Na středověkou Ostravu upomínají hradby i perská dlažba na náměstí

  6:56aktualizováno  6:56
Lidé mohli v říjnu poprvé vyrazit po stopách nejstarší historie města. Nejvíce je zajímaly ukryté zbytky městského opevnění, o němž netušili, že je Ostrava vůbec má.

Průvodkyně středověkou Ostravou Veronika Břicháčková před kostelem svatého Václava. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dějiny Ostravy začínají v 8. století, kdy se na území dnešního města rozkládalo slovanské osídlení. Před rokem 1279 byla Moravská Ostrava povýšena na město. Z této doby pocházejí také první zmínky o existenci kostela sv. Václava. O pár let starší je dokonce Slezskoostravský knížecí hrad a ve 14. století se začalo budovat městské opevnění, dodnes existují jeho fragmenty. Právě tato místa byla součástí trasy, po které zájemce provedla Veronika Břicháčková z Ostravského informačního centra.

Nejpopulárnější historickou etapou v Ostravě je zřejmě její průmyslový růst, její historie je ale mnohem starší. Sahá až do středověku. Je to poprvé, co se v Ostravě věnují průvodci středověku?
Komentované prohlídky pořádáme často, nejčastěji na jaře a na podzim. Středověká Ostrava ale byla letos poprvé. Bylo to 9. října.

Jak dopadla premiéra?
Konaly se dvě prohlídky, v 10 a ve 14 hodin. Nečekali jsme, že by na ně přišlo moc lidí, ale byli jsme překvapeni, dohromady na ně přišlo přes sedmdesát lidí. Mě osobně překvapilo, že mezi nimi byli i zástupci z řad studentů a mladých lidí, protože většinou na těchto akcích převažují senioři.

Křišťálová Lupa 2016

Výchozím bodem byl kostel sv. Václava. Proč? Je to dáno tím, že poblíž se nachází i část středověkých hradeb?
Začali jsme u nejstarší sakrální památky v Ostravě, měli jsme zajištěnou prohlídku interiéru kostela, dostali jsme se až na kůr, mohli jsme si prohlédnout varhany. Pak jsme pokračovali přes Střelniční ulici, ze které se dá nahlédnout na Farskou zahradu, která bohužel není přístupná. V minulosti byla místem odpočinku a relaxace, ale dnes je pro veřejnost uzavřená, takže pozůstatky městských hradeb není možno si prohlédnout. Město uvažuje o odkoupení těchto pozemků a jejich zpřístupnění, ale zatím nejsou stále vyřešené majetkové vztahy. Ale malá část hradeb je k vidění přímo za kostelem sv. Václava, takže jsme se podívali aspoň na tento kousek.

Pak jste ale odbočili do míst, kde středověk nenajdeme.
Následovala Černá louka, tam se sice nevěnujeme středověké Ostravě, ale zmiňujeme haldy, které tady kdysi byly, a že na ně vedla horská dráha Tivoli. Na slezském břehu Ostravice byla stará střelnice, kde se trénovala střelba z klasických pušek, v roce 1880 ji ale smetla povodeň. Haldy vydržely do roku 1935, pak byly využity jako náspy pro železniční trať.

Hned za řekou Ostravicí jste pokračovali středověkem?
Slezská Ostrava je starší než Moravská. Slezskoostravský hrad je naší nejstarší světskou památkou, která tady v Ostravě zůstala. Pochází z první poloviny 13. století.

Dá se hrad, který byl v podstatě nově postaven na zdevastované ruině, považovat ještě za památku?
Zůstala v něm původní vstupní brána, takže dalo by se říct, že ano. Chtěli jsme návštěvníkům umožnit vstup zdarma, ale paní kastelánka tomu nebyla nakloněna.

Na co byli účastníci prohlídky nejvíce zvědaví?
Lidé byli velice překvapeni z městských hradeb, nevěděli totiž, že tady vůbec nějaké pozůstatky po nich máme. Hodně se ptali, kudy ty hradby vedly, měli jsme s sebou dokonce plánky, abychom jim to mohli ukázat. Rovněž byli překvapení z toho, jak malé bylo tehdejší město. Hradby, které jej uzavíraly, tvořily jen malý okruh. Zaujala je také informace, že Karel IV. udělil v roce 1362 Ostravě trhové privilegium. Ostrava tak byla pro kupce velmi atraktivním místem, na jaře se zde sjížděli kupci z celé Evropy. Konaly se tady trhy pro celou Evropu. Proto má také dnešní Masarykovo náměstí dlažbu se vzorem perského koberce, což má symbolizovat jeho světovost. Jinak města, která byla významnější než Ostrava, měla menší náměstí.

Kdy bude možnost zase prohlídku ke středověké minulosti Ostravy absolvovat?
Vzhledem k velkému úspěchu jsme rozhodnuti, že ji zopakujeme v příštím roce na jaře. Nás průvodců je kolem dvanácti. Prohlídky si mohou objednat školy nebo jiní zájemci, těm pak můžeme přizpůsobit výklad přímo na míru.

Vy se věnujete průvodcovství dlouhodobě?
Vystudovala jsem management cestovního ruchu v Krnově. Jako studenti jsme dělali komentované prohlídky městem. Do Ostravy jsem se přistěhovala, abych mohla průvodcovat dál.

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Špotáková nebyla v závodním transu, Ogrodníková netušila, co se děje

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra v OStravě.

Barbora Špotáková kdysi přirovnala ostravskou Zlatou tretru k pohřebišti. Ačkoliv je dvojnásobnou olympijskou vítězkou...

Smělý plán: Karvinsko s Ostravou má po letech zase propojit tramvajová trať

Takto by v roce 2017 mohla projíždět tramvaj třídou 17. listopadu v Karviné.

Moravskoslezský kraj začal připravovat tramvajovou rychlodráhu mezi Karvinou, Havířovem a Ostravou. Do roka by chtěl...

Další z rubriky

Recesisté v Ostravě oblékli zimní bundy a vyrazili na běžkách do ulic

V Ostravě - Hrabové se v sobotu utkali na běžkách.

Zatímco slunce žhavilo v sobotu asfalt, v Ostravě-Hrabové závodili běžkaři. Všichni závodníci od nejmenších až po...

Ostravské stopy: Ostrava? Pro dítě z vesnice velkoměsto, vzpomíná Dita Pepe

Fotografka Dita Pepe v roce 2012 získala ocenění Osobnost české fotografie a o...

Fotografka Dita Pepe se věnuje zejména portrétní fotografii. Nejznámější je její dlouhodobý cyklus Autoportréty, kde se...

Fotograf unikátních záběrů: Prožil jsem opravdu zajímavý život

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce...

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce snad v každém koutě světa. Všude hledal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz