ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ženu utopenou při červnové povodni na Osoblažsku se nepodařilo najít

  • 1
Policisté ani více než půl roku od bleskových povodní nenalezli tělo 34leté ženy, kterou v sobotu 20. června v Petrovicích na Osoblažsku vzal rozvodněný Petrovický potok a odnesl dále do řeky Osoblahy.

„Bohužel veškeré pátrání nevedlo k nalezení ženy. Případ však stále není ukončen a potrvá do doby, než je osoba nalezena živá, nebo mrtvá,“ konstatovala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Policisté zorganizovali od června do září několik pátracích akcí. Na začátku museli čekat na pokles hladiny, protože proud byl velmi silný. Hledání od obce Jindřichov-Arnultovice, kde svědci ženu v silném proudu zahlédli naposledy, až po česko-polské hranice, se zúčastnily nejen desítky policistů, ale přidali se také hasiči.

Do poslední větší akce byli zapojeni i psi se speciálním výcvikem na vyhledávání mrtvých lidí. V prvních dnech policisté také pátrali v nemocnicích, jestli tam ženu někdo neodvezl.

Vzhledem k tomu, že tok řeky Osoblahy pokračuje na polském území, kde se po zhruba třiceti kilometrech vlévá do Odry, byli o pomoc požádáni i tamní policisté.

Z potůčku rozvodněná řeka

„Byli velmi vstřícní a nápomocní, ale ani jejich pátrání k nalezení ženy nevedlo,“ dodala mluvčí.

Podle prvotních informací měla žena se svým partnerem v malé vesnici v Osoblažském výběžku chatu. V osudný den se podle svědků vrátili z nákupu a nejspíše se na blízký potok šli podívat.

Jenže jak tehdy popsala petrovická starostka Radka Drgáčová, potok, který obvykle má metr na šířku, se vinou prudkých dešťů a stékání vody z okolních svahů rozvodnil natolik, že unášel i klády.

Pohřešovanou může prohlásit za mrtvou jen soud

Ve vodě skončili muž i žena, ale zatímco jeho tělo se podařilo najít ještě tentýž den, její nikoliv.

Občas se stává, že si těla například uvázlého u břehu později někdo všimne, například rybáři. Pohřešovanou však může prohlásit za mrtvou jen soud, a to až po delší době na základě podaného návrhu.

Při červnových povodních zemřela v Moravskoslezském kraji kromě této dvojice i osmiletá dívenka, a to v řece Morávka na Frýdecko-Místecku.

Žena spadla do rozvodněného Petrovického potoka v Petrovicích (červená značka), naposledy její tělo v silném proudu řeky Osoblahy zahlédli v Jindřichově-Arnultovicích (modrá značka). Řeka se pak už v Polsku vlévá do Odry (zelená značka)

Žena spadla do rozvodněného Petrovického potoka v Petrovicích (červená značka), naposledy její tělo v silném proudu řeky Osoblahy zahlédli v Jindřichově-Arnultovicích (modrá značka). Řeka se pak už v Polsku vlévá do Odry (zelená značka)

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.