Orlovští si zoufají ze stavby náměstí. Po třech letech začnou téměř od nuly

  9:01aktualizováno  9:01
Zoufalá situace. Orlovští úředníci už se neostýchají ke stavbě nového centra města použít i silná slova. Byť jak tvrdí, neocitli se v ní vlastní vinou. Téměř celý letošek budou Orlované místo nového centra města koukat na opuštěnou rozkopanou stavbu. Když se zadaří, dělníci se vrátí někdy na přelomu tohoto a příštího roku.

Rekonstrukce náměstí v Orlové se zastavila. (9. května 2018) | foto: Městský úřad Orlová

Město totiž musí nejprve najít firmu, která na práce na novém náměstí zase naváže. A vše pečlivě konzultovat s dalším klíčovým investorem - ministerstvem financí. 

„Pro pokračování stavby je nutné aktualizovat projektovou dokumentaci. Tu bychom měli zaslat do poloviny března na ministerstvo. Poté může začít příprava nového výběrového řízení. Stavět by se zase mohlo někdy na přelomu roku.“ upřesnila letošní plány vedoucí odboru rozvoje a investic orlovského úřadu Martina Szotkowská.

To vše musí orlovská radnice řešit v době, kdy už se z nového centra města měli těšit obyvatelé města. Stavba byla zahájena na začátku roku 2017 a trvat měla dva roky. „V současnosti je z ní uděláno minimum. Dokončení prací bude trvat ještě minimálně rok a půl,“ potvrzuje Martina Szotkowská.

S byrokratickým kolečkem, které Orlovou čeká, se tak termín dostavby centra města posouvá někdy na léto roku 2021 – a to za předpokladu, že již vše půjde dobře.

Do svízelné situace se radnice dostala poté, co se prakticky celý minulý rok dohadovala se zhotovitelskými firmami pro neustálé průtahy na stavbě i kvůli proplacení úkonů, které stavbaři považovali za vícepráce.

Dohady kvůli přeložce plynu i byrokracii

Stavbařům vadily například chybějící dodatky ke smlouvě na přepojení přeložky plynovodu, ale i zastaralý projekt a přílišná byrokracie. Kvůli tomu na jaře minulého roku firmy přerušily práce. „Pracovalo se 14 dní, pak se zjistil nějaký problém a museli jsme práce zastavit, než se podle zákona odsouhlasil další postup. Takhle se to dělo ve 12 případech. To nás brzdilo a stálo hodně peněz, navíc projekt byl více než 10 let starý a neodpovídal současnému stavu,“ vysvětlil již dříve ředitel KR Ostrava Štefan Polák.

Fotogalerie

Město s ministerstvem zase tvrdilo, že chybějící přeložka plynovodu není tak zásadním problémem, aby firmy nemohly na stavbě náměstí pokračovat. Firmám za přeložku plynu odmítly připlatit, protože se s ní údajně počítalo v původním projektu i zadávací dokumentaci.

Nakonec z patové situace vedla jen dohoda o ukončení smlouvy mezi investory a zhotoviteli. Dohodu o ukončení stavby náměstí jako poslední svým podpisem stvrdila v listopadu minulého roku ministryně financí Alena Schillerová.

Reprezentativní náměstí si přejí Orlované již dlouho, o jeho potřebě se hovoří od roku 2007. Až po deseti letech se ale poprvé koplo do země. Na náměstí a v jeho okolí nemají chybět podzemní garáže, polyfunkční dům, nové kašny, městský mobiliář nebo nová dlažba.

Stavbu za necelých dvě stě milionů korun kromě zmíněných problémů brzdila i práce archeologů. Ti do centra Orlové dojížděli bádat několik měsíců poté, co výkopy odkryly keramické zlomky ze 16. až 17. století.

Autor:

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Přejezd ve Studénce začne v den výročí tragédie střežit nové zařízení

Rizikový železniční přejezd v současnosti.

Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se v létě objeví u železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde...

Falešný exekutor vymámil miliony z muže, který žádný dluh neměl

Ilustrační snímek

Podvodník za tři měsíce vylákal z šestapadesátiletého důvěřivce téměř dva a půl milionu korun. Muž domnělému...

Opilá žena bez řidičáku nabourala městské strážníky

Opilá řidička nabourala policejní auto.

Opilá řidička nabourala dnes po půlnoci auto městským strážníkům v Českém Těšíně. Žena navíc nevlastní ani řidičský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz