V Ostravě zahájili akce k výročí revoluce, na listopad vzpomínal i Nohavica

  9:31aktualizováno  9:31
Koncerty, výstavy, workshopy, happeningy i jiné akce budou v Ostravě celý podzim připomínat 30. výročí sametové revoluce. Kromě města je chystají desítky organizací. Ty se také zapojí do čtyřdenního programu na Masarykově náměstí ve dnech 15.–18. listopadu, kterým podzimní oslavy vyvrcholí.

Součástí listopadových protestů byl i lidský řetěz, který protestující vytvořili na dnešním Masarykově náměstí, tehdejším náměstí Lidových milicí, v Ostravě. Letos se bude lidský řetěz opakovat. | foto: Archiv

„Chtěli jsme nabídnout důstojný mix akcí, jaký si tak důležitý přelom v historii země zaslouží. V minulosti se nám osvědčila spolupráce s kulturními a vzdělávacími organizacemi i podpora akcí pořádaných veřejností. Stejný postup jsme zvolili letos. A znovu se ukazuje, jak osobitá Ostrava je. V tom, jak se dokáže spojit a táhnout za jeden provaz, je město unikátem,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Připomněl, že už v květnu schválili ostravští zastupitelé finanční podporu 18 projektům z výzvy „30 let od sametové revoluce – 30 let svobodné tvorby“. Úspěšným žadatelům město rozdalo 685 tisíc korun.

Program nabídnou školy, univerzity, knihovny, divadla, muzea, kluby i další instituce. 

Fotogalerie

„Základ je hotový, zájemci najdou kalendář akcí na speciálním webu www.ostrava30.cz. Ale stále upřesňujeme detaily a některé akce mohou ještě přibýt. Už teď je jich asi kolem pěti desítek a některé potrvají delší dobu. V tomto ohledu půjde o největší oslavy v novodobé historii Ostravy,“ míní člen koordinačního týmu za město Michal Bayer.

Město se ale kromě připomínky událostí z roku 1989 zaměřilo i na následující desetiletí svého rozvoje. O polistopadových úspěších i neúspěších města budou například debatovat všichni porevoluční primátoři Ostravy, kteří ještě žijí.

„Poprvé se spolu sejdou 7. listopadu v Divadle loutek Evžen Tošenovský (ve funkci 1993–2001), Čestmír Vlček (2001–2002), Aleš Zedník (2002–2006), Petr Kajnar (2006– 2014) a Tomáš Macura, který je primátorem od roku 2014 dosud,“ uvedla mluvčí města Andrea Vojkovská. Debata bude přístupná veřejnosti a město řeší i možnost vysílání přímého přenosu.

Zapojte se do lidského řetězu

První akce s logem SametOVA!!! 1989–2019 již probíhají. Například v Ostravském muzeu lze do 15. září vidět výstavu fotografií Jiřího Kudělky, který svými snímky mapoval atmosféru 80. let v Ostravě včetně mítinků na náměstí, diskuse lidí, vylepené plakáty i generální stávku.

Ve čtvrtek odstartoval jeden z dlouhodobých projektů nazvaný Sametové rozhovory, který přinese rozhovory s jedenácti osobnostmi města. Jako prvního zpovídal Petr Bohuš písničkáře Jaroslava Nohavicu.

Nohavica vzpomíná: Zpívaly se mnou tisíce lidí

Známý písničkář Jaromír Nohavica, který pochází z Ostravy a dvacet let žije v Mariánských Horách, zahájil sérii sametových videorozhovorů s 11 osobnostmi, které se podílely na revolučních událostech v listopadu 1989 nebo se výrazně podepsaly na životě Ostravy v posledních třiceti letech. „Málokdo ví, že jsem v Praze zpíval jako první. O víkendu se k nám doneslo, že se tam něco děje. V úterý jsem do Prahy jel. Ve středu jsem uprostřed Václaváku zvonil klíči. Ve čtvrtek se mnou tisíce lidí zpívaly píseň Když mě brali za vojáka,“ vzpomíná na listopad 1989 Nohavica v talkshow Petra Bohuše.

Na otázku, co by změnil v Ostravě k lepšímu, zmínil, že by uvítal například opravu chodníků. Ale nechtěl brblat. „Když vidím něco, co se mi nelíbí, snažím se to změnit.“ Obšírněji se rozpovídal o tom, na co podle něj lidé za uplynulých 30 let zapomněli. „Tehdy mi bylo 36 let a dostal jsem svobodu. Dostal jsem ji trochu darem, dostal jsem ji trochu nezaslouženě, ale dostal jsem ji. A jako bychom zapomněli, že svoboda znamená šance. Šanci můžeš využít, můžeš ji nevyužít, ale máš ji. A lidi jako by zapomněli, že když šance leží vedle tebe na zemi, tak se pro ni shýbni a zkus to, než abys do ní kopnul... Když máš to štěstí, že máš svobodu, tak ji využij a jdi,“ líčil písničkář. 

Město bude nové videorozhovory s osobnostmi zveřejňovat každý čtvrtek v pravé poledne na webové adrese: www.ostrava30.cz. Dalším hostem bude příští týden Belgičan David Girten, který v Ostravě žije už deset let a provozuje tu bistro. Petr Bohuš poté vyzpovídá na Bolt Toweru i další osobnosti, například podnikatele Jana Světlíka, výtvarníka Eduarda Ovčáčka, ředitelku festivalu Colours of Ostrava Zlatu Holušovou, herce Tomáše Jirmana, zpěvačku Vladivojnu La Chiu, novináře a chartistu Jana Krále, ředitelku Ostravského muzea Jiřinu Kábrtovou nebo bývalého primátora Petra Kajnara. (les) 

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Jaromír Nohavica

Pestrý program slibuje od začátku září do konce listopadu například Jazykové gymnázium Pavla Tigrida. Už přijímá přihlášky školních kolektivů či jiných skupin lidí ochotných zapojit se v pátek 15. listopadu v 10 hodin do lidského řetězu na vybraných history pointech.

„Pokusíme se obejmout centrum města a podobně jako v listopadu 1989 tak vyjádříme naši společnou touhu po světě, v němž se lidé drží za ruce jako rovní s rovnými. Přiložte s námi ruce k dílu a zahajte sametové oslavy v centru města!“ vyzývají organizátoři k účasti.

Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském připravuje projekt Svobodné diskuse složený ze tří moderovaných debat pro školy i širokou veřejnost. Pozvaní hosté vystoupí dopoledne před středoškoláky v Divadle Jiřího Myrona a večer se bude stejná moderovaná debata opakovat pro širokou veřejnost v komornějším prostředí v Divadle „12“.

První večerní debata na téma Život v nesvobodě se uskuteční ve středu 18. září v 19 hodin, další 10. října a poslední 22. listopadu.

Oslavy vyvrcholí v polovině listopadu na Masarykově náměstí.

„V centrální části náměstí postavíme prostorný stan, ve kterém bude asi sto míst k sezení. Čtyři dny se tam budou odehrávat koncerty, besedy, veřejná čtení, divadelní přenosy, veřejné filmové projekce či workshopy. Ve stanu nebude chybět odpočinková zóna, galerie i kavárna,“ uvedl Michal Bayer. Dodal, že na programu se podílejí asi tři desítky místních organizací a náklady tak nepřesáhnou milion korun.

Nejčtenější

Soud potrestal znalce z kauzy Kramný, za křivé výpovědi dostali podmínku

Radek Matlach u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Okresní soud v Ostravě udělil podmíněné tresty Radku Matlachovi a Igoru Fargašovi za křivé výpovědi v kauze Petra...

Dívka surově zbila spolužačku. Poté zavolala matce o cigarety na uklidnění

Ilustrační snímek

Patnáctiletá dívka surově zmlátila svou spolužačku v jedné ostravské prodejně. Po příjezdu strážníků si agresorka...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Šéf vyšetřovací komise k OKD chce podat trestní oznámení na Sobotku a Urbana

Poslanci ČSSD Bohuslav Sobotka, Milan Urban a Miroslav Svoboda během jednání...

Sněmovní vyšetřovací komise by měla podat trestní oznámení na bývalého ministra ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana...

Hromadný výsadek zaplní nebe. Výsadkáři se snesou na Dny NATO v Ostravě

Hromadný seskok amerických, polských a britských vojáků během cvičení „Anakonda...

Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na...

Další z rubriky

Nezvoň, napsal opilec družce. Za ohrožení sousedů plynem dostal podmínku

Obžalovaný Petr Huňka před novináři skrýval tvář. (13. září 2019)

Okresní soud v Ostravě uzavřel případ Petra Huňky, který loni v listopadu pustil všechny plynové hořáky v bytě a chtěl...

Ve vyhořelém Libušíně se topilo i uhlím, vypověděl před soudem soused

STAČILA KRÁTKÁ CHVÍLE... a plameny pohltily většinu památkově chráněné budovy....

O tom, že hoří Libušín, se dozvěděl od kuchaře. „Myslel jsem si, že trochu víc vypil, řekl jsem mu, ať neblbne a jde...

Soud potrestal znalce z kauzy Kramný, za křivé výpovědi dostali podmínku

Radek Matlach u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Okresní soud v Ostravě udělil podmíněné tresty Radku Matlachovi a Igoru Fargašovi za křivé výpovědi v kauze Petra...

Najdete na iDNES.cz