Záněty i omrzliny. První ordinaci pro chudé využilo za rok skoro tisíc lidí

  9:35aktualizováno  9:35
Zpočátku je k návštěvě motivovaly balíčky s vitaminy, očkováním či stravenkou, teď už přicházejí sami. Nejčastěji se záněty dýchacích cest, kožními chorobami či akutními ranami od omrzlin přes popáleniny až po tržné rány. Ordinace praktického lékaře pro lidi bez domova je v Ostravě rok a prošla jí už bezmála tisícovka lidí.

Specializovaná ordinace pro chudé funguje v Ostravě už více než rok. Navštívilo ji téměř tisíc lidí. | foto: Armáda spásy

„Že podobná služba byla potřeba, dosvědčuje právě návštěvnost. Od ledna 2018 k dnešnímu dni jsme ošetřili 970 pacientů, z toho 880 je u nás zaregistrováno,“ říká lékařka Armády spásy Andrea Pekárková.

Právě ona je s pacienty pět dní v týdnu v kontaktu. Nejen v ordinaci, která je ojedinělým projektem v celé republice. Vyjíždí i do terénu a do specializovaných pobytových zařízení. Počet ošetření v ordinaci činí 2 650, dalších 750 úkonů pak provedl zdravotnický tým mimo ni.

„Lidé bez domova k nám často přicházejí na doporučení sociálního pracovníka nebo přímo v doprovodu terénního pracovníka. Kromě potřeby ošetřit si často přicházejí pro lékařské potvrzení či posudek. Je pro ně nemožné si jej zaplatit v běžné ordinaci,“ uvádí Pekárková. Potvrzení lékaře potřebují lidé bez domova třeba v případě, když se ucházejí o místo v pobytových zařízeních. Bez něj by neměli šanci.

Fotogalerie

Jednou týdně zdravotníci jezdí i do ostravských a frýdecko-místeckého Domova Přístav.

Jde o zařízení pro lidi bez domova, jejichž zdravotní nebo sociální stav vyžaduje péči druhé osoby. „Aktuálně mají v péči 140 našich uživatelů. Dříve lékaři navštěvovali domovy jednou měsíčně, je to velký posun. Dokážeme se postarat o řadu případů, jež by musela řešit nemocniční péče, zavedla se i dosud opomíjená léčebná rehabilitace,“ oceňuje ředitelka Domovů Přístav Jana Plačková.

Zdravotnickou péči podporuje město Ostrava, kraj i individuální dárci. Ordinace má smlouvy se čtyřmi zdravotními pojišťovnami, o dalších jedná. Od nich dostává měsíční paušál na pacienta. „Aby byla ordinace v tomto režimu soběstačná, potřebuje 1 500 registrovaných pacientů,“ uvádí lékařka Pekárková.

Armáda spásy zaplnila mezeru

Podle oblastního ředitele Armády spásy Tomáše Surovky pokryjí pojišťovny zhruba šedesát procent provozních nákladů. „Jde zatím o velmi hrubý odhad, účetní rok ještě není uzavřený,“ dodává Surovka. Celkové provozní náklady činí dosud 1,9 milionu korun.

Ostrava ordinaci předloni podpořila půlmilionem na vybavení, dalších 250 tisíc šlo na provoz loni. „Skupina chudých, které nemá kdo ošetřit, se zvětšuje. Pořád hledáme lékaře, kteří by je přijali. Tento počin preventivně působí proti šíření infekčních chorob, daří se snižovat nemocnost a zlepšovat zdravotní stav těchto osob,“ řekla Jaroslava Rovňáková, vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu.

Podle krajského náměstka Jiřího Navrátila zaplnila Armáda spásy velkou mezeru. „Máme 199 poskytovatelů sociálních služeb a všichni narážejí na stejnou věc. Lidé bez domova nemají kam jít k lékaři. To tady Armáda spásy efektivně vyřešila,“ řekl.

Lékařka Andrea Pekárková upozorňuje, že další mezerou jsou podpůrná lůžka, která by mohli využít bezdomovci s akutním onemocněním, jež není důvodem k hospitalizaci. „Nemají se kde léčit,“ konstatuje lékařka. To je podle Armády spásy podnět do budoucna. Letos zatím podle ostravského vzoru otevře podobnou ordinaci v Brně.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Ostrava opraví porubský Oblouk a plánuje zvýšit nájemné v bytech

Soustava budov Oblouku z výšky připomíná i srp s kladivem.

Radnice Ostravy-Poruby může koupit 128 bytů od firmy Residomo v domě, kterému se říká Oblouk. Zastupitelé města...

Boj o historickou přádelnu ve Frýdku-Místku končí. Památkou nebude

Budova někdejší přádelny ve Frýdku-Místku se památkou nestane.

Historická budova bývalé přádelny bratří Neumannů ve Frýdku-Místku, dříve známá jako Slezan 08, se nestane kulturní...

Najdete na iDNES.cz