Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opravu oblíbeného ostravského kulturáku brzdí soud i hádky o peníze

  16:55
Z ostravského Domu kultury Poklad v Porubě zbyly jen obvodové zdi. Z ulice je vybouranými okny vidět až na letní amfiteátr za budovou. Stavbaři by měli kulturní dům opravit do konce roku 2014. To nestihnou. Stavbu brzdí rozhodnutí soudu i spory politiků.
Takto vypadal Poklad před rekonstrukcí. Ta měla původně skončit letos v prosinci, kvůli policejnímu prověřování okolností veřejné soutěže na dodavatele prací už je ale jasné, že letos hotovo nebude.

Takto vypadal Poklad před rekonstrukcí. Ta měla původně skončit letos v prosinci, kvůli policejnímu prověřování okolností veřejné soutěže na dodavatele prací už je ale jasné, že letos hotovo nebude. | foto: Platforma Architekti

Přes půl století sloužil Dům kultury Poklad obyvatelům Ostravy-Poruby. Teď hrozí, že z oblíbeného místa pro trávení volného času bude dlouho strašák v podobě skeletu bez oken a dveří.

Nedá se přitom říci, že by v Pokladu i kolem něj nebylo rušno. Právě naopak. V září tam naběhli policisté a posbírali podklady k výběrovému řízení na kompletní rekonstrukci budovy za 145 milionů korun. Jde totiž o jednu z několika desítek ostravských veřejných zakázek, které šetří protikorupční policie. Minulý týden obvinila kvůli šesti zakázkám Dopravního podniku a nemocnice 12 lidí a firem.

"Opravu Pokladu dál prověřujeme. Šetříme podezření ze spáchání trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky," řekl včera státní zástupce Vít Koupil.

Zakázku vyhrálo sdružení stavebních firem Unistav, Ridera Stavební a Prominecon. Rekonstrukci zahájilo loni na podzim a ukončit by ji mělo letos v prosinci.

Jak se mění podoba Pokladu

"Stavba nabírá zpoždění," řekl primátor Ostravy Petr Kajnar (zvolen za ČSSD, nedávno vyloučený) při středečním jednání zastupitelů, kteří dlouze debatovali o tom, zda stavbařům uhradí požadovaných osm milionů korun za vícepráce.

"Nedoporučuji to," sdělil jim totiž nezávislý soudní znalec v oboru stavebnictví Ladislav Procházka, kterého si najalo město.

Podle znalce si stavebníci účtují řadu položek neoprávněně. "Například zbourali příčky, které vybourat neměli. Údajně nemohli tušit, že jsou z dutých cihel náchylnějších na otřesy. Jenže to věděli nebo vědět mohli. Proto jde o jejich pochybení..." argumentoval.

Podle mínění Kajnara i dalších komunálních politiků vítězné firmy podstřelily cenu (původní rozpočet projektanta byl o 100 milionů vyšší - pozn. red.) a rovnou počítaly s vícepracemi. "S argumenty znalce teď však nemůžeme hlasovat pro navýšení rozpočtu," uvedl Kajnar.

Ředitelka DK Poklad a současně zastupitelka města Radana Zapletalová (ODS) ale upozornila, že teoreticky hrozí zastavení stavby.

Nekončící debatu chtěl utnout opoziční zastupitel Aleš Juchelka (TOP 09). "Jde o vnitřní boj v ČSSD a nás si berete jako rukojmí. Nechceme tu mít další skelet," řekl.

Zastupitelé nakonec materiál odložili. "Seznámíme se podrobně se závěry znalce a svoláme mimořádné jednání zastupitelstva," řekla náměstkyně primátora Simona Piperková (ČSSD), která je i předsedkyní dozorčí rady Pokladu.

"V původním termínu stavbu dokončit nemůžeme"

Jaroslav Paclt, předseda dozorčí rady firmy Ridera, řekl MF DNES, že stavební práce zastavit nechtějí. "Ale původní termín stavby tak či tak dodržet nemůžeme," netají.

Důvodem zpoždění přitom podle něj nejsou dohady o financování víceprací, ale předběžné opatření soudu, který stavbařům zakázal opravovat suterén. "Zatím opravujeme vše okolo, ale do suterénu nesmíme. Je to problém, s nímž smlouva nepočítala. Mohli bychom odstoupit, ale snažíme se investorovi vyjít vstříc," líčí Paclt.

Bývalý nájemce suterénu tvrdí, že jeho vystěhování bylo neoprávněné. Proto požádal o předběžné opatření soud a ten mu v prosinci vyhověl. Jenže definitivní rozhodnutí dodnes nepadlo. A stavba tak nabírá zpoždění s každým dnem.

Paclt se také ohradil proti podezření, že podhodnotili stavbu a vymýšlejí si vícepráce.

"Nebýt víceprací, opravili bychom Poklad za naši cenu. Druhá firma v pořadí nabídla jen o milion víc," říká Paclt. "Práce navíc si nehledáme. Když je neuděláme, bude to vadit víc objednavateli než nám. Posudek znalce jsme neviděli. Budeme ho zřejmě rozporovat," dodal.

  • Nejčtenější

Liberty mu dluží 40 milionů. Pokud huť padne, tak stát ztratí mou důvěru, říká

Premium

Téměř čtyřicet milionů korun dluží ostravská společnost Liberty firmě 1435mm, která se starala o údržbu kolejí v areálu hutě. Kvůli nevyplaceným penězům a přerušení provozu v Liberty musel majitel...

12. července 2024

Muž na slavnostech vdechl kus bramboráku. Je v kritickém stavu v nemocnici

Sedmačtyřicetiletý muž skončil ve vážném stavu poté, co v sobotu večer na venkovních slavnostech v obci na Frýdecko-Místecku vdechl kus bramboráku. Svědci události a poté záchranáři ho oživovali a...

14. července 2024  10:23,  aktualizováno  16:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muzeum nákladních tatrovek nově zdobí horský autobus, obnova trvala tři roky

Kompletně renovovaný horský autobus Tatra 500 HB je novým lákadlem Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Vůz z roku 1955 koupila společnost Tatra Trucks jako součást sbírky Jiřího Hlacha,...

15. července 2024  15:24

Krize ostravské huti se prohlubuje. Liberty už nemá ani na energie

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu jednání prozatímního věřitelského výboru, který má redakce k dispozici.

13. července 2024  6:55

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hutní gigant Moravia Steel uvažuje o provozování rourovny zadlužené Liberty

Skupina Moravia Steel se seriózně zabývá možností provozování některých provozů druhovýroby Liberty Ostrava. „Konkrétně jde o rourovnu,“ řekla mluvčí skupiny Moravia Steel Petra Macková Jurásková....

12. července 2024  17:39,  aktualizováno  18:19

Pětiletý chlapec se topil v Žermanické přehradě, je v kritickém stavu

Pětiletý chlapec se topil v pátek odpoledne při koupání v Žermanické přehradě na Frýdecko-Místecku. Pod vodou byl několik minut. Do nemocnice jej vrtulník záchranné služby převážel v kritickém stavu....

20. července 2024  9:37

Liberty chce prodat areál se struskou, podle insolvenčního správce pod cenou

Snaha společnosti Liberty Ostrava získat alespoň nějaké peníze prodejem majetku, se zatím nedaří tak, jak by firma chtěla. Insolvenční správce totiž nedoporučil její úsilí prodat areál na zpracování...

20. července 2024  7:17

Prezident navštívil ostravskou kolonii Bedřiška, lidem tam hrozí vystěhování

Bez přítomností médií přijel prezident Petr Pavel s manželkou Evou do někdejší hornické kolonie Bedřiška v ostravské části Hulváky. Setkal se s tamními občany, kterým hrozí vystěhování, ale za své...

19. července 2024  17:19

Velká voda tam brala životy. Obec 15 let stále čeká na protipovodňová opatření

Premium

Nepříliš vstřícných slov pro zástupce státu a jeho organizací mají obyvatelé i zastupitelé Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku, kterým se v roce 2009 prohnala ničivá povodeň. Velká voda tam dokonce...

19. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...