Ani protesty orlovských zdravotníků nezvrátily osud tamní nemocnice

  9:13aktualizováno  11:40
Zastupitelé Moravskoslezského kraje na zasedání rozhodli o přesunu akutní lůžkové péče z Orlové do nemocnic v Karviné a Havířově. Nic na tom nezměnila ani zhruba stovka zdravotníků a obyvatel Orlové, která od rána protestovala před budovou krajského úřadu.

„LDN není nemocnice“, „Nelikvidujte stabilní nemocnici pro 55 tisíc občanů“, „Nechceme tunelování nemocnice“. Takové vzkazy vyslala před středečním jednáním zastupitelstva zhruba stovka protestujících s píšťalkami a vuvuzelami před budovou Krajského úřadu v Ostravě. 

Orlovští zdravotníci a další obyvatelé města dávali najevo nelibost se záměrem rušení lůžek akutních péče. To však vedení kraje považuje za nutné.

„Udělat to prostě musíme, aby nemocnice byla v ‚černých‘ číslech a aby vše fungovalo ve prospěch pacienta,“ uvedl ještě před hlasováním hejtman Ivo Vondrák.  

Zapravdu mu dala většina zastupitelů. Po bouřlivé diskuzi, která trvala asi hodinu a půl, hlasovalo pro ukončení akutní lůžkové péče v Orlové 34 koaličních zastupitelů z ANO, ODS a KDU-ČSL. 

Optimalizace chtějí krajští úředníci docílit právě stěhováním celých lékařských týmů z Orlové do Karviné. V orlovské nemocnici by se pak více zaměřili na léčbu dlouhodobě nemocných a posílení ambulantní péče. A přibýt má dvanáct pozorovacích lůžek.  

Fotogalerie

„A to ze tří důvodů. Jednak kvůli stárnutí populace, kdy v současnosti chybí stovky lůžek následné péče, kterých by v Orlové na základě optimalizace přibylo. Dále pociťujeme nedostatek lékařů. Zdravotnický personál v nemocnicích funguje na hraně fyzického i psychického vyčerpání, takto by se posílil. A v neposlední řadě musíme nějak řešit ztrátovost nemocnic. Optimalizace by měla ušetřit desítky milionů ročně,“ uvedl už před časem náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer. 

Podle kritiků optimalizace je personální situace v Orlové stabilizovaná, lékařské týmy zde velmi dobře fungují a jejich nucený přesun považují za zachraňování karvinské nemocnice na úkor té orlovské.

„Nelíbí se nám, že funkční nemocnice musí kvůli dvěma polofunkčním nemocnicím zaniknout. Doplatí na to naši pacienti, lidé v Orlové,“ řekla předsedkyně odborů nemocnice v Orlové Denisa Stolarczyková. 

Město chce mít nemocnici ve své správě

Zástupci zdravotníků neskrývali po rozhodnutí kraje zklamání. „Výsledek mě strašně moc mrzí. A hlavně mě mrzí kvůli našim občanům, staráme se i o lidi v Rychvaldu a Petřvaldu, nejen v Orlové,“ uvedla předsedkyně Unie sester v orlovské nemocnici Iveta Weisserová. 

Podle ní je většina personálu rozhodnuta nepřejít do nemocnic v Karviné a Havířově. „Zaměstnanci orlovské nemocnice opravdu nechtějí do Karviné přejít,. Přejdou všude jinde, ale nezajistí se personální stabilita Karviné a Havířově,“ podotkla Weisserová. 

Rozhodnutí kritizuje i vedení Orlové. To nyní bude usilovat o převedení nemocnice pod město. „Ještě dnes pošleme žádost. Takové rozhodnutí se nám nelíbí a budeme za občany dále bojovat,“ komentoval starosta Miroslav Chlubna. 

Autoři: , ,

Nejčtenější

Brucelóza po 60 letech v Česku. Turisté se v Arménii nakazili z mléka

Pacientka Barbora Mludková

Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Hledač pokladů nalezl na Novojičínsku ostatky německého vojáka

Ilustrační snímek

Na poli u Bílova na Novojičínsku byly nalezeny kosterní ostatky německého vojáka, který padl ve druhé světové válce....

Další z rubriky

Zemřel válečný veterán Milan Píka, synovi popraveného generála bylo 96 let

Milan Píka při premiéře filmu o Karlu Vašovi, prokurátorovi, který navrhl trest...

Válečný veterán, český a slovenský generál Milan Píka zemřel ve středu večer v Bratislavě ve věku 96 let. Pohřeb se...

Ženu viní z bodnutí partnera do zad, předchozímu vrazila nůž do krku

Žena obžalovaná z toho, že svého druha bodla nožem do zad, v soudní síni...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví, z kterého je obžalovaná 31letá žena z...

Moravskoslezské nádrže jsou plné, vody bude v kraji dost i při suchu

Údolní nádrž Šance zahradila řeku Ostravici v 60. letech minulého století a...

Díky pomalému odtávání sněhu jsou téměř všechny nádrže v Moravskoslezském kraji plné. Nehrozí tak, že by se v případě...

Najdete na iDNES.cz