Ostrava řeší, jak omezí herny. Třeba postaví malé Las Vegas na haldě

  8:02aktualizováno  8:02
Mnohé ostravské obvody by se rády zbavily heren a vytěsnily je do neobydlené zóny na okraj města, kde by mohlo vzniknout malé Las Vegas. Primátor Petr Kajnar připustil, že tuto možnost magistrát prověřuje, ale reálná příliš není.
V Ostravě se schyluje k zásadnímu rozhodnutí, zda a v jaké míře ponechat ve městě herny. (ilustrační snímek)

V Ostravě se schyluje k zásadnímu rozhodnutí, zda a v jaké míře ponechat ve městě herny. (ilustrační snímek) | foto: Karel KopáčMF DNES

Omezit hazard, nebo ne? Pokud ano, jak moc? A kde vlastně herny povolit? Bouře, která se v Ostravě strhla při hledání odpovědí na tytéž otázky v některých ostravských obvodech před rokem, nejspíš nabere znovu na síle. Město a jeho "loterijní komise" totiž připravuje vyhlášku, která má omezit hazard. Obvody mají do konce června rozhodnout, kde si herny přejí a kde ne.

Například Ostrava-Jih trvá na tom, že zruší asi 90 procent z 1 400 výherních hracích automatů a videoloterijních terminálů na svém území. Moravská Ostrava a Přívoz požaduje dokonce plošný zákaz.

"Loni jsme měli z hazardu asi třicet milionů korun, ale ďáblovy peníze oželíme," líčí radní centrálního obvodu Lukáš Semerák (Ostravak).

Stejně to vnímá i místostarosta obvodu Ostrava-Jih Radim Miklas (ODS): "Nechceme herny blízko škol, zdravotnických zařízení ani na sídlištích."

Ostrava počítá s příjmem čtvrt miliardy korun

Jenže radní města tak radikální v boji proti hazardu nejsou a s vyhláškou, na kterou část obvodů netrpělivě čeká už rok, nespěchají. "Projednáme ji nejdříve na podzim," netají primátor Petr Kajnar (ČSSD). "Některé věci jsou složitější a řeší se třeba i deset let...," dodává.

Důvod otálení je zřejmý: peníze. Náměstek primátora Tomáš Petřík (ODS ) uvedl, že městu jen loni přiteklo do rozpočtu od provozovatelů hracích zařízení asi 280 milionů korun a letos by to mělo být kolem 250 milionů. "To není málo. Nebylo by rozumné o vše přijít a zvlášť teď, když je krize," míní primátor.

Odpůrci heren ale oponují. "Pokud chce město peníze z poplatků za hazardní hry, ať zřídí malé Las Vegas v neobydlené zóně, třeba někde na hladě. Tam, ať hráči zajedou, registrují se a hrají. Nechci, aby kolem heren v centru města chodily děti a náhodní kolemjdoucí tam prohrávali své poslední peníze," říká svůj názor Semerák.

Herní centrum u nás? To by mě lidé vyobcovali

Myšlenka vybudování hrací zóny v neobydlené části zaujala řadu lidí i radní města. "Pověřili jsme útvar hlavního architekta, ať tuto možnost prověří," připustil Petr Kajnar. Ale rovnou dodal, že ji nevidí reálně. "Takový návrh by neprošel přes žádného ze starostů obvodu," je přesvědčený primátor.

Místostarosta Jihu Miklas připouští, že by si městské Las Vegas dovedl v Ostravě představit, ale ne na území svého obvodu. "Spíš někde na okraji města, například ve vybydleném Hrušově," míní.

Ve Slezské Ostravě je víc lokalit, které by se takto daly využít. Jedna hned napadla i starostu obvodu Antonína Maštalíře (ČSSD). Ale nechtěl ani naznačit, kterou myslí.

"My tady naštěstí žádné problémy s hernami nemáme, je jich tu jen pár. Kdybych ale souhlasil s vybudováním herního centra, místní lidé by mě nejspíš vyobcovali," míní Maštalíř. "Už teď řeším stížnosti seniorů na chování minority. Například k babičce v tramvaji přistoupí mladík a řekne jí, že když mu nedá kabelku, do Kunčic už nedojede. Nedovedu si představit, co by se dělo potom," dodal.

Podnikatelé z měst nechtějí

Semerák ale vidí v herní zóně rozumný kompromis. "V nouzi by mohla vzniknout i u nás, třeba v lokalitě mezi dálnicí a řekou Odrou. Ale jsme malý centrální obvod, takže raději bych Las Vegas viděl na okraji. Nebo by mohlo ve spolupráci s krajem vyrůst na haldě v Orlové," líčí radní s tím, že by mělo fungovat jako v Americe.

"Tam jezdí slušní lidé i důchodci na výlet, spí v hotelu, jedí popkorn, hrají, večer jdou do bazénu... Takový komplex zaměstnává řadu lidí," popsal.

Petr Vrzáň ze Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her řekl, že časem to asi stojí za úvahu, ale teď podnikatelé z města nechtějí: "Přišli by totiž o své investice."

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Flétnistce někdo ukradl nástroj za 140 tisíc. Zjistila to až druhý den

Flétna, po které pátrají ostravští policisté.

O drahý hudební nástroj přišla osmadvacetiletá žena z Ostravy. Příčnou flétnu začala postrádat minulý čtvrtek, den...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz