Společně výhodněji. Odpadová společnost obcí pomáhá odlehlému Osoblažsku

  12:55aktualizováno  12:55
Jako sociální podnik provozují čtyři obce na Osoblažsku odpadovou společnost. Pomáhá dlouhodobě nezaměstnaným i obcím v širokém okolí. Odpad tam nechává svážet už desítka radnic, společným postupem čelí důsledkům nevýhodné polohy a špatné dostupnosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jde už o druhý sociální podnik, příští rok by díky zamýšleným dvacetimilionovým dotacím pro odlehlé venkovské oblasti mohly vzniknout i další.

„Jednotlivé obce svážejí svůj tříděný odpad, přivážejí plasty, papír, sklo a železo. To se v Osoblaze ve sběrném dvoře dotřiďuje, lisuje do 250 až 400kilogramových balíků, skladuje a prodává. Vznikla tak dvě pracovní místa pro dlouhodobě nezaměstnané, chystáme ještě jedno místo na částečný úvazek,“ popisuje Jan Bezděk, starosta Dívčího Hradu, jedné ze zakládajících obcí.

Cílem je především reagovat na skutečnost, že mikroregion mírou nezaměstnanosti republikově vyčnívá. Na projekt přispěl Evropský sociální fond a odpady dotřiďují lidé, kteří byli v evidenci úřadu práce déle než rok. Podnik je již druhým v řadě na Osoblažsku, startem pro dlouhodobě nezaměstnané je také marmeládovna Sladké Osoblažsko, rovněž společný projekt obcí.

Pro radnice však odpadová firma znamená i úsporu, je pro ně levnější, když si odpad svážejí samy. Ke čtyřem zakládajícím – Dívčímu Hradu, Osoblaze, Hlince a Slezským Pavlovicím – se už přidalo šest dalších. Motivuje je to i k většímu třídění, což je pak zdrojem dalších příjmů. „Chceme ještě pořídit svozové auto, na podzim se otevře výzva a chystáme se podat projekt,“ nastiňuje další rozvoj starosta Bezděk.

Nutná pomoc s opravami bytových domů

Právě na dotacích jsou místní obce závislé, v rozpočtech peníze na potřebné investice nemají. „Největšími problémy, kde je nutná podpora, jsou nezaměstnanost a bydlení. Některé obce také ještě potřebují odkanalizovat, což je pro ně obrovská investice,“ komentuje starosta Osoblahy Antonín Rous.

V obecních bytech na Osoblažsku žije značná část obyvatel. Objekty však dosluhují, je potřeba je modernizovat a obce na jejich rekonstrukci potřebují miliony. „V obecních bytech tady bydlí takových čtyřicet až padesát procent obyvatel,“ odhaduje starosta Osoblahy Rous. Jan Bezděk upozorňuje i na menší nutné investice – do dětských hřišť a hracích prvků, do osvětlení či prostor na kulturní akce v obcích.

Už příští rok budou moci obce na Osoblažsku využít dotace na plánované investice chystané krajem. „Připravujeme dotační titul na podporu odlehlých venkovských oblastí, v celkovém součtu by se jednalo o 20 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Kraj podpoří oblasti s největšími problémy

Kraj se chystá cíleně podpořit znevýhodněné oblasti, kromě Osoblažska také Vítkovsko, Orlovsko či Karvinsko. „Mezi předpokládaná témata podpory patří například zajištění dostupnosti bydlení, podpora podnikání a pracovních míst, zajištění dostupnosti základních služeb a podpora komunitního života na venkově,“ upřesnila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Peníze by měly jít na opravy nevyužívaných nemovitostí a jejich úpravu pro prostupné bydlení nebo na rekonstrukce brownfieldů coby lokální podnikatelské mikrozóny, které budou využívat malé firmy a řemeslníci. „Předpokládané vyhlášení programu radou kraje bude na přelomu roku 2018 a 2019,“ dodala mluvčí. Záměr musí ještě schválit zastupitelé.

Podle zástupců vybraných oblastí je každá dotační možnost žádaná. „Všechny výzvy sledujeme, porovnáváme s našimi záměry, snažíme se využít všeho. Aktuálně díky dotaci řešíme sociální bydlení,“ uvádí například starosta Vítkova Pavel Smolka.

Osoblažsko: krásný příhraniční kraj se sociálními problémy

Osoblažsko: krásný příhraniční kraj se sociálními problémy

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Kdy OKD skončí, ještě nevíme, tvrdí předseda představenstva Marian Klásek

Předseda představenstva společnosti Prisko Marian Klásek.

Před necelými devíti měsíci převzal stát společnost OKD, která v té době byla v insolvenčním řízení. Zájmy státu,...

Proměna centra Kopřivnice. Město se po půlstoletí dočká důstojného náměstí

Vizualizace nového centra Kopřivnice

Už v červnu by mohla začít dlouho očekávaná přestavba náměstí v Kopřivnici na Novojičínsku. Radnice totiž nyní získala...

Ostravské stopy: Pod kůží je Ostrava fakt sexy, chválí výtvarník Forman

Výtvarník a básník Pavel Forman současnou Ostravu chválí, připomíná mu někdejší...

Berlín a Ostrava. Tato dvě města jsou podle výtvarníka a básníka Pavla Formana spojité nádoby. Do bývalého města...

Najdete na iDNES.cz