Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

  7:57aktualizováno  9:59
Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři společnosti Liberty k rozhodnutí o snížení výroby oceli o jednu pětinu oproti předchozí produkci. Firma tak reaguje na poslední vývoj na ocelářském trhu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Tímto krokem bohužel musíme reagovat na vývoj v posledních měsících, které nebyly pro ocelářský průmysl v Evropě příznivé,“ komentuje chystané kroky Ašók Patil, generální ředitel ostravské huti. 

Cena poplatků za CO2 jen za poslední rok a půl stoupla o 264 procent, cena rudy se od počátku roku zvýšila o 65 procent, dovoz levné oceli vzrostl o 13 procent a dosáhl čtvrtiny celkové objemu spotřeby oceli v Evropské unii.

Potvrzeno, ostravské hutě ArcelorMittal koupila firma Liberty Steel

Snížení výroby přichází v době, kdy evropské ocelářství čekají evidentně těžké časy. Ty naznačují jak signály v podobě odstavování vysokých pecí v jednotlivých závodech, tak nervózní reakce ocelářů na kroky Evropské unie.

„Evropská komise nyní navíc navýšila kvóty na dovoz oceli o dalších pět procent, navzdory už tak složité situaci na trhu a oslabujícím ekonomikám EU,“ přidal další důvod ke zpomalení výroby Patil. 

A jako ohrožení trhu vnímají plánovaný krok Evropské unie i v Třineckých železárnách.

„Zvýšení dovozních kvót znamená ohrožení evropského trhu s ocelí. Zaznamenáváme obrovský tlak na snížení cen produktů, což je pro firmu složitá situace, neboť se musíme vyrovnat s růstem nákladů ve všech oblastech. Zpomalování růstu evropské ekonomiky situaci ještě zhoršuje,“ řekl Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren. 

Nepochopitelný krok, hodnotí oceláři navýšení kvót

Situace je podle něj o to horší, že rozsah navýšení dovozních kvót o pět procent vůbec nekoresponduje s odhadovaným růstem potřeby oceli v Unii.

„Limity dovozu ocelářských produktů do Evropy dovolují dovézt stále více a více ocelářských produktů. To je problém, protože v letošním roce se v Evropě očekává zvýšení spotřeby o 0,4 procenta, ty však plně pokryjí dovozy z Asie. Pokud dovoz vzroste o dalších pět procent, bude to znamenat problémy pro evropské hutě,“ dodal Jan Czudek s tím, že v Třinci zatím výrazné omezení výroby neplánují. 

„Evropská komise rozhodla o navýšení kvót v okamžiku, kdy se očekává pokles poptávky po oceli a trh je velmi zranitelný, což je nepochopitelný krok. Jen v ČR je v ocelářství zaměstnáno na 18 tisíc lidí přímo a dalších 70 tisíc nepřímo. Pokud se EU a zástupci národních organizací nevloží do nastavení pevných a férových pravidel trhu s ocelí, mohou být tato pracovní místa do budoucna výrazně ohrožena,“ uvedl Petr Slanina, předseda základní organizace OS KOVO v ostravské huti. 

Navýšení kvóty na dovoz oceli do Evropy o pět procent může podle zástupců ocelářů ohrozit pracovní místa v celé Unii.

„V uplynulých týdnech jsme byli svědky oznámení o uzavírání a odstavování ocelářských závodů napříč Evropou, čímž dochází k ohrožení tisíců pracovních míst v sektoru, který celkově v rámci EU zajišťuje 2,6 milionu pracovních míst, přímých i nepřímých,“ řekl Charles de Lusignan, mluvčí Evropské ocelářské asociace Eurofer. 

S kroky Evropské unie nesouhlasí ani čeští odboráři. „Komise by měla činit kroky k ochraně evropského trhu a pracovních míst, tento krok je však naopak přímým ohrožením pracovních míst,“ poznamenal předseda odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Autobusové linky majitele Baníku ve třech městech převzala jiná firma

Ilustrační snímek

Firmy ČSAD Havířov, ČSAD Karviná a ČSAD Frýdek-Místek, patřící doposud do skupiny společnosti CIDEM Hranice, změnily...

Opravu polikliniky v Třinci pozdrželi rorýsi hnízdící pod střechou

Rorýs obecný je bravurním letcem.

Pacienti Nemocnice Podlesí v Třinci si opět zvykají na stavební ruch, který potrvá až do podzimu. Tento týden tam totiž...

Silnice mezi Porubou a dálnicí je blíže, kraj uznal důležitou studii

Snímek ze staveniště úseku dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova. (srpen...

Další krok k zahájení stavby Severního spoje, propojujícího severní část porubského obvodu s dálnicí a následně i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz