Orlovští se chystají demonstrovat před úřadem, vrcholí boj o nemocnici

  9:08aktualizováno  9:08
Orlovskou nemocnici čeká ve čtvrtek rozhodující den. Krajští zastupitelé budou projednávat optimalizační plán, který počítá s přesunem celých oddělení do Karviné. Místo zrušených lůžek akutní péče interny, ortopedie, chirurgie a ARO má v orlovské nemocnici dostat prioritu ambulantní léčba a léčba dlouhodobě nemocných.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

To, co zastánci optimalizace nazývají logickou reakcí na stárnutí populace a nutným ekonomickým opatřením, kritici považují za faktický zánik nemocnice.

Jak orlovská, tak karvinská nemocnice spadají pod správu kraje a mají jednotný management. Vedení kraje už několik měsíců deklaruje, že je nutné řešit ztrátovost nemocnic. Právě stěhováním celých lékařských týmů z Orlové do Karviné to chce učinit.

„A to ze tří důvodů. Jednak kvůli stárnutí populace, kdy v současnosti chybí stovky lůžek následné péče, kterých by v Orlové na základě optimalizace přibylo. Dále pociťujeme nedostatek lékařů. Zdravotnický personál v nemocnicích funguje na hraně fyzického i psychického vyčerpání, takto by se posílil. A v neposlední řadě musíme nějak řešit ztrátovost nemocnic. Optimalizace by měla ušetřit desítky milionů ročně,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Zástupci Orlové s chystaným krokem kraje nesouhlasí, chtějí nemocnici takovou, jaká je v současnosti, tedy i s akutní péčí. Vadí jim, že by za ní obyvatelé města museli jezdit do Karviné, případně Havířova.

Dva dny před jednáním krajských zastupitelů uspořádali Orlovští tiskovou konferenci, na kterou přizvali zástupce zdravotnického personálu nemocnice i ekonoma, který dříve v managementu nemocnice pracoval a zároveň byl součástí desetičlenné pracovní komise, jež návrh optimalizace od června posuzovala.

Město chce nemocnici do své správy

Podle něj byla komise dle složení ustavena účelově, kdy většinu měli lidé, kteří optimalizaci vymysleli, nebo jejich podřízení.

„Ztráta nemocnic narůstá dlouhodobě posledních pět šest let. Když jsme dokázali, že stěhování nemůže nijak výrazně zlepšit ekonomiku, tak se projednávání komise stočilo směrem k personálním problémům. V Orlové ale personální problémy nevidím. To vše jsme projednávali a přesvědčovali vedení kraje, aby ten krok vrátili zpátky. Bohužel, jako finále činnosti komise bylo hlasování a dopadlo to tak, jak to asi dopadnout od začátku mělo – tedy 6:4 v neprospěch Orlové,“ uvedl ekonom Stanislav Saksa.

Podle starosty Orlové Miroslava Chlubny město jako další řešení navrhlo, že nemocnici převezme do své správy. „Chceme tak zachovat fungující lékařské týmy, za kterými lidé dojíždí i z okolních měst,“ řekl.

Gebauer redakci MF DNES řekl, že se sice nebrání o této věci jednat, ale zároveň varoval, že by takový krok mohl způsobit likvidaci nemocnice. „Přišla by totiž o akreditaci,“ vysvětlil.

Orlovští chtějí před čtvrtečním jednáním krajských zastupitelů demonstrovat v Ostravě před budovou úřadu. 

Autor:

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Špotáková nebyla v závodním transu, Ogrodníková netušila, co se děje

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra v OStravě.

Barbora Špotáková kdysi přirovnala ostravskou Zlatou tretru k pohřebišti. Ačkoliv je dvojnásobnou olympijskou vítězkou...

Další z rubriky

VIDEO: Medvědice Ema se často toulá i na Slovensku. Našla si tam samce

Zvíře uspal veterinář, pak mu dali čip a obojek. (8. dubna 2019)

Medvědice Ema z Beskyd, jejíž pohyb ochranáři za pomoci telemetrického obojku od začátku dubna monitorují, si našla...

Vzniká dokument o beskydském extrémním závodě, který lidem mění život

Podstatnou část Beskydské sedmičky absolvovali závodníci v noci.

Dokument o jednom z nejnáročnějších horských závodů, který se každoročně koná v Beskydech, chystají nezávislý filmař...

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz