Jde už o druhý sociální podnik, příští rok by díky zamýšleným dvacetimilionovým dotacím pro odlehlé venkovské oblasti mohly vzniknout i další.
„Jednotlivé obce svážejí svůj tříděný odpad, přivážejí plasty, papír, sklo a železo. To se v Osoblaze ve sběrném dvoře dotřiďuje, lisuje do 250 až 400kilogramových balíků, skladuje a prodává. Vznikla tak dvě pracovní místa pro dlouhodobě nezaměstnané, chystáme ještě jedno místo na částečný úvazek,“ popisuje Jan Bezděk, starosta Dívčího Hradu, jedné ze zakládajících obcí.
Cílem je především reagovat na skutečnost, že mikroregion mírou nezaměstnanosti republikově vyčnívá. Na projekt přispěl Evropský sociální fond a odpady dotřiďují lidé, kteří byli v evidenci úřadu práce déle než rok. Podnik je již druhým v řadě na Osoblažsku, startem pro dlouhodobě nezaměstnané je také marmeládovna Sladké Osoblažsko, rovněž společný projekt obcí.
Pro radnice však odpadová firma znamená i úsporu, je pro ně levnější, když si odpad svážejí samy. Ke čtyřem zakládajícím – Dívčímu Hradu, Osoblaze, Hlince a Slezským Pavlovicím – se už přidalo šest dalších. Motivuje je to i k většímu třídění, což je pak zdrojem dalších příjmů. „Chceme ještě pořídit svozové auto, na podzim se otevře výzva a chystáme se podat projekt,“ nastiňuje další rozvoj starosta Bezděk.
Nutná pomoc s opravami bytových domů
Právě na dotacích jsou místní obce závislé, v rozpočtech peníze na potřebné investice nemají. „Největšími problémy, kde je nutná podpora, jsou nezaměstnanost a bydlení. Některé obce také ještě potřebují odkanalizovat, což je pro ně obrovská investice,“ komentuje starosta Osoblahy Antonín Rous.
V obecních bytech na Osoblažsku žije značná část obyvatel. Objekty však dosluhují, je potřeba je modernizovat a obce na jejich rekonstrukci potřebují miliony. „V obecních bytech tady bydlí takových čtyřicet až padesát procent obyvatel,“ odhaduje starosta Osoblahy Rous. Jan Bezděk upozorňuje i na menší nutné investice – do dětských hřišť a hracích prvků, do osvětlení či prostor na kulturní akce v obcích.
Už příští rok budou moci obce na Osoblažsku využít dotace na plánované investice chystané krajem. „Připravujeme dotační titul na podporu odlehlých venkovských oblastí, v celkovém součtu by se jednalo o 20 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška.
Kraj podpoří oblasti s největšími problémy
Kraj se chystá cíleně podpořit znevýhodněné oblasti, kromě Osoblažska také Vítkovsko, Orlovsko či Karvinsko. „Mezi předpokládaná témata podpory patří například zajištění dostupnosti bydlení, podpora podnikání a pracovních míst, zajištění dostupnosti základních služeb a podpora komunitního života na venkově,“ upřesnila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
Peníze by měly jít na opravy nevyužívaných nemovitostí a jejich úpravu pro prostupné bydlení nebo na rekonstrukce brownfieldů coby lokální podnikatelské mikrozóny, které budou využívat malé firmy a řemeslníci. „Předpokládané vyhlášení programu radou kraje bude na přelomu roku 2018 a 2019,“ dodala mluvčí. Záměr musí ještě schválit zastupitelé.
Podle zástupců vybraných oblastí je každá dotační možnost žádaná. „Všechny výzvy sledujeme, porovnáváme s našimi záměry, snažíme se využít všeho. Aktuálně díky dotaci řešíme sociální bydlení,“ uvádí například starosta Vítkova Pavel Smolka.

Osoblažsko: krásný příhraniční kraj se sociálními problémy
Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.