Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Ostravanům vadí koksovna poblíž centra města, firma ji zavřít nemíní

  18:55
Téměř dvě staletí se v Ostravě vyrábí koks. Většina koksoven už ale zanikla a lidé teď volají i po zrušení provozu, který stojí v městské části Přívoz. Vlastník ale nehodlá prosperující závod zavřít. Kraj slibuje, že opět zpřísní podmínky a kontrolu provozu.

Koksovna OKK v Ostravě-Přívozu z výšky. | foto: Koksovna Svoboda OKK

Závod Svoboda společnosti OKK Koksovny není největší znečišťovatel ovzduší ani největší výrobce koksu v Ostravě. Přesto teď lidé nejvíc brojí právě proti němu.

Je totiž na očích víc než větší koksovna ostravské huti ArcelorMittal - stojí v Přívoze, velmi blízko centra. A Ostravané už tam nechtějí vidět ani dýchat zapáchající kouř s rakovinotvorným benzo(a)pyrenem.

Nedávno na to upozornili lidé, kteří hustý barevný dým natáčeli kamerou na přelomu roku. Teď se přidali další.

Uskupení Rodiče za klima Ostrava požádalo vedení města i kraje mimo jiné o toto: „Upřednostníte zdraví obyvatel a kvalitu životního prostředí před ziskem, příkladem může být omezení provozu koksovny OKK v Ostravě-Přívoze.“

Náměstkyně primátora Ostravy: Koksovna je pro město přítěží

Ostravská náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová netají, že si přeje totéž. Možnosti města ovlivnit činnost soukromé firmy jsou ale malé.

„Poté, co na přelomu roku uniklo do ovzduší velké množství znečišťujících látek, požádali jsme krajský úřad o přezkum závazných podmínek integrovaného povolení pro Koksovnu Svoboda. Řízení ještě běží,“ řekla Šebestová.

Rozhovor se ředitelem OKK

Generální ředitel společnosti OKK Zdeněk Durčák upozorňuje, že koksovna v...

Podle ní by měly provozy tohoto typu v Ostravě postupně ukončit svou činnost. „Koksovna tak blízko centra se bezesporu podílí na znečišťování ovzduší. Pokud jde o benzo(a)pyren, je podle poslední analýzy Českého hydrometeorologického ústavu dokonce nejvýznamnějším zdrojem ve městě i celém regionu,“ uvedla Šebestová.

„Pracujeme na novém image Ostravy a měníme ji z černého města plného těžkého průmyslu na město, které láká nové investory a technologické firmy s takzvanou přidanou hodnotou. Vynakládáme nemalé finanční prostředky, abychom tady udrželi mladé, šikovné lidi. Bohužel provozy typu koksoven, navíc když vstupní surovina nepochází z našeho regionu a ani výstupní produkt pro daný region neslouží, je pro Ostravu spíše přítěží než přínosem,“ dodala náměstkyně.

Firma provoz ukončit nemíní. Nevidí důvod

Jindřich Vaněk, mluvčí společnosti, které koksovna v Přívoze patří, přiznal, že tam nedávno unikly škodliviny. Ostatní výhrady ale odmítl.

„Loni jsme zaznamenali malé úniky kvůli skryté závadě technologie, kterou jsme na podzim odstranili, a letos pouze v lednu při přerušení elektřiny unikal barevný kouř, ale vždy sotva dvě minuty,“ řekl Vaněk. Jinak podle něj firma stále dodržuje podmínky provozu, za deset let investovala do ekologizace 3,2 miliardy korun a výrazně snížila emise polétavého prachu.

„Rozhodně nepatříme mezi největší znečišťovatele, o čemž svědčí například to, že nemusíme omezovat výrobu při vyhlášení smogové regulace jako jiné průmyslové podniky, pouze omezujeme manipulaci s prašným materiálem,“ argumentuje mluvčí firmy.

Archivní záběry koksovny z ledna 2017

31. ledna 2017

Potvrdil, že emise z koksovny obsahují benzo(a)pyren. Ale také ukázal výsledky nezávislé studie, podle které činí podíl této karcinogenní látky z průmyslu i dopravy jen čtyři procenta a zbytek pochází z topenišť.

„Koksovna nemá žádný racionální důvod k ukončení činnosti. Zaměstnává 520 lidí a prosperuje. Jen loni zaplatila na daních a poplatcích státu 300 milionů,“ uvedl Vaněk.

A nesouhlasí ani s tím, že region z koksu nic nemá. Naopak. „Dodáváme koks společnosti Veolia a díky koksárenskému plynu máme v regionu teplo a nepotřebujeme tady další uhelnou elektrárnu či teplárnu. Kromě toho je naše koksovna evropskou jedničkou ve výrobě slévárenského koksu, bez kterého se neobejde výroba oceli, ze které vznikají například motory aut. Ty se sice vyrábějí jinde, ale pak přicházejí do zdejší automobilky,“ nastínil.

