Gymnázium, nebo učiliště? Ostravské školy zavedou nově kariérní poradce

  16:30aktualizováno  16:30
Především žákům osmých a devátých tříd poradí nově na ostravských základních školách s volbou povolání kariérní poradci. První z nich budou vyškolení do konce roku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Poradci zhodnotí prospěch žáků, ale i jejich zájmy. Poskytnou kontakty na střední školy, firmy či volnočasové instituce a pomůžou jim zorientovat se v nepřeberném množství informací.

Ostrava v pilotním projektu ve školách zavádí kariérní poradce. Do konce roku jich nechá vyškolit dvacet, do tří let by měli být na všech pětapadesáti základních školách krajské metropole. 

„Je důležité pracovat s dětmi v okamžiku, kdy se rozhodují o své budoucnosti. Poradcům dáme k dispozici kontakty firem v regionu a také možnost umisťovat děti na workshopy, které pořádáme nebo platíme,“ sdělila náměstkyně pro školství Andrea Hoffmannová.

Cílem je kromě vzniku pozic poradců vytvořit síť odborníků z praxe, kteří školám zprostředkují komunikaci se zaměstnavateli, zajistí odborné stáže, workshopy či projektové dny. Ostrava tím chce reagovat na vývoj na trhu práce. Sledovat bude konkrétní čísla o jeho stavu i odhady vývoje.

Vzniknout má i speciální portál. „Bude obsahovat kontakty na všechny firmy v regionu i přehled všech workshopů pro děti, kurzů ve střediscích volného času i kroužků v domech dětí a mládeže. Dětem nabídne zajímavé možnosti, které je přivedou k té správné profesi,“ dodala Hoffmannová.

Současná legislativa podle náměstkyně vznik pozic kariérních poradců nepodporuje, město tedy v pilotním projektu poskytne peníze na prvních dvacet míst ze svého. Vzniknou ve školách, které o to projeví zájem. 

Celkové náklady na spuštění projektu se odhadují na 1,2 milionu. Město také rozšíří nabídku workshopů, projektových dnů a dalších setkání, aby se děti seznámily s pracemi, kterým by se po základní škole mohly věnovat.

Seriál Přijímačky na SŠ

Dobré zkušenosti ve Frýdku-Místku

Ve školách se tak od sebe oddělí pozice stávajících výchovných poradců od specialistů zaměřených čistě na volbu povolání. To už mají za sebou například frýdecko-místecké základní školy. 

„Jsme škola s více než sedmi sty dětí a téměř nebylo možné, aby výchovný poradce všechno zvládal. Kariérní poradce se nevěnuje jen osmým a devátým třídám. Ze tří tříd sedmých ročníků nám pravidelně až jedna třída odchází na víceleté gymnázium. V tomto školním roce se u nás otvírá i osmileté gymnázium a rodiče páťáků už se rovněž ptají,“ uvedl Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče ve Frýdku-Místku.

Přítomnost kariérního poradce ve škole hodnotí velmi pozitivně. Obracejí se na něj žáci i rodiče, kterým poradce zprostředkovává reference na konkrétní školy. Nejčastěji jeho radu žádají pro orientaci v maturitních oborech průmyslových škol a v oborech učilišť. Poradce koordinuje i přímou účast zástupců středních škol či firem na výuce věnované volbě povolání.

Kraj iniciativu měst a škol vítá

Trend posledních let pozitivně hodnotí i Moravskoslezský kraj. „Vítáme, že jsou v základních školách pozice kariérních poradců zaváděny. Věříme, že lepší orientace v nabídce oborů vzdělání a také objektivnější posouzení možností žáka výběr oboru usnadní,“ komentovala mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Doplnila, že podle zkušeností středních škol někteří rodiče dovedou odhadnout schopnosti i preference svých dětí, jiní méně. 

„Preferují obory vzdělání s maturitní zkouškou i za cenu toho, že se bude jejich potomek ve škole trápit. Poměrně často se také stává, že při rozhodování o volbě střední školy nemá žák ještě jasnou představu o své budoucí profesní dráze, případně se v průběhu studia na střední škole z nejrůznějších důvodů rozhodne původně vybraný obor změnit,“ doplnila Birklenová.

Podle zjištění Národního ústavu pro vzdělávání například u středních odborných škol s maturitou maturitní zkoušku v řádném termínu zvládne 79,6 procenta studentů. V opravném termínu dalších 17 procent. Zbylá 3,4 procenta ani v období do tří let po ukončení studia maturitu nesloží.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

Po rozvodněné Olši v Karviné jel kajakář, míjely jej kusy stromů

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Mezi uživateli Facebooku vzbudilo ohlas video, které zachytilo kajakáře, jenž se kolem poledne projížděl v bouřící řece...

Nejvíce starých odrůd se zachovalo tam, kde holdovali pálence, říká ekolog

Páchníka hnědého zachránila ohořelá hrušeň.

Ovocné stromy jsou dnes zboží. Nějaký koupíte, pak vám nabídnou lepší a vy ten starý vykácíte. Přesto lidé udržují i...

VIDEO: Zloděj strhl ženě řetízek, pak ho na útěku před cyklisty zahodil

krádež řetízku

Neobyčejnou drzost prokázal muž, který před jedním z ostravských domů oslovil starší ženu a z krku jí strhl řetízek....

Najdete na iDNES.cz