Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Orlovští se chystají demonstrovat před úřadem, vrcholí boj o nemocnici

  9:08
Orlovskou nemocnici čeká ve čtvrtek rozhodující den. Krajští zastupitelé budou projednávat optimalizační plán, který počítá s přesunem celých oddělení do Karviné. Místo zrušených lůžek akutní péče interny, ortopedie, chirurgie a ARO má v orlovské nemocnici dostat prioritu ambulantní léčba a léčba dlouhodobě nemocných.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

To, co zastánci optimalizace nazývají logickou reakcí na stárnutí populace a nutným ekonomickým opatřením, kritici považují za faktický zánik nemocnice.

Jak orlovská, tak karvinská nemocnice spadají pod správu kraje a mají jednotný management. Vedení kraje už několik měsíců deklaruje, že je nutné řešit ztrátovost nemocnic. Právě stěhováním celých lékařských týmů z Orlové do Karviné to chce učinit.

„A to ze tří důvodů. Jednak kvůli stárnutí populace, kdy v současnosti chybí stovky lůžek následné péče, kterých by v Orlové na základě optimalizace přibylo. Dále pociťujeme nedostatek lékařů. Zdravotnický personál v nemocnicích funguje na hraně fyzického i psychického vyčerpání, takto by se posílil. A v neposlední řadě musíme nějak řešit ztrátovost nemocnic. Optimalizace by měla ušetřit desítky milionů ročně,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Zástupci Orlové s chystaným krokem kraje nesouhlasí, chtějí nemocnici takovou, jaká je v současnosti, tedy i s akutní péčí. Vadí jim, že by za ní obyvatelé města museli jezdit do Karviné, případně Havířova.

Dva dny před jednáním krajských zastupitelů uspořádali Orlovští tiskovou konferenci, na kterou přizvali zástupce zdravotnického personálu nemocnice i ekonoma, který dříve v managementu nemocnice pracoval a zároveň byl součástí desetičlenné pracovní komise, jež návrh optimalizace od června posuzovala.

Město chce nemocnici do své správy

Podle něj byla komise dle složení ustavena účelově, kdy většinu měli lidé, kteří optimalizaci vymysleli, nebo jejich podřízení.

„Ztráta nemocnic narůstá dlouhodobě posledních pět šest let. Když jsme dokázali, že stěhování nemůže nijak výrazně zlepšit ekonomiku, tak se projednávání komise stočilo směrem k personálním problémům. V Orlové ale personální problémy nevidím. To vše jsme projednávali a přesvědčovali vedení kraje, aby ten krok vrátili zpátky. Bohužel, jako finále činnosti komise bylo hlasování a dopadlo to tak, jak to asi dopadnout od začátku mělo – tedy 6:4 v neprospěch Orlové,“ uvedl ekonom Stanislav Saksa.

Podle starosty Orlové Miroslava Chlubny město jako další řešení navrhlo, že nemocnici převezme do své správy. „Chceme tak zachovat fungující lékařské týmy, za kterými lidé dojíždí i z okolních měst,“ řekl.

Gebauer redakci MF DNES řekl, že se sice nebrání o této věci jednat, ale zároveň varoval, že by takový krok mohl způsobit likvidaci nemocnice. „Přišla by totiž o akreditaci,“ vysvětlil.

Orlovští chtějí před čtvrtečním jednáním krajských zastupitelů demonstrovat v Ostravě před budovou úřadu. 

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...