Bezručova Opava připomene výročí revoluce. Divadlem, filmy i hudbou

  8:30aktualizováno  8:30
S dvouměsíčním předstihem si Opava připomene třicáté výročí sametové revoluce. Podtitulem letos již 62. ročníku Bezručovy Opavy je totiž Umění a svoboda, tématu se festival bude věnovat celé září skrze širokou škálu uměleckých žánrů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„V roce 30. výročí sametové revoluce si nelze nepřipomenout atmosféru listopadu 1989 i všeobecně platné ideály, na základě kterých se snažíme budovat naši současnost i budoucnost. Festival nabídne polemiku nad možnými cestami ke svobodě každého jednotlivce, ale také neblahými vlivy nesvobody a totality, které řada z nás zažila na vlastní kůži,“ uvedl dramaturg Bezručovy Opavy Petr Rotrekl.

Program festivalu v součtu tvoří 71 položek, od patnácti divadelních představení přes šest filmových projekcí, deset výstav, osmnáct hudebních produkcí a osm literárních pořadů až po čtrnáct přednášek, besed a vzdělávacích akcí. 

Začíná 2. září projekcí oceňovaného íránského snímku Teheránská tabu a končí 4. října koncertem legendy undergroundu The Plastic People of the Universe.

Podle Petra Rotrekla je letošní ročník mimo jiné ročníkem osobností. „Navštíví nás psychiatr Cyril Höschl, který bude mít přednášku o umění a neurovědě. Bude tady Erik Tabery, nositel Magnesie Litery za knihu Opuštěná společnost, který bude hovořit o svém pohledu na vývoj Československa a České republiky v posledních sto letech. Přijede první svobodný rektor olomoucké univerzity a někdejší senátor Josef Jařab,“ vyjmenoval několik příkladů dramaturg. 

Cenu statutárního města Opavy letos převezme Zdenka Tomášková, osobní sekretářka Petra Bezruče.

Záblesky svobody a emigrace

Hned několik výstav do Opavy přiveze Knihovna Václava Havla. „Například Záblesky svobody, což je výstava fotografií Miloše Fikejze, která ukáže snímky z let 1988 a 1989, když už se blížila svobodná vlna. Jsou tam třeba fotografie z festivalu v Lipnici,“ nastínil Rotrekl.

Knihovna se podílí i na výstavě Cesta svobody, jež představí Havlův vztah k regionu. „Tu lidé najdou v Památníku Petra Bezruče. Václav Havel se v roce 1994 stal čestným občanem Opavy a výstava je v místě, kde v prvním patře tehdy byla tisková konference, na níž hovořil s novináři. Jako by se duch vrátil na místo činu,“ řekl Rotrekl.

Opavskou stopou v pestrém programu jsou třeba akce spojené s Psychiatrickou nemocnicí v Opavě. Ta letos slaví 130. výročí své existence a součástí Bezručovy Opavy je výstava Pelmel z arteterapie jejích klientů v kostele sv. Václava i minifestival Pod platanem fest přímo v areálu nemocnice.

Z opavských rodáků vystoupí mandolinista Radim Zenkl, během koncertu ve Švédské kapli popovídá o své emigraci i zkušenostech z celého světa. Revoluční atmosféru v opavských ulicích ukáže na Horním náměstí venkovní výstava dobových fotek Opava 89.

Program láká i na představení pražského Divadla Na zábradlí či Dejvického divadla, z filmového světa nabídne projekci snímku Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, hudbu mimo jiné zastoupí Symfonie č. 9 Ludwiga van Beethovena, podle muzikologů prvního svobodného uměleckého tvůrce. Kompletní program lidé najdou na webu města Opavy.

Nejčtenější

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Armády ČR v Mošnově.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Hokejová Sparta slaví výhru, proti Třinci rozhodla v závěru

Tomáš Marcinko (vlevo) z Třince a Jeremie Blain ze Sparty

Hokejisté Sparty porazili v předehrávce třetího extraligového kola Třinec 4:2, poprvé v sezoně naplno bodovali a patří...

Další z rubriky

Do hospody jsem nedošel, chlast mi vozilo taxi, líčí čtyřikrát léčený muž

Miroslav Hříbek je při popisu svého opakovaného boje s alkoholem velmi otevřený.

Život je složitý, pronesl na konci rozhovoru Havířovan Miroslav Hříbek. V případě letos šedesátiletého muže platí tato...

Úřad schválil zákaz odbočení u Havířova, auta více zatíží velký rondel

Auta v jednom směru i v protisměru, do toho odbočení vlevo na Šumbark i ze...

Krajský úřad schválil návrh Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na změny systému dopravy na velmi frekventované...

Ostrava si nemocnici nechá, nejdražší stavbu v historii zařízení ale odloží

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Přes dvě miliardy měla stát modernizace Městské nemocnice Ostrava do roku 2030 včetně nových pavilonů X a Y. Některé...

Polovina zničené Ostravici je prodaná. Nový majitel z ní udělá hotel

Dům Ostravica-Textilia.

Bývalý Módní dům Ostravica-Textilia, někdejší perla Ostravy, má snad největší naději na obnovu za posledních téměř...

Najdete na iDNES.cz