Optimistická Ostrava. V rozpočtu počítá s hodně nejistými příjmy

  13:55aktualizováno  13:55
Ostravský rozpočet počítá na příští rok s téměř čtvrtmiliardou z prodeje pozemků. Přitom zatím není jasné, o jaké pozemky jde. Zastupitelé tak možná budou muset výši rozpočtu změnit. To v případě, že obchody nevyjdou.
Ostrava rozpočtově plánuje let ve výšinách, neví však, jestli na to bude mít dostatek peněz.

Ostrava rozpočtově plánuje let ve výšinách, neví však, jestli na to bude mít dostatek peněz. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Rozpočet je vyrovnaný, všechno je krásné, hlasujte. Odhlasováno. Jednání o více než sedmimiliardovém rozpočtu ostravského magistrátu na příští rok bylo tento týden ve středu jasné, stručné a věcné. Koaliční hlasovací mašina nepřipouštěla dotazy a dobrá zpráva pro banky a věřitele byla na světě.

Některé položky rozpočtu přitom byly docela překvapivé. Jen z prodeje pozemků chce Ostrava do rozpočtu v příštím roce získat přes 234 milionů korun, tedy téměř čtvrt miliardy.

Rozpočty měst

Ostrava
rozpočet ve výši: 7,34 mld

Havířov
rozpočet ve výši: 1,38 mld

Karviná
rozpočet ve výši: 964,6 mil

Frýdek-Místek
rozpočet ve výši: 1,25 mld

Opava
rozpočet ve výši: 973,8 mil

Nový Jičín
rozpočet ve výši: 507,7 mil

Bruntál
rozpočet ve výši: 472,2 mil

O jaké pozemky ale má jít, zatím jasné není. Ostravský rozpočet je přitom jednoznačně největším v Moravskoslezském kraji, pět dalších okresních měst a Havířov k tomu počítá pro příští rok v součtu s nižší částkou.

Vytlouká se klín klínem, říká opozice

"Také jsme se po tom pídili, ale nikdo se s námi nebavil," vzpomíná na projednávání rozpočtu Bohdan Trojak z Hnutí Ostravak. "Zazněl požadavek, že bychom měli mít bližší informace, ale osobně jsem žádné do ruky nedostal," komentuje schvalování rozpočtu.

"Město je zadlužené a přestože jeho představitelé tvrdí, že je vše v pořádku, vytlouká klín klínem. A to je důvodem, proč tu částku za prodej pozemků tak navýšili, potřebovali dorovnat, třeba fiktivně, příjmy," dodal Bohdan Trojak.

Vedle téměř čtvrtmiliardové výše daného rozpočtového bodu je problémem i jeho meziroční navýšení. Letos město počítalo v příjmech za prodej pozemků s dvaasedmdesáti miliony, loni se šestasedmdesáti. Nárůst je tedy více než trojnásobný.

A vysvětlení ztrojnásobení příjmů, které mimochodem téměř odpovídají meziročnímu nárůstu celého rozpočtu, nemají ani zástupci magistrátu. "Část z toho, přibližně šedesát milionů korun, tvoří splátky za prodej plynárenských zařízení, které město prodalo za 300 milionů," vysvětluje náměstek primátora Jiří Hrabina.

Které pozemky magistrát prodá? Sám ještě přesně neví

Stejnou částku dostalo město už letos a tvořila čtyři pětiny městských příjmů za prodej pozemků. "Zbytek částky tvoří plánované prodeje v příštím roce, mezi ně patří například ty v mošnovské průmyslové zóně, které město nabídlo strategickému investorovi," dodal náměstek.

Pozemky v Mošnově, které Ostrava nabídla případným investorům za 150 korun za metr čtvereční, by městu v případě prodeje, který zatím není vůbec jistý, vynesly okolo padesáti milionů korun.

Dohromady se splátkou za prodej plynárenských zařízení jde o zhruba 110 milionů korun.

Které další pozemky chce Ostrava prodat, ale zatím zřejmé není. "Možná, že kolegové z financí udělali trošku chybu, když do této položky zařadili i pozemky, u kterých ještě není jisté, zda se je podaří prodat, ale opravdu se jedná o prodej zbytného majetku a nemovitostí, které můžeme prodat," vysvětluje Jiří Hrabina.

"Pokud by předpokládané smlouvy nevyšly, buď bychom snížili výši rozpočtu, nebo tuto ztrátu dorovnali například z prodeje akcií společnosti Ovanet či dalších firem s městskou účastí, jejichž prodej připravujeme, případně bychom výpadek pokryli z rozpočtové rezervy," dodal náměstek primátora.

Podle opozičního zastupitele Josefa Babky může podobné pojetí návrhu rozpočtu znamenat problém, který ale nemusí být stěžejní. "Problém by to byl, kdyby se pozemky neprodaly a nepodařilo by se rozpočet naplnit," vysvětluje zastupitel klubu KSČM s právnickým vzděláním.

"Samotný fakt, že se do rozpočtu zahrnou příjmy, které ještě nejsou úplně potvrzené, vycházející z předpokladů, a ne z podepsaných smluv, zase takovým problémem není, to se normálně dělá. S tím bych problém neměl. Rozhodující je faktický dopad na rozpočet," dodal Josef Babka.

Frýdek-Místek halu, Karviná letní kino

Další velká města v Moravskoslezském kraji budou v příštím roce fungovat s podstatně nižšími rozpočty. S druhým nejvyšším budou pracovat radní v Havířově, kde využijí více než 1,3 miliardy korun.

"Havířov bude v roce 2014 hospodařit s rozpočtem se schodkem zhruba 117 milionů korun. Příjmy města budou 1,26 miliardy korun, výdaje rozpočtu na rok 2014 jsou vyčísleny na 1,38 miliardy," řekla havířovská tisková mluvčí Eva Wojnarová.

"Schodek pokryjeme především z vlastních zdrojů, částečně z účelových fondů a z úvěrů k dofinancování investic s dotačním titulem," dodal náměstek primátora Eduard Heczko.

S třetím nejvyšším rozpočtem v regionu budou v příštím roce pracovat zastupitelé ve Frýdku-Místku, kteří počítají s 1,25 miliardy korun. "Hlavním zdrojem budou opět daňové příjmy, které tvoří 79 procent celkových příjmů města," vysvětlila mluvčí Jana Matějíková.

"Předpokládáme také čerpání úvěru ve výši 152 milionů korun, přičemž 100 milionů je určeno na poskytnutí investiční dotace městské společnosti Sportplex na výstavbu haly Polárka," dodala mluvčí.

161 milionů korun z rezervy vytvořené prodejem bytů v roce 2010 využije v příštím roce na dokrytí výdajů karvinské zastupitelstvo. "Peníze zapojujeme především do investic, v příštím roce to bude například oprava letního kina nebo revitalizace sportovišť," vysvětlil karvinský primátor Tomáš Hanzel s tím, že na investice Karviná počítá s 322 miliony korun.

Nejčtenější

Na chatě v Beskydech se přiotrávilo dvanáct lidí, snědli grilované maso

PŘIOTRÁVENI Z GRILOVANÉHO MASA: Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními...

Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními potížemi museli v sobotu ošetřit ve špatně přístupném terénu v horách...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Krajinu zapleveluje rostlina netýkavka. Umí dokonce „střílet“ semena

Netýkavka žláznatá likviduje ostatní rostliny a stahuje na sebe hmyz.

K likvidaci invazivní rostliny netýkavky žláznaté vyzvala obyvatele Bystřice na Frýdecko-Místecku. Netýkavka se...

Ostrava - Bohemians 4:2, sporný gól, pak přestřelka v režii domácích

Nemanja Kuzmanovič a Rudolf Reiter (oba Baník Ostrava) se radují z gólu Tomáše...

Fotbalisté ostravského Baníku poprvé v sezoně vyhráli před vlastními fanoušky, Bohemians 1905 zdolali 4:2. A to ačkoliv...

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

Další z rubriky

Centrem Ostravy prošel první duhový průvod. Policisté zabránili střetům

Centrem Ostravy poprvé prošel průvod sexuálních menšin. (17. srpna 2019)

Průvod komunity LGBT, tedy leseb, gayů, bisexuálů a translidí, poprvé prošel centrem Ostravy. Pochodu z Masarykova...

Včelařské artefakty kdysi sbíral i Zátopkův otec, připomíná výstava

Kurátor Ondřej Šalek ukazuje na historické exponáty, které kopřivnické muzeum...

Historické plakáty nalezené ve zdech včelína, sto let starý lis na med, včelařská maska připomínající artefakt z...

Rodiče kojence se opíjeli na zahrádce restaurace, hosté volali strážníky

Ilustrační snímek

Dlouhé hodiny popíjeli rodiče ani ne ročního kojence na předzahrádce jedné z ostravských restaurací. Svědci na ně...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz