Ostrava chce levnou MHD i pro mladší důchodce, Bohumín zase „baby taxi“

  9:07aktualizováno  9:07
Cestovat zdarma či za symbolický poplatek? S výjimkou Frýdku-Místku znají tyto výhody v Moravskoslezském kraji jen malé děti, invalidé a senioři starší 70 let. V lednu se to má změnit. Na slevy se mohou těšit i mladší důchodci. A třeba Bohumín chce kromě levného senior taxi zřídit tuto službu i pro rodiče předškoláků.

Jezdit levněji by ostravskou MHD mohli od ledna mohli všichni senioři bez ohledu na věk. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Téměř denně jezdí tramvají nebo autobusem. A neplatí ani korunu. „Od svých sedmdesátých narozenin mohu jezdit městskou hromadnou dopravou zdarma. Stačí, když revizorovi ukážu občanský průkaz. Měsíčně tak ušetřím několik set korun,“ pochvaluje si obyvatelka krajského města Gisela Rafaelová.

Bezplatně mohou nyní po území Ostravy cestovat jen senioři starší 70 let, děti do šesti let či držitelé průkazů ZTP a ZTP/P. Od ledna by však měli za dopravu po městě kromě nich podstatně ušetřit všichni důchodci bez ohledu na věk.

„Radní už to schválili, ještě čekáme na souhlas valné hromady společnosti Koordinátor ODIS, která se sejde 19. prosince. Pokud návrh projde, od 1. ledna si každý, kdo pobírá starobní, invalidní či vdovský důchod, bude moci koupit časovou jízdenku na jednu zónu a automaticky k tomu získá zdarma další tři. Měsíčník na dopravu po celém městě tak bude důchodce stát jen 250 korun. Pokud chtějí tuto slevu, musí si pořídit čipovou kartu ODIS s fotkou,“ říká jednatel KODIS Jan Dvořák.

Čipová karta je podmínkou úspor i ve Frýdku-Místku, jediném městě v kraji, které už tři roky nabízí bezplatnou dopravu všem obyvatelům s výjimkou dlužníků.

„Senioři nad sedmdesát let a předškoláci nepotřebují nic. Ostatním stačí, když si pořídí čipovou kartu s fotografií za 299 korun a každý rok kupon za jednu korunu. S tím pak mohou bezplatně cestovat nejen po Frýdku-Místku, ale dojedou i do 18 okolních obcí,“ líčí mluvčí města Jana Matějíková.

První „senior taxi“ měl Rychvald

Zatímco lidé ve velkých městech mohou užívat výhod hromadné dopravy a radnice dotují dopravu seniorů, zastupitelé menších měst, kde autobusy nejezdí tak často, finančně podporují dopravu seniorů automobily.

Jako první v kraji zavedl službu „senior taxi“ v roce 2012 Rychvald, po něm Bohumín a Karviná. O služby je zájem a města je chtějí rozšiřovat.

„Senior taxi opakovaně využívá asi 140 našich seniorů. Město na tuto službu ročně doplácí 200 tisíc korun,“ říká Vladimíra Skupníková z odboru investic a správy majetku. Za desetikorunu odveze speciální taxík do centra města a za stejnou cenu zpátky každého seniora nad 65 let či držitele průkazů ZTP a ZTP/P.

Služba funguje v pracovních dnech od 7 do 14 hodin, kdy lidé potřebují navštívit lékaře, úřady nebo si nakoupit. V nutných případech odveze taxi seniora k lékaři i mimo tyto hodiny. Nové vedení Rychvaldu službu zachová a do budoucna plánuje její rozšíření. „Protože hodně našich lidí dojíždí na úřady do Bohumína, uvažujeme o spolupráci s tamní radnicí,“ sdělil starosta Milan Starostka.

Bohumín plánuje také „baby taxi“

Bohumínské senior taxi funguje dva roky. Zájemce vozí za 15 korun z domova k radnici, lékařům či na poštu. „Svezlo kolem dvou tisíc seniorů. Absolvovalo s nimi devět tisíc jízd a najelo přes 16 tisíc kilometrů, na které město přispělo částkou 560 tisíc,“ říká mluvčí města Lucie Balcarová s tím, že senioři mohou taxík využít nejvýše osmkrát za měsíc.

Zatímco dosud si mohlo levný taxík objednávat jen 2 300 místních seniorů starších 70 let, od ledna dostane stejnou možnost i dalších asi 1 300 Bohumíňanů ve věku od 65 let. Dotace města na senior taxi se tak zvýší asi na 480 tisíc korun ročně.

V lednu navíc radní rozhodnou, zda ve městě začne fungovat i „baby taxi“ pro rodiče dětí do šesti let. Úředníci právě vyhodnocují anketu, která zjišťovala, zda by byl o službu zájem. Pokud ji radní schválí, rodiče 1 400 místních předškoláků si taxi budou moci objednávat už od března na odvoz dětí k pediatrům.

Novinku chystá i Karviná, kde senior taxi pro občany starší 70 let funguje rok a město ho dotovalo 800 tisíci.

„Vzhledem k rostoucímu zájmu je v rozpočtu na rok 2015 jeden milion. Zatímco dosud vozilo senior taxi místní obyvatele za 15 korun do zdravotnických zařízení a na hřbitovy, od ledna se budou moci levně dopravit i ke všem budovám magistrátu,“ říká mluvčí města Šárka Swiderová. „Podmínkou pro využívání služby je průkazka. Nové začne sociální odbor vydávat od 17. prosince.“

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Bombový útočník na radnici v Rýmařově stíhání unikne, je nepříčetný

V přízemí budovy byla po výbuchu vytlučená okna.

Strůjce dubnového výbuchu na rýmařovské radnici nebude souzen pro trestný čin. Podle znaleckého posudku je totiž...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Najdete na iDNES.cz