Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opravu oblíbeného ostravského kulturáku brzdí soud i hádky o peníze

  16:55
Z ostravského Domu kultury Poklad v Porubě zbyly jen obvodové zdi. Z ulice je vybouranými okny vidět až na letní amfiteátr za budovou. Stavbaři by měli kulturní dům opravit do konce roku 2014. To nestihnou. Stavbu brzdí rozhodnutí soudu i spory politiků.
Takto vypadal Poklad před rekonstrukcí. Ta měla původně skončit letos v prosinci, kvůli policejnímu prověřování okolností veřejné soutěže na dodavatele prací už je ale jasné, že letos hotovo nebude.

Takto vypadal Poklad před rekonstrukcí. Ta měla původně skončit letos v prosinci, kvůli policejnímu prověřování okolností veřejné soutěže na dodavatele prací už je ale jasné, že letos hotovo nebude. | foto: Platforma Architekti

Přes půl století sloužil Dům kultury Poklad obyvatelům Ostravy-Poruby. Teď hrozí, že z oblíbeného místa pro trávení volného času bude dlouho strašák v podobě skeletu bez oken a dveří.

Nedá se přitom říci, že by v Pokladu i kolem něj nebylo rušno. Právě naopak. V září tam naběhli policisté a posbírali podklady k výběrovému řízení na kompletní rekonstrukci budovy za 145 milionů korun. Jde totiž o jednu z několika desítek ostravských veřejných zakázek, které šetří protikorupční policie. Minulý týden obvinila kvůli šesti zakázkám Dopravního podniku a nemocnice 12 lidí a firem.

"Opravu Pokladu dál prověřujeme. Šetříme podezření ze spáchání trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky," řekl včera státní zástupce Vít Koupil.

Zakázku vyhrálo sdružení stavebních firem Unistav, Ridera Stavební a Prominecon. Rekonstrukci zahájilo loni na podzim a ukončit by ji mělo letos v prosinci.

Jak se mění podoba Pokladu

"Stavba nabírá zpoždění," řekl primátor Ostravy Petr Kajnar (zvolen za ČSSD, nedávno vyloučený) při středečním jednání zastupitelů, kteří dlouze debatovali o tom, zda stavbařům uhradí požadovaných osm milionů korun za vícepráce.

"Nedoporučuji to," sdělil jim totiž nezávislý soudní znalec v oboru stavebnictví Ladislav Procházka, kterého si najalo město.

Podle znalce si stavebníci účtují řadu položek neoprávněně. "Například zbourali příčky, které vybourat neměli. Údajně nemohli tušit, že jsou z dutých cihel náchylnějších na otřesy. Jenže to věděli nebo vědět mohli. Proto jde o jejich pochybení..." argumentoval.

Podle mínění Kajnara i dalších komunálních politiků vítězné firmy podstřelily cenu (původní rozpočet projektanta byl o 100 milionů vyšší - pozn. red.) a rovnou počítaly s vícepracemi. "S argumenty znalce teď však nemůžeme hlasovat pro navýšení rozpočtu," uvedl Kajnar.

Ředitelka DK Poklad a současně zastupitelka města Radana Zapletalová (ODS) ale upozornila, že teoreticky hrozí zastavení stavby.

Nekončící debatu chtěl utnout opoziční zastupitel Aleš Juchelka (TOP 09). "Jde o vnitřní boj v ČSSD a nás si berete jako rukojmí. Nechceme tu mít další skelet," řekl.

Zastupitelé nakonec materiál odložili. "Seznámíme se podrobně se závěry znalce a svoláme mimořádné jednání zastupitelstva," řekla náměstkyně primátora Simona Piperková (ČSSD), která je i předsedkyní dozorčí rady Pokladu.

"V původním termínu stavbu dokončit nemůžeme"

Jaroslav Paclt, předseda dozorčí rady firmy Ridera, řekl MF DNES, že stavební práce zastavit nechtějí. "Ale původní termín stavby tak či tak dodržet nemůžeme," netají.

Důvodem zpoždění přitom podle něj nejsou dohady o financování víceprací, ale předběžné opatření soudu, který stavbařům zakázal opravovat suterén. "Zatím opravujeme vše okolo, ale do suterénu nesmíme. Je to problém, s nímž smlouva nepočítala. Mohli bychom odstoupit, ale snažíme se investorovi vyjít vstříc," líčí Paclt.

Bývalý nájemce suterénu tvrdí, že jeho vystěhování bylo neoprávněné. Proto požádal o předběžné opatření soud a ten mu v prosinci vyhověl. Jenže definitivní rozhodnutí dodnes nepadlo. A stavba tak nabírá zpoždění s každým dnem.

Paclt se také ohradil proti podezření, že podhodnotili stavbu a vymýšlejí si vícepráce.

"Nebýt víceprací, opravili bychom Poklad za naši cenu. Druhá firma v pořadí nabídla jen o milion víc," říká Paclt. "Práce navíc si nehledáme. Když je neuděláme, bude to vadit víc objednavateli než nám. Posudek znalce jsme neviděli. Budeme ho zřejmě rozporovat," dodal.

  • Nejčtenější

Bouře zasáhly nejvíc Ostravu a okolí. Lidé jsou bez elektřiny, zoo dnes neotevře

20. června 2024  7:18,  aktualizováno  11:40

Středeční velmi silná bouřka, která večer a v noci zasáhla Moravskoslezský kraj, způsobila nejvíce...

Je ze mě ajťák a jezdím na harleyi. Ale fotbal miluju. Sionko jako vyměněný

18. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Porušil snad všechny předpisy, které vyžadoval trenér Brückner, čili pedant přes standardní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Los pohárů: Sparta začne na Islandu, či v Irsku. Baník v Estonsku, nebo Arménii

19. června 2024  8:59,  aktualizováno  14:45

První protivník na cestě do vytoužené Champions League je přijatelný. Sparťanští fotbalisté ve...

„Nad jeleny asi bděl anděl strážný.“ Zoo sčítá škody a obává se dalších bouřek

20. června 2024  15:37,  aktualizováno  18:15

Přes osmdesát lidí dnes v ostravské zoo odstraňuje následky ničivé bouřky. Ta ve středu večer...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Ostravě zemřel devadesátiletý muž, na elektrokoloběžce ho srazila tramvaj

15. června 2024  8:02,  aktualizováno  8:06

Devadesátiletý muž na elektrokoloběžce nepřežil v pátek v Ostravě srážku s tramvají. Senior při...

K alchymii oceněné desky přispěl i „špinavý zvuk“, říkají November 2nd

22. června 2024

Premium Hranická kapela si napřed dala pauzu, aby načerpala sílu i nápady, teprve pak vytvořila album, za...

Školky v Moravskoslezském kraji otvírají nové třídy, přibudou desítky míst

22. června 2024  14:03

Padesátka nových míst v Havířově, dvanáct ve Větřkovicích, přes osmdesát v Opavě a osmnáct v...

Zapálené metly poletí přes řeku, Příbor slaví svatojánskou noc

22. června 2024  8:08

Ojedinělý zvyk spojený s letním slunovratem se zachoval v Příboře na Novojičínsku. Jedná se o...

Zadlužené huti Liberty už dochází čas, tlak zřejmě dlouho nevydrží

21. června 2024  16:48

Společnost Liberty Ostrava zažívá nejnapínavější období, v němž se hraje o všechno. Firma nemá...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...