jednoho roku.
  • Asi 50 pracovních míst. 

O bezbariérové centrum s nabídkou komplexních služeb (bydlením, stacionářem, dílnami i prostory k rehabilitaci a zábavě) bojovali těžce tělesně i zdravotně postižení mladí lidé a jejich rodiče téměř dvacet let.

Nakonec se jejich sen proměnil ve skutečnost na Hulváckém kopci v Ostravě - Mariánských Horách. Na zelené louce tam vyrostl Duhový dům, který otevřel své brány klientům počátkem dubna.

A právě v tom je velký problém. Stavba totiž měla být hotová a předaná už loni v létě, aby město stihlo v září požádat o dotace na provoz centra pro letošní rok.

"Bohužel byly problémy s kvalitou a stavba nabrala takové zpoždění, že jsme o dotace požádat nemohli. Proto nevylučuji, že částka, kterou budeme po firmě požadovat, nakonec ještě vzroste," říká primátor města Petr Kajnar.

Ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková v jednom z moderních pokojů
Duhový dům v Ostravě patří mezi nejmodernější komunitní zařízení v zemi.
Karin a Milan Svačinkovi zařídili v Duhovém domě v Ostravě pokoj pro svého

Pro případ, že by firma nestihla stavbu dokončit včas, město se ve smlouvě pojistilo pokutou ve výši půl milionu korun za každý den prodlení. A proto žádá jen za opožděné předání 59,5 milionu korun. Kromě toto vyčíslilo další pokuty: 690 tisíc za opožděné odstranění vad a nedodělků a 71 tisíc korun za porušení bezpečnostních předpisů.

"Také žádáme 6,7 milionu korun jako náhradu škody, která městu vznikla tím, že firma pozměnila projekt. Vynaložené náklady nám totiž nebudou uznány při proplácení dotací," upřesnil Hrabina.

Radní navíc rozhodli, že město si nechá takzvanou pozastávku ve výši 7,6 milionu korun. Jde o zadrženou část peněz z ceny díla, kterou má město vyplatit firmě po dokončení stavby a odstranění reklamovaných vad. Ale nevyplatí.

"Peníze chceme využít k částečné úhradě toho, co nárokujeme po firmě. Vzhledem k předešlým jednáním neočekávám, že firma bude ochotná zaplatit pokuty v požadované výši. Pak nám nezbude než se obrátit na soud," dodal Hrabina.

Ostravský šéf Alpine Bau Kramný řekl ČTK, že žádné oficiální stanovisko zatím nedostal. Město má podle něj právo podat žalobu, ale firma by se v takovém případě zřejmě bránila protižalobou. Vady a nedodělky podle něj stavební firma odstranila. "Město nám ale stále dluží částku přes sedm milionů korun. Jedná se o deset procent z ceny díla, které nám město mělo podle smlouvy vyplatit po odstranění vad a nedodělků. Zatím nám ale faktury neustále vrací," řekl agentuře Kramný.

Ve chvíli, kdy ostravští radní informovali novináře o postupu vůči firmě, její rakouská "matka" shodou okolností oznámila bankrot (podrobněji zde).

"Netušili jsme to," reagoval poté Hrabina. "Bankrot se ale nemusí týkat české dcery," dodal. "Týká se jen mateřské společnosti. Vůbec se nepromítne do podnikání v České republice," ujistila mluvčí firmy Jitka Hamanová.

Duhový dům stojí na Hulváckém kopci v Ostravě - Mariánských Horách.

Duhový dům stojí na Hulváckém kopci v Ostravě - Mariánských Horách.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Nejdřív vyhodil z okna dítě a pak skočil sám, uzavřeli policisté vraždu

Příbuzný vzal devítileté dítě a vyskočil s ním z okna

Policisté ukončili prověřování okolností vraždy devítileté holčičky z června minulého roku. Došli k závěrům, že...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz