Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

V Ostravě zahájili akce k výročí revoluce, na listopad vzpomínal i Nohavica

  9:31
Koncerty, výstavy, workshopy, happeningy i jiné akce budou v Ostravě celý podzim připomínat 30. výročí sametové revoluce. Kromě města je chystají desítky organizací. Ty se také zapojí do čtyřdenního programu na Masarykově náměstí ve dnech 15.–18. listopadu, kterým podzimní oslavy vyvrcholí.

Součástí listopadových protestů byl i lidský řetěz, který protestující vytvořili na dnešním Masarykově náměstí, tehdejším náměstí Lidových milicí, v Ostravě. Letos se bude lidský řetěz opakovat. | foto: Archiv

„Chtěli jsme nabídnout důstojný mix akcí, jaký si tak důležitý přelom v historii země zaslouží. V minulosti se nám osvědčila spolupráce s kulturními a vzdělávacími organizacemi i podpora akcí pořádaných veřejností. Stejný postup jsme zvolili letos. A znovu se ukazuje, jak osobitá Ostrava je. V tom, jak se dokáže spojit a táhnout za jeden provaz, je město unikátem,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Připomněl, že už v květnu schválili ostravští zastupitelé finanční podporu 18 projektům z výzvy „30 let od sametové revoluce – 30 let svobodné tvorby“. Úspěšným žadatelům město rozdalo 685 tisíc korun.

Program nabídnou školy, univerzity, knihovny, divadla, muzea, kluby i další instituce. 

Fotogalerie

„Základ je hotový, zájemci najdou kalendář akcí na speciálním webu www.ostrava30.cz. Ale stále upřesňujeme detaily a některé akce mohou ještě přibýt. Už teď je jich asi kolem pěti desítek a některé potrvají delší dobu. V tomto ohledu půjde o největší oslavy v novodobé historii Ostravy,“ míní člen koordinačního týmu za město Michal Bayer.

Město se ale kromě připomínky událostí z roku 1989 zaměřilo i na následující desetiletí svého rozvoje. O polistopadových úspěších i neúspěších města budou například debatovat všichni porevoluční primátoři Ostravy, kteří ještě žijí.

„Poprvé se spolu sejdou 7. listopadu v Divadle loutek Evžen Tošenovský (ve funkci 1993–2001), Čestmír Vlček (2001–2002), Aleš Zedník (2002–2006), Petr Kajnar (2006– 2014) a Tomáš Macura, který je primátorem od roku 2014 dosud,“ uvedla mluvčí města Andrea Vojkovská. Debata bude přístupná veřejnosti a město řeší i možnost vysílání přímého přenosu.

Zapojte se do lidského řetězu

První akce s logem SametOVA!!! 1989–2019 již probíhají. Například v Ostravském muzeu lze do 15. září vidět výstavu fotografií Jiřího Kudělky, který svými snímky mapoval atmosféru 80. let v Ostravě včetně mítinků na náměstí, diskuse lidí, vylepené plakáty i generální stávku.

Ve čtvrtek odstartoval jeden z dlouhodobých projektů nazvaný Sametové rozhovory, který přinese rozhovory s jedenácti osobnostmi města. Jako prvního zpovídal Petr Bohuš písničkáře Jaroslava Nohavicu.

Nohavica vzpomíná: Zpívaly se mnou tisíce lidí

Známý písničkář Jaromír Nohavica, který pochází z Ostravy a dvacet let žije v Mariánských Horách, zahájil sérii sametových videorozhovorů s 11 osobnostmi, které se podílely na revolučních událostech v listopadu 1989 nebo se výrazně podepsaly na životě Ostravy v posledních třiceti letech. „Málokdo ví, že jsem v Praze zpíval jako první. O víkendu se k nám doneslo, že se tam něco děje. V úterý jsem do Prahy jel. Ve středu jsem uprostřed Václaváku zvonil klíči. Ve čtvrtek se mnou tisíce lidí zpívaly píseň Když mě brali za vojáka,“ vzpomíná na listopad 1989 Nohavica v talkshow Petra Bohuše.

Na otázku, co by změnil v Ostravě k lepšímu, zmínil, že by uvítal například opravu chodníků. Ale nechtěl brblat. „Když vidím něco, co se mi nelíbí, snažím se to změnit.“ Obšírněji se rozpovídal o tom, na co podle něj lidé za uplynulých 30 let zapomněli. „Tehdy mi bylo 36 let a dostal jsem svobodu. Dostal jsem ji trochu darem, dostal jsem ji trochu nezaslouženě, ale dostal jsem ji. A jako bychom zapomněli, že svoboda znamená šance. Šanci můžeš využít, můžeš ji nevyužít, ale máš ji. A lidi jako by zapomněli, že když šance leží vedle tebe na zemi, tak se pro ni shýbni a zkus to, než abys do ní kopnul... Když máš to štěstí, že máš svobodu, tak ji využij a jdi,“ líčil písničkář. 

Město bude nové videorozhovory s osobnostmi zveřejňovat každý čtvrtek v pravé poledne na webové adrese: www.ostrava30.cz. Dalším hostem bude příští týden Belgičan David Girten, který v Ostravě žije už deset let a provozuje tu bistro. Petr Bohuš poté vyzpovídá na Bolt Toweru i další osobnosti, například podnikatele Jana Světlíka, výtvarníka Eduarda Ovčáčka, ředitelku festivalu Colours of Ostrava Zlatu Holušovou, herce Tomáše Jirmana, zpěvačku Vladivojnu La Chiu, novináře a chartistu Jana Krále, ředitelku Ostravského muzea Jiřinu Kábrtovou nebo bývalého primátora Petra Kajnara. (les) 

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Jaromír Nohavica

Pestrý program slibuje od začátku září do konce listopadu například Jazykové gymnázium Pavla Tigrida. Už přijímá přihlášky školních kolektivů či jiných skupin lidí ochotných zapojit se v pátek 15. listopadu v 10 hodin do lidského řetězu na vybraných history pointech.

„Pokusíme se obejmout centrum města a podobně jako v listopadu 1989 tak vyjádříme naši společnou touhu po světě, v němž se lidé drží za ruce jako rovní s rovnými. Přiložte s námi ruce k dílu a zahajte sametové oslavy v centru města!“ vyzývají organizátoři k účasti.

Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském připravuje projekt Svobodné diskuse složený ze tří moderovaných debat pro školy i širokou veřejnost. Pozvaní hosté vystoupí dopoledne před středoškoláky v Divadle Jiřího Myrona a večer se bude stejná moderovaná debata opakovat pro širokou veřejnost v komornějším prostředí v Divadle „12“.

První večerní debata na téma Život v nesvobodě se uskuteční ve středu 18. září v 19 hodin, další 10. října a poslední 22. listopadu.

Oslavy vyvrcholí v polovině listopadu na Masarykově náměstí.

„V centrální části náměstí postavíme prostorný stan, ve kterém bude asi sto míst k sezení. Čtyři dny se tam budou odehrávat koncerty, besedy, veřejná čtení, divadelní přenosy, veřejné filmové projekce či workshopy. Ve stanu nebude chybět odpočinková zóna, galerie i kavárna,“ uvedl Michal Bayer. Dodal, že na programu se podílejí asi tři desítky místních organizací a náklady tak nepřesáhnou milion korun.

  • Nejčtenější

To jsou snad blázni, divil se hejtman z ANO schůzce v restauraci

Ke kritikům schůzky prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou v...

Muž s covidem byl 30 dní v umělém spánku, učí se znovu chodit

Premium Začátkem července se dvaašedesátiletý Miroslav Homola z Čavisova u Ostravy vrátil s rodinou z Chorvatska. V sobotu...

Do nemocnice se přihlásila celá třída, říká studentka zdravotnické školy

Veronika Chýlková si přála už od dětství stát se zdravotní sestrou a pomáhat lidem. Splnilo se jí to dříve, než sama...

Chlapce málem zabil stafylokok, s jednou plící se chce vrátit ke sportu

Nevídaný úspěch slaví lékaři Fakultní nemocnice Ostrava. Podařilo se jim zachránit život patnáctiletého chlapce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší důlní neštěstí po revoluci. Před třiceti lety zahynulo třicet havířů

Nejtragičtější důlní katastrofa po společenských změnách v roce 1989 se stala právě před třiceti roky. Po výbuchu...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Na test v Ostravě lidé čekají v koloně aut i tři hodiny, pěší jen pár minut

Lidé, které lékaři objednají na koronavirový test do odběrového místa ve Fakultní nemocnici v Ostravě, se musí...

Báli se, že vzácnou orlici zastřelili v Libanonu. Ozvala se z Etiopie

S velkým napětím sledovali v záchranné stanici v Bartošovicích cestu orlice Kristýny na zimoviště ve východní Africe....

To jsou snad blázni, divil se hejtman z ANO schůzce v restauraci

Ke kritikům schůzky prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou v...

Chlapce málem zabil stafylokok, s jednou plící se chce vrátit ke sportu

Nevídaný úspěch slaví lékaři Fakultní nemocnice Ostrava. Podařilo se jim zachránit život patnáctiletého chlapce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...