Kraj už přezkoumal podmínky provozu a nařídí jejich zpřísnění

Firmu nicméně čekají po úniku škodlivin do ovzduší další změny. Mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová řekla, že už přezkoumali podmínky integrovaného povolení ve vztahu k viditelným únikům dýmů z Koksovny Svoboda a teď probíhá správní řízení o změně tohoto povolení.

„Až bude rozhodnutí pravomocné, zveřejníme ho. Zatím mohu sdělit, že nařídíme zpřísnění podmínek provozu i kontroly koksárenských baterií pomocí webkamer. Ty budou detailně sledovat postup tamních zaměstnanců, aby k podobným událostem docházelo minimálně. Ale právě proto, že kamery budou zabírat ruce i tváře lidí, záznamy budou přístupné jen České inspekci životního prostředí a úředníkům kraje, nikoli veřejnosti,“ uvedla Birklenová s tím, že kraj bude po firmě žádat také častější preventivní obměnu některých technologických částí.

„Novým podmínkám vyhovíme,“ ujistil mluvčí koksovny Vaněk s tím, že půjde už o 23. zpřísnění za posledních pět let.

„Na některých pracovištích jsou z bezpečnostních důvodů kamery už teď. Z obou posledních případů jsme se sami poučili a přijali některá organizační opatření, například pravidelná hlášení vedoucích směn o průběhu směny a také jsme zpřísnili dozor nad přípravou a manipulací s uhlím pro koksování,“ upřesnil Jindřich Vaněk.

Koks se v Ostravě vyrábí téměř dvě stě let. V minulosti tam fungovalo nejméně osm koksoven, ale většina už zanikla. Například místo dolu a koksovny Karolina stojí nyní v centru města nové domy, administrativní budova a velké obchodní centrum Forum Nová Karolina. 

Z Dolní oblasti Vítkovice, ve které na sebe kdysi navazovaly důl, koksovna a vysoké pece, je dnes hojně navštěvovaná národní kulturní památka, kde se konají velké hudební festivaly a další akce.

Koksovna Šverma v Mariánských Horách ukončila provoz teprve před dvěma lety. Areál čeká rekultivace, která potrvá řadu let. Po vyčištění bude zřejmě sloužit lehkému průmyslu.

Kromě koksovny v Přívoze zůstává v provozu ještě koksovna hutní firmy ArcelorMittal Ostrava - ta vyrábí více koksu než Svoboda, ale jen pro vlastní potřeby huti.

Část Ostravanů by si přála rychlý konec obou koksoven i všech dalších továren či skládek uhlí, které významně znečišťují ovzduší ve městě. Proti tomu ale stojí zájmy vlastníků firem, které vydělávají, i tisíců lidí, kterým dávají obživu.

OKK Koksovny stojí nedaleko centra Ostravy.

OKK Koksovny stojí nedaleko centra Ostravy.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Vykašlal se na doktorát na matfyzu a začal stavět unikátní kamna

Jeho kamna váží tři tuny a stojí tolik jako nové auto. Jejich tvůrce Jan Křivonožka z Fulneku původně vystudoval...

V Ostravě hořelo v bytovém domě. Jeden člověk zemřel, tři jsou zraněni

V Ostravě-Porubě ve středu večer hořelo v bytovém domě. Podle hasičů byl v jednom z bytů nalezen člověk bez známek...

Přes Slezsko se prohnala sněhová bouřka, blýskalo se i na Lysé hoře

Neobvyklá sněhová bouřka se prohnala v pondělí částí Moravskoslezského kraje. Hřmění slyšeli obyvatelé kolem Opavy,...

Drtivé roky. Přežili jsme jen dva výrobci, říká nový ředitel vítkovické železárny

Premium Nový generální ředitel Vítkovice Steel Radek Strouhal v minulosti vedl kopřivnickou automobilku Tatra. Ve vítkovických...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta napoprvé neuspěla, co Slavia? Boj o Sora, hvězdičku Baníku, sílí

Další zákulisní střet mezi Spartou a Slavií: mistr se připojil ke snaze získat jedenadvacetiletého ostravského...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Sucho ustoupilo, vody je v krajině Moravskoslezského kraje dost

Sucho ustoupilo podle hydrologů v Moravskoslezském kraji. Běžný je průtok v řekách a vody je dost i v krajině. V...

Lupič hrozil zapalovačem ve tvaru pistole, obsluha před ním přibouchla okno

Neúspěšně skončil pokus o přepadení benzínky ve Slezské Ostravě. Lupiči hrozícímu imitací pistole zavřela obsluha okno...

Firmy v Moravskoslezském kraji stojí testování i statisíce korun denně

V průměru okolo šedesáti korun stojí jeden kus z antigenní sady testů, které se firmám v Moravskoslezském kraji...

Mošnovské letiště dohání covidový propad, pomáhá mu přeprava nákladu

Jen částečně se zatím podařilo nahradit covidový propad osobní letecké dopravy na letišti v Mošnově u Ostravy. Daří se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...