Ornitolog při sčítání ptáků: Většinou mě samec považuje za soka

  8:38aktualizováno  8:38
Sovy, šplhavce, lesní kury a další vzácné nebo ohrožené druhy ptáků mapovali na začátku dubna v Beskydech ornitologové z celé republiky. Nejčastěji měli štěstí na puštíky obecné, u nichž objevili dvacet teritorií. Třiadvacet lidí nachodilo za tři dny 120 kilometrů tras v okolí obcí Bílá, Staré Hamry a Ostravice.

Mláďata sýce rousného přišla o hnízdo. Nový domov jim najdou plzeňští ochránci zvířat. | foto: Archiv ČSOP

Informace o výskytu ptáků umožní vytipovat nejcennější porosty, v nichž se pak ochránci pokusí dohodnout co nejšetrnější hospodaření, aby v nich ptáci mohli přežít. 

Fotogalerie

Při mapování sov se sčitatelé řídí lesnickými mapami a míří pouze tam, kde jsou pro ně vhodné lokality, tedy do lesů starších devadesáti let, v nichž už se tvoří dutiny.

U kriticky ohroženého puštíka bělavého zaznamenaly týmy patnáct teritorií. „Patří v Česku mezi nejvzácnější sovy. Jeho stavy se v Beskydech postupně zvyšují a letošní výsledky jsou pro nás příjemným překvapením. Zajímavé bylo, že puštíci bělaví intenzivněji reagovali na nahrávku hlasu puštíka obecného než na hlas vlastního druhu,“ zmínil ornitolog Daniel Křenek.

Týmy také spočítaly čtrnáct sýců rousných a nejméně početný byl kulíšek nejmenší, u nějž se podařilo zaznamenat jen dva samce. 

Marný byl pokus o zachycení hlasu kalouse ušatého, což se v této oblasti nedaří už dlouho, protože mu zdejší prostředí moc nesvědčí.

Sokol stěhovavý je rarita

„Z dalších zajímavých druhů jsme pozorovali nebo slyšeli sedm jeřábků, jednoho ořešníka kropenatého, sedm zpívajících kosů horských, jedno až dvě teritoria jestřába lesního, čtyři datly černé a jednoho včelojeda lesního. Viděli jsme i sokola stěhovavého, který se dá v Beskydech považovat za raritu,“ konstatoval ornitolog.

Alespoň jeden z týmu si s sebou nesl přehrávač, z něhož ochránci pouštěli hlasy ptáků a čekali na jejich odezvu. Křenek přístroj nepotřebuje, většinu hlasů se naučil. 

Ptáčci jsou zpět. Pusťte si rádio, jehož program vytváří sama příroda

„Zpravidla se stává, že mě samec považuje za soka, soudě podle rozzlobené odezvy na moje houkání. Ale netrápím rozzlobeného samce dlouho, zaznamenám jeho přítomnost a dopřeji mu pocit vítězství,“ podotkl Křenek.

Cílem akce byl podle ornitologů také odchyt alespoň jednoho strakapouda bělohřbetého, aby ho mohli označit odečítacím kroužkem. 

„Přestože jsme prošli známá teritoria strakapoudů v masivu Lysé hory, nenarazili jsme ani s použitím nahrávky na žádného. Buď je pro ně špatný rok, nebo už ptáci seděli na vejcích,“ doplnila ornitoložka Kateřina Ševčíková.

„Protože strakapoud bělohřbetý patří mezi velmi vzácné a ohrožené druhy, potřebujeme o něm získat co nejvíce informací a značíme jej červenými kroužky s bílým kódem. Pokud by se někomu podařilo ptáka s kroužkem pozorovat nebo třeba odečíst i číslo kroužku, bylo by dobře, kdyby to oznámil na Správu chráněné krajinné oblasti Beskydy,“ uzavřela Ševčíková.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Termín odvozu jedovatých kalů z ostravských lagun zůstává nejistý

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Všechny kaly a hlinky z ostravských ropných lagun společnosti Ostramo jsou podle společnosti AVE CZ zpracovány....

Nenapravitelný nestyda se zase obnažoval před dětmi, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Asi si nemůže pomoct. Třiapadesátiletý muž, který se už v minulosti obnažoval před dětmi, nyní zase popustil uzdu své...

Dopravní podnik v Ostravě po velkém požáru parkuje autobusy dál od sebe

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Požár v areálu garáží, který v sobotu zcela zničil sedm autobusů a dalších pět poškodil, přinutil Dopravní podnik...

Najdete na iDNES.cz